ČTK

15. 12. 2023

Německo prodloužilo hraniční kontroly s Českem, Polskem a Švýcarskem o tři měsíce do 15. března. Dnes to oznámila spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Kontroly, které ve snaze zastavit nelegální migraci zavedla v polovině října, označila za fungující, neboť policie při nich od té doby zadržela zhruba 340 pašeráků lidí. Německo rovněž provádí hraniční kontroly na hranicích s Rakouskem, kde toto opatření zavedlo již v roce 2015. Prodloužení tam nyní platí do května. Hranici s Českem střeží také Rakousko, které chce v ostraze pokračovat do 16. února 2024.

„Dnes jsem rozhodla pokračovat v dočasných kontrolách na našich hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem po tři další měsíce až do poloviny března 2024,“ řekla Faeserová. „Spolková policie tak může nadále pružně provádět celou paletu stacionárních i mobilních policejních opatření,“ uvedla.

Dnešek je posledním dnem předchozího prodloužení kontrol, které Faeserová oznámila 4. prosince. Ministryně dosud kontroly prodlužovala o deset, případně o dvacet dní. Takový postup kritizoval mimo jiné saský ministr vnitra Armin Schuster, který před týdnem vyzval k půlročnímu prodloužení. Krátce poté Faeserová na okraj jednání se zemskými ministry vnitra řekla, že po 15. prosinci prodlouží ostrahu pomezí nejméně o dva měsíce. Nakonec se rozhodla pro tři měsíce.

Očekávané prodloužení kontrol avizoval na dnešní vládní tiskové konferenci také mluvčí ministerstva vnitra Mehmet Ata. Uvedl, že kontroly fungují, proto v nich Německo hodlá pokračovat. Německo od zavedení kontrol zaznamenalo podle Aty do 10. prosince na hranici s Českem 2 950 případů nelegálního vstupu, na hranici s Polskem 3 500 a se Švýcarskem 3 450.

Ministryně vnitra pak nyní upřesnila, že počet nelegálních vstupů do Německa v listopadu poklesl oproti říjnu o více než 60 procent na asi 7 300 případů. V říjnu jich bylo přes 20 000.

Kontroly nejsou plošné po celé délce německých hranic, ale pouze na vybraných místech. V případě pomezí s Českem hlídkuje německá policie mimo jiné na dálnici mezi Prahou a Drážďany. Faeserová v minulosti opakovaně řekla, že kontroly budou zbytečné, jakmile Evropská unie reformuje své azylové právo a bude lépe hlídat své vnější hranice.

V Německu letos do konce listopadu požádalo o azyl přes 304 000 lidí, což je o 60 procent více než za stejné období loňského roku. Nejvíce žádostí registruje Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) od občanů Sýrie (95 663), Turecka (55 354), Afghánistánu (48 172) a Iráku (10 376).

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.