Už žádné zabíjení kaprů doma ani jejich vypouštění zpět do přírody. Piráti chtějí navrhnout ukončení prodeje ryb v živém stavu. Usmrcovat je bude moci pouze odborný personál při prodeji. Rybáři s takovými snahami nesouhlasí.
Strana Piráti oznámila ve svém newsletteru, že hodlá navrhnout ukončení prodeje živých ryb. Zákazník si bude moci vánočního kapra nebo jinou rybu odnést pouze po jejím usmrcení odborným personálem. Uchovávání kapra ve vaně nebo jeho vypuštění zpět do přírody by se tak po případném schválení návrhu zákona stalo minulostí.
Piráti argumentují tím, že kapr lapající po dechu při přenosu domů trpí a že chlorovaná voda ve vaně je pro něj toxická. Utrpení mu dle sdělení v newsletteru může způsobit také neodborné usmrcení.
„Stavím se proti jakémukoliv zbytečnému utrpení zvířat. Za Piráty proto prosazujeme, aby se konzumní ryby usmrcovaly přímo při prodeji odborným personálem,” uvedla poslankyně Klára Kocmanová.
Ta převzala tento týden petici organizace Compassion in World Farming (Soucit ve světovém zemědělství), ve které více než deset tisíc lidí, včetně známých osobností, jako je zpěvák Tomáš Klus nebo moderátor Lukáš Hejlík, požaduje zákaz prodeje živých kaprů.
Podle organizace „je na čase odkázat tuhle krutou ‚tradici‘ do minulosti“. Na svých stránkách píše, že trpí i kapr vypuštěný zpět do přírody a že většina z těchto vypuštěných ryb stejně nepřežije.
Ať si každý vybere sám
Ředitel Rybářského sdružení České republiky Martin Kratochvíl se snahami o zákaz prodeje živých ryb spotřebitelům kategoricky nesouhlasí. „Odmítáme diktát státu, neboť zákazník by měl mít právo sám si rozhodnout, v jaké formě (živou, zabitou, zpracovanou, popř. balený výrobek) rybu požaduje,“ uvedl pro Epoch Times a dodal, že pokud chce zákazník pohodlnější nákup, může si zajít do supermarketu, kde dostane rybu již zpracovanou. „Je to čistě jeho volba,“ konstatuje Kratochvíl.
Šéf rybářů se zároveň ohradil proti tvrzení Pirátů, že jejich sdružení zákaz prodeje živých ryb podporuje. „My jsme nikdy žádný zákaz nepodporovali (stejně tak jako Státní veterinární správa) a ani nepodporujeme, pouze zákazníkům každý rok doporučujeme, aby si nechali rybu raději na stánku odborně usmrtit, pokud sami neví, jak na to.“
Rybáři rovněž každoročně zdůrazňují, že zakoupení živé ryby a následné „vypouštění“ zpět do přírody je v rozporu se zákonem na ochranu zvířat proti týrání a osoba, která takto činí, se vystavuje postihu.
Kratochvíl podotýká, že zájem lidí odnést si domů živou rybu a sám si ji zabít a zpracovat klesá s tím, jak ubývá starší generace, která tuto dovednost měla a která tuto činnost brala jako nedílnou součást vánoční tradice.
„Mladší generace preferuje nechat si rybu zabít a zpracovat, případně si koupí rovnou balený výrobek. Obojí je v pořádku. Neberme lidem možnost volby, z našeho pohledu se obecně o týrání zvířat nejedná, a pokud si kdokoliv zakoupí živé zvíře, je za něj a zacházení s ním plně zodpovědný,“ říká Kratochvíl.