Jeff Minick

23. 12. 2023

Svátky jsou každoročním výcvikovým táborem, na kterém si tříbíme charakter.

Často se snažíme být lepšími lidmi, když se náš kalendář překlopí do ledna. I ta nejčastější novoroční předsevzetí, jako je více cvičit a zhubnout, vyžadují sebekázeň a vytrvalost, pokud chceme, aby se naše touha spojila s úspěchem.

Pro mnohé z nás přináší toto rušné období od začátku adventu do Nového roku i další ctnosti. Snažíme se například kontrolovat množství peněz, které utrácíme za jídlo a dárky. V hektickém svátečním shonu se mnozí z nás vědomě snaží udržet si dobrou náladu. Zdobíme své domovy nebo rozesíláme vánoční přání, i když bychom se raději rozvalovali na pohovce a sledovali sport v televizi.

Svátky tedy v jistém smyslu fungují jako každoroční výcvikový tábor, v němž se zdokonaluje náš charakter. Možná to tak nevnímáme, ale je to tak.

Ale co děti? Mohou svátky, jako jsou Vánoce nebo Nový rok, sloužit jako prostředek pro budování jejich charakteru? A pokud ano, existují způsoby, jak tyto příležitosti podpořit?

Pojďme se na to podívat.

Staré filmy, staré knihy a nový pohled na věc

Zkušenosti jsou sice nejlepším učitelem, ale určitá příprava vždy pomůže.

Například literatura nám nabízí mnoho svátečních pokladů: klasická díla s morálním poselstvím. Snad nejznámější je Dickensova „Vánoční koleda“ s varováním před chamtivostí a sobectvím, ale to je pouze lídr vítězného týmu. Povídka O. Henryho „Dary tří králů“ je skvělým rodinným čtením pro svou stručnost, ale ještě více pro své ponaučení o dávání. Smutný příběh Hanse Christiana Andersena „Děvčátko se sirkami“ není pro všechny děti, ale z této pohádky se dozvíme, jak důležitá je laskavost a co znamená láska.

Co se týče filmů, každý má svůj oblíbený sváteční film či pohádku. Ukažte je dětem, diskutujte o nich a jste na nejlepší cestě k budování charakteru.

Domů na svátky

Společné aktivity mohou učit ctnostem a nemusíte k tomu ani používat slova.

Jste připraveni upéct várku rohlíčků, sušenek nebo jiných svátečních pochoutek? Pozvěte děti, malé i velké, aby se zapojily do akce. Jistě, je to nepořádek, ale pusťte si hudbu, vyndejte cukr a mouku a pusťte se do toho.

Jsou očekáváni hosté, kteří přenocují? Nechte děti připravit ložnici a povzbuďte je k tomu, aby přidaly nějaké speciální prvky, které by mohly být zajímavější a sezónnější.

Ozdobte společně vánoční stromek. Pokud vlastníte nějaké památeční ozdoby, vysvětlete dětem jejich význam.

Potřebujete rozeslat přáníčka? Sežeňte si kancelářský papír, nůžky, lepidlo, pastelky a další potřeby a dejte dětem příležitost vyrobit domácí přáníčka.

Tyto společně strávené chvíle mohou být příležitostí k zamyšlení a vyvolat nečekané otázky vašich dětí. Kromě toho je pečení cukroví pro sousedy nebo rozesílání přáníček učí, jak je důležité dotknout se života druhých.

Prázdninové aktivity s přáteli a rodinou posilují vztahy a učí děti, že zábava je nejlepší, když je domácí. (Biba Kayewich)

Čas večírků

Svátky jsou také skvělým časem pro pozvání přátel a rodiny na výměnu sušenek, společenské hry nebo jen prosté večerní povídání nad sklenicí horkého jablečného moštu.

Na těchto setkáních upevňujeme přátelství s ostatními rodiči a naše děti mohou trávit čas se svými kamarády. Stejně důležité je, že se naučí, že zábava a pobavení, stejně jako jídlo ze zahrádky, jsou často nejlepší, když jsou připravené doma.

Skutky milosrdenství

Pozvěte přátele a jděte zajděte na přátelskou návštěvu do sousedství nebo do místního domova důchodců. V případě domova s pečovatelskou službou se zeptejte vedoucího, zda by to nebylo lepší po Vánocích. Když jsem na tyto vycházky brával své studenty, dozvěděl jsem se, že mnohé z těchto domovů pro seniory a nemohoucí jsou až do Štědrého dne přeplněné koledníky, hudebníky a dalšími návštěvníky, pak zájem klesá. Zvažte raději, zda se tam nevydat v lednu, abyste si dodali trochu povánoční nálady.

Ať už s malými dětmi nebo dospívajícími, darujte místní potravinové bance nebo nouzovému centru konzervy a trvanlivé potraviny. Lidé, kteří jsou na těchto místech závislí na dodávkách potravin, a lidé, kteří je provozují, potřebují naši pomoc.

Máte-li souseda, který tráví prázdniny sám, pošlete děti, aby ho pozvaly na jídlo. Mějte na paměti, že mnoho starších lidí – já jsem jedním z nich – má obrovskou radost z toho, že mohou trávit čas s dětmi a dospívajícími.

Všechny tyto věci samozřejmě učí naše děti laskavosti, opět bez poučování.

Hlavní herec v této sváteční produkci

To jste vy.

Děti neustále sledují své rodiče a učitele. Stejně jako Ježíšek „vědí, jestli jste byli hodní nebo zlí“ . Být špatný například znamená být o prázdninách roztěkaný a podrážděný. Je to běžný jev, ale snažte se udržet toho rozjitřeného tygra na vodítku. Zůstaňte optimističtí, i když vás úsměv bolí, a poskytněte svým dětem a vnoučatům nádherný příklad veselé vytrvalosti v praxi.

A trochu si zablbněte. Zazpívejte si vánoční písně, když je uslyšíte v autě. Překvapte děti várkou palačinek. Přivítejte Nový rok s trochou šmrncu. Až se budou malí rozčilovat stejně jako vy, rozptylte je a znovu je rozesmějte.

Veselé Vánoce a šťastný Nový rok a vše nejlepší v roce 2024!

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Překlad byl redakčně upraven.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.