SWNS

9. 12. 2023

Stoletý pár, který je spolu již 81 let, je nejstarším britským manželským párem.

Dorothy a Tim Walterovi, kterým je 103 a 102 let, tvrdí, že tajemstvím dlouhověkosti jejich vztahu a života je, že se nikdy nehádají a tráví co nejvíce času venku.

Seznámili se během druhé světové války a od té doby jsou spolu.

(SWNS)

Manželé nyní žijí v pečovatelském domě nedaleko Canterbury v hrabství Kent v jihovýchodní Anglii. Seznámili se v 18 letech, když pracovali v různých odděleních továrny Supermarine na výrobu bojových letadel ve Woolstonu v Southamptonu. Vzali se v roce 1942, během pokračujícího válečného konfliktu.

Později se přestěhovali do klidné vesnice, kde koupili ovocnou farmu. Za klíčové faktory, které přispěly k dlouhověkosti jejich životů i jejich vztahu, považují život v přírodě a vzácné neshody, i když přiznávají, že v minulosti měli i drobné hádky.

„Vůbec jsme netušili, že to vydržíme tak dlouho,“ řekla paní Walterová.

(SWNS)

Manželé, kteří mají dva vnuky a tři pravnuky, nyní žijí v pečovatelském domě Oakfield House ve Winghamu nedaleko Canterbury, předtím až do loňského roku žili samostatně ve svém nedalekém domě. Pan Walter navíc až do svých 95 let řídil auto a do téhož věku rád hrál na kornet.

Vysvětlil, že když se poprvé setkali, pracoval v továrně Supermarine jako učeň a ona měla na starosti výrobu dílů pro bojové letouny Spitfire a obojživelné dvouplošníky Walrus.

Byli teenageři a pan Walter často opravoval stroje, které používala jeho budoucí žena. Pan Walter se svěřil, jak za ní po práci jezdil na kole, ale často se musel schovat, protože mu nad hlavou létala německá letadla Luftwaffe.

„Dost často se stávalo, že jsem jel na kole a ozvala se siréna leteckého poplachu. Tak jsem slezl z kola a snažil se schovat,“ řekl. „Když siréna přestala houkat, sedl jsem zpátky na kolo a pokračoval v cestě.“

Pan Walter vzpomínal na jeden děsivý případ, kdy jeho přítele málem zabily německé bombardéry: „Vzpomínám si, jak se jednou v noci rozezněla siréna. Vyhrabal jsem se z postele a podíval se z okna. …Na obloze jsem viděl malé černé tečky – byly to bomby. Bylo to strašné a opravdu, jedna dopadla nedaleko a zasypala jednoho z mých kamarádů až po krk. Naštěstí se mu nic nestalo. Byli jsme dost mladí na to, abychom to zvládli.“

(SWNS)

Po válce

Manželé se nakonec vzali v katolickém kostele svatého Josefa v Newbury v hrabství Berkshire v roce 1942. O rok později se jim narodila první dcera Carole (zemřela v roce 1985) a v roce 1947 druhá dcera Sue Willisová (nyní 76 let).

Po válce se Walterovi přestěhovali na venkov, do vsi Elmstone v Kentu, kde si koupili farmu. Pan Walter byl velkým nadšencem chovu prasat, postavil kotce a začal je chovat – svého času se chlubil 50 prasnicemi a jedním kancem jménem Wally.

Manželé také vlastnili loď, se kterou často jezdili po Evropě, a dávali cenné životní rady, jak se co nejčastěji vydávat do přírody.

„Získali jsme spoustu přátel a měli jsme štěstí,“ řekla paní Walterová. „Do Francie jsme jezdili na dovolenou nejraději.“

Po ukončení zemědělské činnosti odešli manželé do důchodu do Wingham Green, kde žili až do svých 101 let, než se loni v březnu přestěhovali do Oakfield House.

Na otázku, co by poradili párům, které doufají v dlouhé a šťastné manželství, pan Walter odpověděl: „Nelze uvést jedinou konkrétní věc, ale pokud jste spokojeni se životem a se svým partnerem, budete v pořádku.“

(SWNS)

Jak žijí dnes

Ačkoli ani jeden z nich nečekal, že se dožije 100 let, prarodiče přiznávají, že si na ztrátu nezávislosti museli zvyknout. „Starají se tu o nás velmi dobře a bereme každý den tak, jak přichází,“ řekla paní Walterová. „Člověk to musí přijmout a my máme to štěstí, že jsme tady.“

Na druhou stranu pan Walter na otázku, jaké to je být 103-letý, řekl žertem: „Je to prostě zbytečné!“

Jejich dcera, paní Willisová, řekla o dlouhém vztahu svých rodičů: „Můj otec je dominantní a matka je velmi pohodová. …Myslím, že proto jejich manželství vydrželo tak dlouho. Prožili spolu nádherný život.“

Nikki Crossová, vedoucí pečovatelského domu Oakfield House, říká, že když se dozvěděla věk Walterových, byla překvapená.

„Oba se v domově dobře zabydleli – stále navštěvují týdenní kurzy cvičení,“ řekla paní Crossová. „Tim nás většinu dní baví svými drzými způsoby a historkami ze života a Dorotka si ráda skládá puzzle. Pro náš domov je ctí, že se můžeme starat o manželský pár, který je spolu už tolik let, a všichni rádi posloucháme jejich příběhy.“

V databázi nejstarších párů ve Spojeném království jsou uvedeni pouze jedni manželé, Allan a Dorothy McDowellovi, kteří jsou manželé déle než Walterovi, a to 82 let a 64 dní – o 304 dní déle než Walterovi. Celkový věk manželů McDowellových 201 let je nižší než věk manželů Waltersových 205 let.

Dalším nejstarším párem ve Spojeném království jsou Reginald a Doris Woolgarovi z Brightonu, jejichž celkový věk je 204 let.

Tento článek byl původně publikován v rámci americké edice Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.