Catherine Yang

20. 12. 2023

Nejvyšší soud státu Colorado v úterý rozhodl, že bývalý prezident Donald Trump nemůže být zařazen na volebních lístcích v primárkách. Proti rozhodnutí se odvolá.

Mimořádné rozhodnutí v poměru 4:3 činí z Colorada první a jediný stát, který Trumpa z účasti na primárkách diskvalifikoval. Rozhodnutí se opírá o výklad 14. dodatku Ústavy USA a jeho 3. oddíl, která zakazuje některým osobám zastávat veřejné funkce, pokud se zapojily do „povstání“.

Všechny členy nejvyššího soudu v Coloradu nominovali do funkce demokratičtí guvernéři. Platnost jejich rozhodnutí je pozastavena do 4. ledna 2024, „dokud Nejvyšší soud USA neprovede případný přezkum“.

Pokud by Nejvyšší soud Spojených států souhlasil s přezkoumáním věci do 4. ledna, bude muset coloradská státní tajemnice ponechat Trumpovo jméno na volebních lístcích. V opačném případě bude z primárních volebních lístků odstraněn. Republikánské primárky se mají v Coloradu konat 5. března 2024.

„Dospěli jsme k závěru, že vzhledem k tomu, že prezident Trump je podle třetího oddílu diskvalifikován z výkonu prezidentského úřadu, bylo by podle volebního zákona protiprávním jednáním, kdyby tajemnice uvedla prezidenta Trumpa jako kandidáta na hlasovacím lístku pro prezidentské primárky,“ uvádí se ve většinovém stanovisku.

Rozsudek ruší rozhodnutí soudu nižší instance, podle něhož byl Trump oprávněn být uveden na volebním lístku, protože se 6. ledna 2021 „zapojil“ do „povstání“, ale dle výkladu tohoto soudu se na 3. oddíl 14. dodatku na prezidenty nevztahuje.

„Oddíl 3 zahrnuje prezidentský úřad a osobu, která složila prezidentskou přísahu. V tomto bodě se okresní soud dopustil vyvratitelné chyby,“ uvádí se v usnesení Nejvyššího státního soudu.

Zároveň Nejvyšší soud v Coloradu rozhodl proti argumentu Trumpovy obhajoby, že projev Trumpa z 6. ledna 2021 a před ním „nebyl chráněn prvním dodatkem“ ústavy, protože se jednalo o projev, který „pravděpodobně podněcoval k tak bezprostředně hrozícímu bezpráví a násilí“.

„K těmto závěrům nedocházíme lehkovážně. Jsme si vědomi rozsahu a váhy otázek, které jsou nám nyní předkládány. Stejně tak jsme si vědomi naší svaté povinnosti uplatňovat právo, a to bez obav či přízně a bez toho, abychom se nechali ovlivnit reakcí veřejnosti na rozhodnutí, kterou nám ukládá zákon,“ uvádí se v usnesení.

„Jsme si rovněž vědomi toho, že se pohybujeme na neprobádaném území a že tento případ představuje několik otázek, které se objevují poprvé.“

Obdobné žaloby byly projednávány nebo jsou projednávány v polovině států po celých USA a státní soudy dosud konstatovaly, že nemají pravomoc vykládat a uplatňovat oddíl 3 14. dodatku pro prezidentské primárky.

Předvolební kampaň Donalda Trumpa označila rozhodnutí nejvyššího soudu Colorada za stranické:

„Není překvapením, že coloradský Nejvyšší soud, zcela nominovaný demokraty, rozhodl v neprospěch prezidenta Trumpa a podpořil plán Sorosem financované levicové skupiny zasahovat do voleb ve prospěch křiváka Joea Bidena tím, že odstranil jméno prezidenta Trumpa z volebního lístku a eliminoval právo coloradských voličů hlasovat pro kandidáta podle vlastního výběru.“

„Vedoucí představitelé Demokratické strany jsou v paranoidním stavu kvůli rostoucímu dominantnímu náskoku, který prezident Trump získal v průzkumech veřejného mínění. Ztratili víru v neúspěšné Bidenovo prezidentství a nyní dělají vše pro to, aby je američtí voliči příští rok v listopadu nevyhodili z úřadu.“

Kampaň dodala, že prezident Trump se hodlá proti rozsudku odvolat.

„Nejvyšší soud v Coloradu dnes večer vydal zcela chybné rozhodnutí a my urychleně podáme odvolání k Nejvyššímu soudu Spojených států a současně požádáme o pozastavení tohoto hluboce nedemokratického rozhodnutí,“ uvedl mluvčí Steven Cheung. „Plně věříme, že Nejvyšší soud USA rychle rozhodne v náš prospěch a konečně ukončí tyto neamerické soudní procesy.“

Mluvčí Trumpova právního týmu Alina Habba sdělila: „Toto rozhodnutí, které vydal Nejvyšší soud v Coloradu, útočí na samotné srdce demokracie tohoto národa. Neobstojí a my věříme, že Nejvyšší soud [USA] toto protiústavní nařízení zruší.“

Čtrnáctý dodatek, ratifikovaný po občanské válce, obsahuje onen třetí oddíl, který měl zabránit důstojníkům, kteří opustili své funkce a připojili se ke Konfederaci, v návratu na jejich pozice ve vládě, pokud je Kongres nepovažoval za způsobilé dvěma třetinami hlasů. V poválečném období byl uplatňován jen zřídka a akademici se s jeho uplatňováním neshodují od doby, kdy se objevila právní teorie, že by to mohlo Trumpa diskvalifikovat k nástupu do funkce prezidenta.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Byl redakčně upraven, včetně zkrácení.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.