Juraj Skovajsa

5. 12. 2023

Znáte to, vyjdete z domu, oslepí vás „prasátko“ ze zledovatělého chodníku a přemýšlíte, zda si nasadit brusle, zda vůbec jít ven anebo zda zvládnete přejít k zastávce či do obchodu bez pádu.

V Praze je takovéto „nadělení“ od pátku a mnozí možná přemýšlejí o tom, kdy budou jejich chodníky upraveny do schůdného stavu. Oslovil jsem tedy Technickou správu komunikací hl. města Prahy (TSK), jak provádí úpravy komunikací a chodníků.

Dotazu předcházela osobní zkušenost a zkušenost přátel se zledovatělým stavem chodníků, kdy jsme jen při přechodu jedné ulice v centru Prahy na oběd zaznamenali pád dvou lidí, byť bylo i „posypáno“. Zvědavost mě podnítila ke kontaktování tiskové mluvčí Zdravotnické záchranné služby hl. města Prahy, dle které k pondělnímu poledni byla přivolána záchranka ke 160 případům naraženin, pohmožděnin, zlomenin a naražením hlavy v důsledku pádů na zledovatělém povrchu (za uplynulý týden a půl).

Zledovatělý chodník na Soukenické ulici v Praze, 4. 12. 2023. (Juraj Skovajsa / Epoch Times)

Následně jsem kontaktoval mluvčí TSK Barboru Liškovou, která mi sdělila, že „zmírňování následků zimy na chodnících stále probíhá, a to prakticky nepřetržitě od pátečního dopoledne. Střídá se ruční úklid v kombinaci se strojním v denních hodinách a strojní úklid v nočních hodinách. Některé lokality se také musely ošetřit opakovaně z důvodu dalšího spadu sněhu v průběhu soboty i neděle“.

Právě skutečnost kontinuálních sněhových nadílek a poledních teplot kolem nuly způsobuje to, že posyp z již upravených chodníků propadne do udusané vrstvy sněho-ledu a opatření již tak dobře nefunguje – právě tak, jak jsme to viděli s přáteli.

Další komplikací je vyhláška č. 39/1997 Sb. hl. m. Prahy, dle které se nemůže chemický rozmrazovací prostředek aplikovat vždy a všude, konkrétně, nelze jej použít na chodnících, pod kterými jsou inženýrské sítě, leda že by na něm bylo 10 cm ledovky.

Samozřejmě, „ve hře“ je také omezený počet zaměstnanců a techniky TSK, a jsou také komunikace a chodníky, za jejichž stav TSK nezodpovídá.

V neposlední řadě mají technické služby také nastavené priority.

Kdy přijde na váš chodník?

TSK má pro veřejnost k dispozici mapu, na které uvidíte, jakou prioritu pro zimní úklid mají jednotlivé ulice. Chodníky jsou rozřazeny do tzv. „I. Pořadí“ (tam patří i úseky zastávek MHD) a „II. Pořadí“. Úklid silnic má kategorií více.

Z vlastní zkušenosti z pondělí mohu potvrdit, že tato pořadí fungují. V pondělí ráno byl chodník „II. Pořadí“, před domem, kde bydlím, zledovatělý bez posypu. Při přesunu do centra byly chodníky „I. Pořadí“ posypané, a když jsem se večer vracel domů, posyp byl už i na chodníku „II. Pořadí“.

Lišková k možnostem TSK sdělila: „Úklid chodníků, zastávek MHD a dalších míst se zajišťuje v celkové délce 1 734 km. Pracuje celkem 874 pracovníků, kteří jsou v režimu zajištění odstraňování sněhu a náledí nebo náhradních prací. Dále přes 250 pracovníků, kteří jsou primárně určeni na odborné práce, je v rámci zimní údržby využíváno operativně. Sníh z chodníků nově odklízí také 80 multifunkčních vozů, což je nárůst oproti minulému období, a které jsou nasazovány i v druhé směně úklidu nemotoristických komunikací, tedy v době od 22:00 – 6:00, když intenzivně sněží nebo se ještě nepodařilo vše uklidit. Využívají se i desítky ručních kartáčů, pluhů a fréz.“

Z oněch 1 734 je dle Liškové 1 065 km chodníků „I. Pořadí“ a 669 km „II. Pořadí“. První kategorie „zahrnuje zejména přístupové cesty k objektům, v nichž mají sídlo státní orgány ČR, orgány hlavního města Prahy a městských částí, k objektům škol, zdravotnických, sociálních a kulturních zařízení, ke stanicím metra, k vlakovým a autobusovým nádražím, dále pěší zóny, schody a přechodové lávky, zastávky veřejné linkové dopravy a přístupy k nim, vybrané chodníky hlavních komunikací“.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.