Milan Kajínek

21. 12. 2023

Policie i telefonní operátoři hlásí tisíce případů zneužití telefonních čísel. Operátoři chystají systémové zákroky, které podle nich budou vyžadovat i nějaké legislativní úpravy. Poslanec Patrik Nacher vidí účinný zákrok spíše na straně operátorů než ve vydávání nových zákonů.

Jak deníku Epoch Times sdělil manažer korporátní bezpečnosti operátora T-Mobile pan Jakub Ludvík, je možné telefonní číslo téměř kohokoliv snadno zneužít pomocí jednoduché aplikace.

„V zásadě jde o to, že aplikace vám dovolí datově volat přes server, který vaše číslo zamaskuje a v síti se objeví jako číslo, které si zvolíte,“ říká Ludvík. Takto je možné volat pod identitou jiného čísla. „Je třeba si ale uvědomit, že takzvané spoofování telefonního čísla není samo o sobě nezákonnou aktivitou. Běžně se s tím setkáte u call center. Nelegální je pak až zneužití cizího čísla.“

„Existuje technologické řešení, které nám umožní zneužité číslo v naší síti rozpoznat a následně takový hovor zablokovat.“

— Jakub Ludvík, bezpečnostní manažer T-mobile

Operátor T-mobile zaznamenal u svých zákazníků zneužití čísla podvodníky, ale i případy zákazníků, kteří se stali obětí podvodníků. T-Mobile podle tiskové zprávy „rozšiřuje ochranný firewall proti podvodným hovorům“ a spouští ho „i pro koncové zákazníky“.

Dle statistik Policie ČR se jedná o tisíce případů zneužití spoofingu ročně.

„Obdobnými případy se zabýváme a běžně je prošetřujeme, bavíme se o stovkách až tisících hovorech ročně,“ sdělil deníku The Epoch Times policejní plukovník Ondřej Moravčík.

„Nejčastěji se pod číslem volajícího zobrazí konkrétní číslo účastníka. Díky tomu, že jde o nepovinný údaj, může být ale bohužel identita zneužita,“ sdělil Epoch Times bezpečnostní ředitel společnosti O2.

„Nejlepší ochranou je velká opatrnost. V případě podezřelého nebo obtěžujícího volání doporučuji neváhat, ukončit hovor a nahlásit jej na Policii ČR.

Radek Šichtanc, bezpečnostní ředitel O2

Co se týče systémového řešení spoofingu, problematika je podle Šichtance „poměrně složitá“. „Aktuálně se projednává na úrovni Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS) a Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kdy se zvažuje blokace hovorů ze všech českých fixních telefonních čísel přicházejících ze zahraničí s povolením pouze odůvodněných výjimek.“

„Existuje technologické řešení, které nám umožní zneužité, resp. spoofované číslo v naší síti rozpoznat a následně takový hovor zablokovat,“ říká bezpečnostní manažer společnosti T-mobile Jakub Ludvík. „V současné době jednáme s ČTÚ a ostatními operátory, abychom se dokázali v boji se spoofingem vzájemně koordinovat.“

Podle policejního plukovníka Ondřeje Moravčíka je spolupráce s operátory „pokud se jedná o data, která potřebujeme pro konkrétní řešení trestního řízení, tak veskrze vždy pozitivní“.

Ohledně celkového nastavení systémů je podle policie třeba jednání na straně operátorů.

Podle Šichtance z O2 bude třeba provést určité legislativní úpravy, „které zajistí, že všechna řešení nasazená operátory budou mít silnou oporu v zákoně o elektronických komunikacích, případně dalších podzákonných předpisech“.  

„Není třeba měnit legislativu, je to už součástí legislativy, je to o ochotě operátorů udělat odvážné řešení,“ sdělil Epoch Times předseda poslaneckého podvýboru pro ochranu spotřebitele Patrik Nacher (ANO).

„Je třeba razantní opatření operátorů, konání policie a osvěta veřejnosti.“

— Patrik Nacher, poslanec, podvýbor pro ochranu spotřebitele

„Zavedení nové legislativy trvá příliš dlouho, je to o firmách a trestněprávním řešení,“ míní poslanec. „Než něco vymyslíme, podvodníci si najdou jiné přístupy, jsme půl roku za těmito ,šmejdy‘.“

„Je třeba razantní opatření operátorů, konání policie a osvěta veřejnosti,“ říká Nacher a v souvislosti s tím uvedl, že jako poslanec pořádá 31. ledna seminář na téma Boj s kyberšmejdy na pozadí moderních technologií. Ne, je obrana.

Seminář má podle Nachera upozornit širokou veřejnost na nejnovější praktiky a podvodné chování ,kyberšmejdů‘.

Mezi řečníky podle organizátorů akce jsou pozváni zástupce Policie ČR, dotčených ministerstev, Národního ústavu pro kybernetickou bezpečnost, bank, spotřebitelských organizací, novinářů a podvedených občanů.

Jak se podvodným telefonátům bránit?

„Nejlepší ochranou před útočníky je tedy velká opatrnost. V případě podezřelého nebo obtěžujícího volání doporučuji neváhat, ukončit hovor a nahlásit jej na Policii ČR,“ radí bezpečnostní ředitel společnosti O2. 

„V případě SMS neklikat na nejasné, podezřelé odkazy, nezadávat osobní údaje, hesla na těchto odkazech a nikomu nepřeposílat a nesdělovat žádné citlivé údaje, zejména údaje o platebních kartách, hesla a podobně,“ dodává ředitel.

„Obdobnými případy se zabýváme a běžně je prošetřujeme, bavíme se o stovkách až tisících hovorech ročně.“

plk. PhDr. Ondřej Moravčík, Policie ČR

Důvěryhodnost hovoru si podle policejního plukovníka Ondřeje Moravčíka můžeme snadno prověřit. „Možnost obrany je ukončit hovor a zavolat zpět. Popřípadě volajícímu sdělit, že mu obratem zavoláte. Když se bude vymlouvat, tak to je podezřelé a může se jednat o zneužití čísla, které patří někomu jinému,“ říká Moravčík.

Nejlépe je si vždy věc v klidu rozmyslet, nenechat se podnítit k ukvapeným rozhodnutím, zavěsit, věci si v klidu promyslet, ověřit a potom případně zavolat zpět na číslo, odkud vám podezřelý telefonista volal. Podvodníci nechtějí být vystopováni, a proto volají pod identitou jiného čísla, často ze zahraničí, proto když zavěsíte a zavoláte na číslo znovu, může se vám ozvat skutečný majitel čísla, který nemá ani ponětí o tom, že vám z jeho čísla někdo právě telefonoval.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.