Ondřej Horecký

8. 12. 2023

Letošní úroda medu je nižší než v loňském roce a poklesl i stav včelstev, sdělila Epoch Times předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová. Výnosy měli včelaři hlásit do konce listopadu, a i když pár opozdilců ještě údaje nezaslalo, konečné číslo 5 900 tun se již nijak významně nezmění.

Oproti loňským 7 771 tunám jde skoro o 25% pokles, který Machová přičítá velkým úhynům včel v zimě a na jaře. „Přišli jsme téměř o 250 tisíc včelstev,“ říká šéfka včelařů a dodává, že včelařům se během roku nepodařilo stav včelstev zcela nahradit tvorbou oddělků, proto chybí cca 40 tisíc včelstev.

Oddělek je malé včelstvo s matkou, dělnicemi, včelím plodem a zásobami oddělené od kmenového včelstva. Zakládá se jím nové včelstvo, které se postupně rozroste do velikosti klasického včelstva produkujícího med.

Tvorba oddělků je nicméně na úkor výnosu medu. Protože včelstva, ze kterých se oddělky tvoří, se tím oslabují, produkují také méně medu. „A oddělky, které vznikají, mají dost práce s tím, jak zesílit a připravit se na zimu, takže medu mají tak akorát pro sebe,“ podotýká Machová.

Podhodnocená data?

Šéf medařské firmy Medokomerc Milan Špaček si myslí, že data o medových výnosech nejsou zcela pravdivá. Představa, že průměrná produkce medu v Česku činí 10 kilogramů na jedno včelstvo, považuje za úsměvnou.

„Pokud mluvíte se včelaři, tak nikdo z nich nechce včelařit, pokud nemá průměr aspoň tu „konev“, což je 35 kg medu. Včelaři se ale se svým příjmem moc chlubit nechtějí, tak jsou statistiky takto uměle ponižovány,“ míní Špaček.

Jeho firma obchoduje s medem českým i tím zahraničním. Český med vykupuje za ceny, které akceptují včelaři, ale ve srovnání se světem je český med drahý a nedá se tudíž exportovat do jiných zemí. Špaček očekává, že nákupní ceny českého medu zůstanou i příští rok na úrovni letošního roku, tj. v rozmení 80 až 100 kč/kg.

Světové ceny jsou podle něj nyní asi o 30 % nižší než v loňském roce. „Medu je celosvětově přebytek. Spotřebovává se v bohatých zemích a spotřeba malinko šlápla na brzdu,“ poznamenává Špaček. Cena květových medů z EU je letos na úrovni 55 kč za kilogram, z Jižní Ameriky 60 kč/kg a z jihovýchodní Evropy 40 kč/kg.

Velký přebytek medu je umělý, říká medař, protože zpracovatelé sužovaní drahými úvěry se snaží mít na skladu jen „nezbytně nutné množství medu“, aby v něm neměli vázány finance.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.