Jsou vaši zaměstnanci motivovaní? Čtyři tipy pro zlepšení náboru nových zaměstnanců.
Častým problémem firem po celém světě je vyhoření pracovníků následkem stresu a jejich odchod z práce. Studie v pracovním prostředí z roku 2023 odhalila, že 44 % dotázaných zaměstnanců trpí velkým stresem, v důsledku čehož buď úplně odejdou, nebo zůstanou a dělají naprosté minimum a ztratí většinu své motivace.
Aby si firmy udržely a posílily své talenty, musí se vedení svým pracovníkům věnovat, povzbuzovat je a snažit se postrčit je k větším úspěchům.
Sám jsem zakladatelem firmy. Jsem ve své společnosti zodpovědný za komunikaci se zaměstnanci, přijímání nových uchazečů a udržování soudržnosti týmu. V tomto článku vycházím ze svých dosavadních zkušeností a chci se podělit o některé zásady, které považuji za nejdůležitější pro posílení vašeho týmu směrem k úspěchu.
1. Nástup do zaměstnání je výchozím bodem, kde by měl váš zaměstnanec vidět transparentnost
Noví zaměstnanci jsou pro každou společnost jako živá voda. Proto je důležité věnovat procesu přijímání zaměstnanců náležitou péči. Efektivní programy přijímá nových zaměstnanců přesahují rámec pouhé základní orientace a vyplňování dokumentů. Musíte vytvořit přívětivé prostředí, které vzbudí důvěru a s nímž se noví pracovníci mohou ztotožnit.
Znamená to také stoprocentní transparentnost týkající se cílů vaší společnosti a firemní kultury a seznámení nových zaměstnanců s vašimi hodnotami, zásadami a postupy. Umožníte tak zaměstnancům jasně pochopit, o co vaší společnosti jde a zda chtějí být její součástí.
V mé společnosti máme zavedeno, že novým uchazečům umožňujeme úvodní schůzky s našimi zakladateli. Říkáme tomu „firemní nadhoz“. Jakmile se vytvoří skupina potenciálních zaměstnanců, jeden ze zakladatelů se s nimi sejde a představí jim společnost a její nápady. Je to skvělá forma interakce, protože podněcuje diskusi, umožňuje ukázat novým lidem naše nejlepší prodejní představy a motivuje je k tomu, aby se podíleli na rozvoji firmy hned od začátku.
Dalším důležitým bodem je pořádání pravidelných schůzek a měsíčních informačních meetingů, na kterých může váš tým probrat všechny důležité novinky. Je to zásadní pro zajištění sounáležitosti všech v tom, kam vaše společnost směřuje.
Související: Šest tipů komunikace, které posílí firemní kulturu
2. Udržování komunikace mezi zaměstnanci a vedením společnosti
Dále je důležité věnovat pozornost udržování otevřených komunikačních kanálů mezi řadovými pracovníky a vedením společnosti. Jedná se o základní krok při posilování pocitu sounáležitosti s organizací.
Pokud zaměstnanci cítí, že se mohou obrátit na vedení stejně jako na ostatní pracovníky a že budou vyslyšeni, cítí se jako jednotlivci více ceněni. Lidé mají rádi upřímnost a možnost otevřeně sdílet věci, které jsou pro ně důležité, což výrazně sbližuje tým.
Tento pocit blízkosti znamená, že lidé často lépe chápou širší souvislosti a mohou lépe sladit své individuální úsilí s cíli společnosti. Jsou také ochotnější mluvit a sdílet nápady během schůzek, když mají pocit, že jejich myšlenky budou skutečně zváženy.
Uvedu další osobní příklad: na mém pracovišti nemáme oddělené místnosti nebo kóje, které by dělily zaměstnance od vedení. Všichni pracujeme v otevřeném a sdíleném prostoru, což umožňuje členům týmu se k sobě snadno přiblížit a mluvit o všem, co je trápí. Kromě společného pracovního prostoru mají všichni členové našeho týmu a zakladatelé stejné pracovní vybavení, hotely i letovou třídu. Myslíme si, že je důležité, aby všichni měli stejné podmínky.
To vše pomáhá posilovat důvěru a mentalitu jednoty a zkracuje metaforickou vzdálenost mezi členy týmu. A jelikož jsem zodpovědný za ideologii společnosti, snažím se já i moji spoluzakladatelé dodržovat tyto zásady v ještě větší míře než většina našich zaměstnanců.
Související: Tři komunikační strategie pro podnikatele, kteří chtějí zlepšit své týmy
3. Ukažte hodnotu práce svých zaměstnanců
Dalším užitečným tipem, jak povzbudit své zaměstnance, je jasně jim ukázat, že práce, kterou pro firmu vykonávají, má hodnotu a že z ní mohou sami získat spoustu výhod.
Co může zaměstnanec od své firmy získat kromě obvyklého platu a zkušeností? Některé podniky se rozhodly zavést školení na pracovišti a poskytnout tak příležitosti k dalšímu vzdělávání. Ty jsou přínosem jak pro celou společnost, tak pro jednotlivé pracovníky.
4. Vytvořte výzvy a soutěživého ducha
Lidé jsou často motivováni více výzvou než platem. Pokud chcete svůj tým posunout k vyšším metám, vytvořte ve firmě soutěživého ducha a zároveň podporujte spolupráci.
Možná to bude znít trochu rozporuplně, ale poslouchejte. Chci tím říct, že místo toho, abyste stavěli své zaměstnance proti sobě, bylo by lepší pěstovat konkurenceschopnost vůči jiné společnosti působící na stejném trhu. To by jim dalo jednotný cíl, na kterém by mohli pracovat.
Začněte tím, že jasně vyjádříte silné stránky a jedinečné prodejní výhody vašeho týmu. Zdůrazněte, jak tyto vlastnosti odlišují vaši společnost od konkurence, a budujte důvěru mezi svými zaměstnanci. Stanovte milníky, které by znamenaly, že jste nějakým způsobem předčili ostatní společnosti.
Tyto milníky podpoří neustálé sebezdokonalování a učení se v týmu, zatímco jejich překonání povede k oslavě vzájemných úspěchů a získání motivace.
Lidé jsou základním stavebním kamenem vaší organizace. Ujistěte se, že to vědí
Stručně řečeno, chcete-li udržet své zaměstnance motivované a zabránit jejich odchodu, je nejdůležitější, aby se cítili vysoce váženi. A nejlepším způsobem, jak toho docílit, je podporovat kulturu, která kombinuje dokonalost jedince a úspěch spolupráce. Přesvědčte svůj tým, že práce ve vaší společnosti jim umožňuje být součástí něčeho hodnotného. Pokud tak učiníte, sblížíte lidi a posunete svou firmu k novým metám.
Epoch Times copyright © 2023. Vyjádřené názory a stanoviska jsou názory autorů. Jsou určeny pouze pro obecné informační účely a neměly by být vykládány ani interpretovány jako doporučení nebo nabádání. Epoch Times neposkytuje investiční, daňové, právní, finanční, majetkové ani jiné poradenství v oblasti osobních financí. Epoch Times nenese žádnou odpovědnost za přesnost nebo aktuálnost poskytovaných informací.
Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.