Louise Chambers

21. 12. 2023

Jako by to bylo znamení od Boha, často se jí zdálo o blonďatém a modrookém dítěti ještě předtím, než se o něm dozvěděli.

Žena, která byla kdysi sama v pěstounské péči, adoptovala dítě bývalé manželky svého manžela, aby se nedostalo do pěstounské péče. Říká, že jako by to bylo znamení od Boha, často se jí o blonďatém a modrookém dítěti zdálo ještě předtím, než se o dítěti dozvěděli.

48-letá Christie Wertsová, která se narodila v Kalifornii, se v roce 2018 provdala za 45-letého Wesleyho Wertse. Oba mají děti z předchozích manželství. V lednu letošního roku, po 16-měsíčním procesu, adoptovali malého Leviho – jedno z dětí bývalé manželky pana Wertse, dítě, které bylo bohužel už v matčině děloze vystaveno vlivu drog.

Dnes spolu všichni žijí v Ohiu.

Manželé Wertsovi se svými dětmi. (S laskavým svolením Christie Werts)

„Osobně, protože věřím v Boha, jsem cítila, že to byl tak trochu boží plán ze snů, který mě připravoval,“ řekla paní Wertsová deníku The Epoch Times.“ Vždycky jsem věděla, že Bůh je skutečný a že pracuje na našich životech. Ale když jste svědkem něčeho, o čem jste [snili], co vám Bůh vložil do srdce, a pak se to promění ve skutečnost, myslím, že moje víra ještě zesílila.

Někdy říkám manželovi: ,Není to šílené? Já jsem z Kalifornie a ty odsud (z Ohia) a teď žijeme na farmě a máme dítě, které není naše?´ Víš, je to prostě šílené, jak Bůh pracuje a dává dohromady plán.“

„Měli bychom si ho vzít“

Bývalá manželka pana Wertse se potýkala s drogovou závislostí, což vedlo k tomu, že pan Werts získal Austina a Dakotu do své péče. Pár se rozvedl v roce 2015. „Měla celkem šest dětí,“ řekla paní Wertsová. „Dvě s mým manželem, ostatní pak měly každé jiného otce.“

V roce 2021 však manželé zjistili, že bývalá manželka pana Wertse je opět v očekávání a je ve 33. týdnu těhotenství; její sestra jim zavolala z nemocnice, protože nastávající maminka stále fetuje a je jí velmi špatně kvůli onemocnění covid-19. O dítě se neměl kdo postarat.

„Řekla jsem manželovi: ,Měli bychom ho vzít´,“ řekla paní Wertsová. “Nevěděli jsme rasu, nevěděli jsme pohlaví, nevěděli jsme nic – jen jsem věděla, že si to dítě chceme vzít. Věděla jsem jen, že cítím, že by mohl být se sourozenci, místo aby šel do systému. Už tehdy jsme byli do toho dítěte zamilovaní.

„Bylo to velmi těžké období, i pro mě jako pro ženu, vědět, že tato biologická matka bojuje se závislostí. Byla to ona, kdo byl v mých modlitbách víc než kdokoli jiný. … a my jsme se snažili přijít na způsob, jak tu být pro to dítě.“

Malý Levi se narodil 23. srpna 2021 poté, co byl jeho matce vyvolán porod ve 33. týdnu. O čtyři dny později zemřela na mozkovou mrtvici způsobenou krevní sraženinou.

Malý Levi. (S laskavým svolením Christie Werts)

Dítě z Ohia

Wertsovi se obrátili na Úřad na ochranu dětí, který jim sdělil, že Levi nemůže opustit stát Texas, protože má stále biologického otce. Pokud by si manželé chtěli dítě ponechat mimo péči, museli by se přestěhovat do Texasu a stát se pěstouny.

Sestra Leviho biologické matky byla první, kdo navštívil jednotku intenzivní péče o novorozence (NICU), odkud Wertsovým poslala videa. Paní Wertsová odletěla do Texasu několik dní předtím, než byl Levi propuštěn z nemocnice. Pracovnice případu jí řekla, že dítě mělo během prvního týdne určité abstinenční příznaky z působení drog, ale „nebyly nijak extra závažné“.

(S laskavým svolením Christie Werts)

„Nebyl napojený na žádný dýchací přístroj, jen na vyživovací trubici,“ řekla paní Wertsová. „Když se narodil, vážil pouhých 2,06 kilogramu. Byla jsem opravdu šokovaná, jak byl maličký… ve chvíli, kdy jsem si ho konečně mohla pochovat a podívat se na něj, jsem se tak trochu zhroutila.“

Na jednotce intenzivní péče byl Levi znám jako „dítě z Ohia“, protože paní Wertsová byla uvedena jako jeho opatrovnice a jeho biologická matka mu nedala jméno. Uvedla však jeho příjmení „Werts“, i když jméno svého bývalého manžela nikdy nepřijala.

