Pavel Fischer

6. 12. 2023

Dnes jsem mohl vést mimo jiné jednání s předsedou parlamentu Tchaj-wanu You Si-kunem, který mě přijal za přítomnosti čtyř poslanců z různých politických stran. Ve svých slovech potvrdil, jak vysoce hodnotí přátelství mezi našimi zeměmi. Zároveň připomněl, jak rychle se v poslední době změnilo bezpečnostní prostředí v oblasti Tchaj-wanu k horšímu. I proto je tak důležité, že na situaci dokázaly reagovat mnohé státy – ať už tím, že posílily spolupráci s Tchaj-wanem, nebo vysloveně uvedli, že situaci v Tchajvanském průlivu budou sledovat, protože chtějí zachovat svobodu mořeplavby v oblasti.

Jsem hrdý, že předseda parlamentu Tchaj-wanu You Si-kun na setkání přinesl text usnesení, jímž český Senát podpořil další spolupráci mezi našimi zeměmi. Text jsme v Praze projednali a přijali 20. července 2022 u příležitosti návštěvy předsedy a delegace zákonodárců do Prahy. V textu usnesení se uvádí, že Tchaj-wan a Česká republika jsou subjekty mezinárodního práva. Tedy že naši občané jsou suverény v tom, jakou budoucnost si zvolí. A to je mimořádně důležité. O tom, jakou cestou se vydáme, nebude rozhodovat ani Moskva, ani Peking nebo někdo jiný, ale občané našich zemí ve svobodných a férových volbách.

Jsem přesvědčen, že ekonomickou prosperitu nemůžeme oddělovat od národní bezpečnosti. Pokud by se v Indo-Pacifiku měla výrazně zhoršit bezpečnostní situace, například tím, že by armáda Čínské lidové republiky jednostranně omezila svobodu mořeplavby, bude to mít velmi vážné dopady na celosvětové úrovni. Pocítíme to i my u nás, neboť těmito místy proplouvá více než polovina světového obchodu, který na velkých nákladních lodích směřuje na další kontinenty včetně Evropy.

Argument, že to, co se děje na druhém konci světa, se nás netýká a že bychom se do toho neměli plést, může být velmi nebezpečný. Prostor Indo-Pacifiku je těsně spojen s prostorem euroatlantickým. Tady i tam se rozhoduje i o naší bezpečnosti a prosperitě.

Jednostranná závislost na dodavatelích, kteří se chovají nepřátelsky, už není jenom teorie. V praxi jsme ji zakusili na vlastní kůži i na vlastní peněžence ve chvíli, kdy jsme zjistili, že 95 % plynu u nás pochází z Ruska, tedy ze státu, jehož armáda rozpoutala největší bojovou operaci v Evropě od druhé světové války. Není náhodou, že Putin využil naší závislosti na dodávkách surovin ve svůj prospěch. Z dodávek energie se stala hrozba. Jako by se ropa, plyn nebo další komodity z Ruska staly zbraní, kterou namířil proti našim občanům. Podobnou chybu nesmíme udělat podruhé.

Jednostranná závislost na dodávkách z komunistické Číny by mohla opět vážně poškodit občany České republiky. A není to teorie, v minulosti jsme už pocítili nedostatek léků na našem trhu nebo nedostatek ochranných pomůcek během pandemie covidu-19. A tak i závislost na technologiích například od firmy Huawei se může  v případě růstu napětí kolem Číny stát hrozbou i pro nás.

Dodávkám technologií z Číny se musí věnovat kritická pozornost. Pokud je čínský režim využívá ke šmírování v Číně, nesmíme připustit, aby šmíroval bez kontroly i u nás. V minulosti jsme se tím v Senátu zabývali a apelovali jsme na vládu, aby nevytvářela škodlivou závislost, kterou nelze ničím ospravedlnit. Svoboda není na prodej. Ani ekonomická prosperita nesmí být na úkor naší národní bezpečnosti.

Zítra, 7. prosince, se v Pekingu setkávají špičky EU. Každé slovo se počítá. A o tom, že EU tahá za kratší konec, lze s úspěchem pochybovat. Trh celé EU je významný natolik, že i v Pekingu dobře vědí, co všechno je v sázce. Čínské hospodářství není v dobré kondici, naopak, a čínská vláda nedělá jen samá dobrá rozhodnutí. Potřebují vyvážet a dobývat nové trhy. Ztratit privilegia pro vstup na trhy států EU by pro ně vůbec nebylo výhodné. Bude mě proto velmi zajímat, co se na summitu EU-ČLR vyjedná a zda EU dokáže vystupovat jako suverén.

Tady v Taipei si uvědomuji, jak cenné je, že můžeme spolupracovat s demokratickým Tchaj-wanem i v dalších oblastech, například ve vědě a výzkumu nebo v kultuře. Měli bychom to ve vlastním zájmu vědět a spolupráci rozvíjet.

V lednu zde proběhnou prezidentské volby. Jak se podaří ochránit svobodnou soutěž před vetřelci ze zahraničí, kteří chtějí zasévat nedůvěru, rozeštvávat občany a manipulovat s politickým vývojem demokratického Tchaj-wanu ve svůj prospěch? Při jednání zde mám dojem, že mají velmi podobné obavy, jako jsme nedávno slyšeli například z Moldavska, kde se Rusko pokusilo skandálním způsobem zmanipulovat ve svůj prospěch nedávné obecní volby.

Ale nechybějí ani dobré zprávy. Tchaj-wan posílá velkorysou pomoc na Ukrajinu. Daroval desítky milionů dolarů na humanitární pomoc nebo jasně odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině a připojil se k mezinárodním sankcím proti Rusku. A to je dobrá zpráva nejenom pro náš region. Asi nikoho nepřekvapí, že Tchaj-wan za tento postoj kritizovali právě bdělí komunisté z Pekingu.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.