Ondřej Horecký

8. 12. 2023

Už žádné zabíjení kaprů doma ani jejich vypouštění zpět do přírody. Piráti chtějí navrhnout ukončení prodeje ryb v živém stavu. Usmrcovat je bude moci pouze odborný personál při prodeji. Rybáři s takovými snahami nesouhlasí.

Strana Piráti oznámila ve svém newsletteru, že hodlá navrhnout ukončení prodeje živých ryb. Zákazník si bude moci vánočního kapra nebo jinou rybu odnést pouze po jejím usmrcení odborným personálem. Uchovávání kapra ve vaně nebo jeho vypuštění zpět do přírody by se tak po případném schválení návrhu zákona stalo minulostí.

Piráti argumentují tím, že kapr lapající po dechu při přenosu domů trpí a že chlorovaná voda ve vaně je pro něj toxická. Utrpení mu dle sdělení v newsletteru může způsobit také neodborné usmrcení.

„Stavím se proti jakémukoliv zbytečnému utrpení zvířat. Za Piráty proto prosazujeme, aby se konzumní ryby usmrcovaly přímo při prodeji odborným personálem,” uvedla poslankyně Klára Kocmanová.

Ta převzala tento týden petici organizace Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství), ve které více než deset tisíc lidí, včetně známých osobností, jako je zpěvák Tomáš Klus nebo moderátor Lukáš Hejlík, požaduje zákaz prodeje živých kaprů.

Podle organizace „je na čase odkázat tuhle krutou ‚tradici‘ do minulosti“. Na svých stránkách píše, že trpí i kapr vypuštěný zpět do přírody a že většina z těchto vypuštěných ryb stejně nepřežije.

Ať si každý vybere sám

Ředitel Rybářského sdružení České republiky Martin Kratochvíl se snahami o zákaz prodeje živých ryb spotřebitelům kategoricky nesouhlasí. „Odmítáme diktát státu, neboť zákazník by měl mít právo sám si rozhodnout, v jaké formě (živou, zabitou, zpracovanou, popř. balený výrobek) rybu požaduje,“ uvedl pro Epoch Times a dodal, že pokud chce zákazník pohodlnější nákup, může si zajít do supermarketu, kde dostane rybu již zpracovanou. „Je to čistě jeho volba,“ konstatuje Kratochvíl.

Šéf rybářů se zároveň ohradil proti tvrzení Pirátů, že jejich sdružení zákaz prodeje živých ryb podporuje. „My jsme nikdy žádný zákaz nepodporovali (stejně tak jako Státní veterinární správa) a ani nepodporujeme, pouze zákazníkům každý rok doporučujeme, aby si nechali rybu raději na stánku odborně usmrtit, pokud sami neví, jak na to.“

Rybáři rovněž každoročně zdůrazňují, že zakoupení živé ryby a následné „vypouštění“ zpět do přírody je v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání a osoba, která takto činí, se vystavuje postihu.

Kratochvíl podotýká, že zájem lidí odnést si domů živou rybu a sám si ji zabít a zpracovat klesá s tím, jak ubývá starší generace, která tuto dovednost měla a která tuto činnost brala jako nedílnou součást vánoční tradice.

„Mladší generace preferuje nechat si rybu zabít a zpracovat, případně si koupí rovnou balený výrobek. Obojí je v pořádku. Neberme lidem možnost volby, z našeho pohledu se obecně o týrání zvířat nejedná, a pokud si kdokoliv zakoupí živé zvíře, je za něj a zacházení s ním plně zodpovědný,“ říká Kratochvíl.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.