Milan Kajínek

8. 12. 2023

Úvaha

Často během rozhovorů o společnosti, nejenom české, (ve svém samozřejmě pouze omezeném rozhledu) diskutuji s různými lidmi o myšlenkách na opuštění od „řešení“ situace prostřednictvím „násilné revoluce“ či přesněji řečeno vidiny vyřešení nedobré situace tím, že „svrhneme“ ty, o kterých předpokládáme, že nás uvrhli do temnoty, aniž bychom přemýšleli, jak věci dělat správně, a proč nejdou správným směrem (příčiny).

Jako řešení nahromaděné nespokojenosti působí svržení jako okamžitý a rychlý „lék“ pro odstranění hněvu a ukončení našich strastí.

Funguje to ale v dlouhodobém měřítku? Nejsou příčiny složitější? Je svržení vůdce konečným řešením?

Když bude každá další vláda „svrhávána“ v naději na lepší zítřek mám otázku: A co potom? Co až ji svrhneme?

Při přemýšlení nad tím, jak se chovat, aby nevznikalo velké množství problémů, často přemýšlím nad otázkou souvislosti mezi úpadkem prosperity a úpadkem morálních hodnot společnosti.

V každé oblasti je zajímavé přemýšlet nad tím, jak napravit nedobrý stav, a nikoliv pouze svrhnout vedení pomocí „revoluce“.

Už dříve hlásali někteří radikálové, že musíme rozbít stávající struktury pod heslem, že nejprve všechno spálíme a potom z popela začneme stavět budoucí „ráj“. Většinou došlo pouze k destrukci a vlády se nakonec ujali ti, kdo byly ochotni tu minulou svrhnout, a ne ti, kdo byli ochotni napravovat a stavět.

Nechce to revoluci, ale kultivaci – ponechat dobré a opravit, co dobře nejde.

Ve staré východní tradici existoval návod na to, jak vytvořit skvělé dílo. Protože se věřilo, že dílo je odrazem nás samotných, měli bychom dát důraz na sebezlepšování a s každým zlepšením nás samotných bude lepší i naše dílo.

Zušlechťování a kultivace namísto revoluce. To dobré a funkční přirozeně půjde dopředu, aniž by muselo svrhávat ostatní z účelem dostat se na vrchol.

Svržení zla, pokud skutečně svrháváme zlo, je jistě důležité a osvobozující, ale bez následného vytvoření něčeho lepšího se to neobejde. Samotné svrhávání není procesem tvoření, a proto neřeší otázku: „Co potom?“ Navíc jaké příčiny vedly k tomu, že se situace dostala tak daleko?

Možná, že když se pohneme od svrhávání k tvoření pomocí upřímného sebezlepšování, vyřešíme i otázku, co dál? Revoluce nebo kultivace?

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.