Letošní úroda medu je nižší než v loňském roce a poklesl i stav včelstev, sdělila Epoch Times předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová. Výnosy měli včelaři hlásit do konce listopadu, a i když pár opozdilců ještě údaje nezaslalo, konečné číslo 5 900 tun se již nijak významně nezmění.
Oproti loňským 7 771 tunám jde skoro o 25% pokles, který Machová přičítá velkým úhynům včel v zimě a na jaře. „Přišli jsme téměř o 250 tisíc včelstev,“ říká šéfka včelařů a dodává, že včelařům se během roku nepodařilo stav včelstev zcela nahradit tvorbou oddělků, proto chybí cca 40 tisíc včelstev.
Oddělek je malé včelstvo s matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami oddělené od kmenového včelstva. Zakládá se jím nové včelstvo, které se postupně rozroste do velikosti klasického včelstva produkujícího med.
Tvorba oddělků je nicméně na úkor výnosu medu. Protože včelstva, ze kterých se oddělky tvoří, se tím oslabují, produkují také méně medu. „A oddělky, které vznikají, mají dost práce s tím, jak zesílit a připravit se na zimu, takže medu mají tak akorát pro sebe,“ podotýká Machová.
Podhodnocená data?
Šéf medařské firmy Medokomerc Milan Špaček si myslí, že data o medových výnosech nejsou zcela pravdivá. Představa, že průměrná produkce medu v Česku činí 10 kilogramů na jedno včelstvo, považuje za úsměvnou.
„Pokud mluvíte se včelaři, tak nikdo z nich nechce včelařit, pokud nemá průměr aspoň tu „konev“, což je 35 kg medu. Včelaři se ale se svým příjmem moc chlubit nechtějí, tak jsou statistiky takto uměle ponižovány,“ míní Špaček.
Jeho firma obchoduje s medem českým i tím zahraničním. Český med vykupuje za ceny, které akceptují včelaři, ale ve srovnání se světem je český med drahý a nedá se tudíž exportovat do jiných zemí. Špaček očekává, že nákupní ceny českého medu zůstanou i příští rok na úrovni letošního roku, tj. v rozmení 80 až 100 kč/kg.
Světové ceny jsou podle něj nyní asi o 30 % nižší než v loňském roce. „Medu je celosvětově přebytek. Spotřebovává se v bohatých zemích a spotřeba malinko šlápla na brzdu,“ poznamenává Špaček. Cena květových medů z EU je letos na úrovni 55 kč za kilogram, z Jižní Ameriky 60 kč/kg a z jihovýchodní Evropy 40 kč/kg.
Velký přebytek medu je umělý, říká medař, protože zpracovatelé sužovaní drahými úvěry se snaží mít na skladu jen „nezbytně nutné množství medu“, aby v něm neměli vázány finance.