Paní Wertsová řekla: „Mám pocit, že věděla, že by to nemusela zvládnout, a tak kdyby napsala „Werts“, možná by to bylo znamení pro mého manžela, aby si dítě vzal.“

Wertsovi prodali svůj dům v Ohiu a paní Wertsová, která pracuje v oblasti informačních technologií, se přestěhovala se třemi nejmladšími dětmi do Texasu. Pan Werts musel pracovat mimo stát jako jeřábník, takže jeho žena pracovala mimořádně tvrdě, aby se mohla dětem přizpůsobit se stěhováním.

Rodina potom zahájila náročný proces registrace jako „pěstouni k adopci“, který zahrnoval 60 hodin kurzů, domácí kontroly a úpravy domu, přičemž doufala, že nic nezkomplikuje celý proces.

(S laskavým svolením Christie Werts)
(S laskavým svolením Christie Werts)

„Nemohli jsme ho adoptovat, dokud nebyla ukončena práva [biologického] otce,“ řekla paní Wertsová. „Podstupovali jsme riziko stěhování, protože jsme věděli, že existuje možnost, že [biologický] otec získá práva nebo se přihlásí jiný člen rodiny, který projde prověrkou… v hloubi duše jsme už byli do toho dítěte zamilovaní.“

Paní Wertsová se také obávala, že její vlastní minulost jako dítě v pěstounské péči by mohla ztížit její šance. Podívají se na mě a řeknou: „Aha, ta má asi problémy, protože byla pěstounské dítě?“ řekla a dodala: „Ale když jsem prošla procesem a uvědomila jsem si, že prostě chtějí někoho bezpečného a milujícího… když už nic jiného, tak to bylo v můj prospěch.“

Wertsovi se v polovině prosince 2022 přestěhovali zpět do Ohia poté, co našli majitele domu, který podpořil jejich cestu k adopci a nabídl jim možnost půlročního pronájmu statku s možností odkoupení. Po překonání všech překážek oficiálně adoptovali sedmnáctiměsíčního Leviho prostřednictvím virtuálního soudního řízení 24. ledna 2023.

Prospívající

(S laskavým svolením Christie Werts)

„Myslím, že Levi byl součástí naší rodiny, která nás ještě více sblížila,“ řekla paní Wertsová, která je také adoptivní matkou Austina a Dakoty. „Necítím se jako hrdinka, udělala jsem to, co bylo správné; miluji své nevlastní děti, prostě to mělo smysl. Poslechla jsem Boha. … Kupodivu vypadá úplně stejně jako já! Nikdo si nemyslí, že není můj.“

Malému Levimu se začalo dařit v adoptivní rodině, která pečlivě sledovala jeho vývoj, zda se na něm neprojevují následky působení drog.

Dnes žijí Wertsovi na velké farmě s koňmi, kachnami a slepicemi. Levi si je se svými sourozenci „opravdu blízký“ a na rozdíl od mnohých batolat v jeho věku nemá zájem o zařízení.

„Chce si jen chodit hrát ven,“ řekla jeho matka. „Je pravděpodobně chytřejší než ostatní v tomto věku, protože má kolem sebe pořád větší děti. … umí říct A-B-C, učí se barvy; je prostě úžasné sledovat, jak dokáže vyjádřit své myšlenky.“

(S laskavým svolením Christie Werts)

Levi si „žije svůj nejlepší život“

Když paní Wertsová jednoho dne sledovala, jak si Levi „žije svůj nejlepší život“ a hraje si s jejím manželem, rozhodla se sdílet jedinečný příběh adopce své rodiny na sociálních sítích.

„Myslím si, že kdyby lidé poznali náš příběh, opravdu by je to překvapilo,“ řekla. Náš příběh je o rodině a o tom, co je správné pro děti.

„Doufám, že by v budoucnu mohly existovat programy na pomoc ženám, které mají závislost, když jsou těhotné… opravdu jen projevit soucit a rozhodnout se správně, i když to znamená pracovat.“

Wertsovi plánují vyprávět Levimu o jeho biologické matce a adopci, jakmile bude dost starý na to, aby pochopil, že byl od samého začátku milován, a to se svými nevlastními sourozenci Austinem a Dakotou po boku.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.