Arizonská guvernérka Katie Hobbsová v pátek vyslala jednotky národní gardy na hranici s Mexikem. Zdůvodnila to „naprostou humanitární krizí“, která podle ní v oblasti vznikla kvůli rozhodnutí federální vlády uzavřít jeden z arizonských hraničních přechodů. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Do Spojených států každý den nelegálně směřují tisíce migrantů z Mexika a dalších zemí Latinské Ameriky.
„Federální vláda opět odmítá dělat svou práci, aby zabezpečila naši hranici a udržela naše komunity v bezpečí,“ uvedla Hobbsová mimo jiné v prohlášení.
Reuters vyjádření demokratické političky hodnotí jako „pozoruhodnou výtku“ na adresu jejího stranického kolegy prezidenta Joea Bidena, pro něhož se situace na americko-mexické hranici může stát jedním z hlavních témat prezidentských voleb v příštím roce.
Hobbsová zatím nesdělila, kolik členů národní gardy do oblasti vyslala. Uvedla ale, že budou rozmístěni podél jižní hranice USA v blízkosti obce Lukeville. Právě zdejší hraniční přechod 4. prosince americká pohraniční stráž uzavřela, aby mohla své zaměstnance nasadit jinde kvůli přicházejícím migrantům.
Rozhodnutí kritizovala řada arizonských politiků, podle nichž ztížilo život zdejším obyvatelům, kteří chtějí legálně překročit hranici.
