Viktor Baroš

29. 12. 2023

Názorový komentář

Toto prohlášení bylo předneseno na semináři pořádaném v Senátu ČR jako úvod k promítnutí ukázky dokumentárního snímku Tečkované příběhy.

Jsem novinář, režisér, dokumentarista a zakladatel projektu nezávislé redakce Svědomí národa. Za tři roky existence tohoto projektu jsme k dnešnímu dni natočili více než 120 rozhovorů převážně s odborníky z akademického prostředí, právníky, vědci, lékaři, ale i umělci a politiky, jejichž názory nesměly být veřejně prezentovány, protože se lišily od schváleného narativu v hlavních vysílacích časech povětšiny televizí a hlavních tištěných a internetových médií.

Nebojím se říci nesměly, protože to byly názory odborníků, kteří, byť měli za sebou bohaté zkušenosti v podobě dekád práce v oboru, zveřejněné studie v impaktovaných časopisech, s vysokým citačním indexem, byli nálepkováni a dehonestováni jako dezinformátoři a antivaxeři. Nehledě na to, že mnozí z těchto vědců zasvětili celý život vakcínám a jejich aplikaci.

Naše redakce nikdy neřekla, že vakcinace je špatná. Snažili jsme se upozorňovat na holá místa, na díry v dokola, až propagandisticky omílaných tvrzeních vůči nově pojatému projektu mRNA vakcín a dopřát tak umlčovaným vědcům být slyšeni.

Zafungovalo to. Máme za sebou kromě rozhovorů natočené dva filmové dokumenty. Jeden o možných následcích očkování, kdy jsme vybírali takové lidi, kteří měli problém buď již v očkovacím centru či záznam přímo ve zdravotní dokumentaci, nebo časová osa problémů byla tak krátká, že si onen případ zasluhoval pozornost a výzvu k dalšímu zkoumání.

A byly to osoby jako profesor Beran, profesor Turánek, doktor Fürst a další, kdo v našem dokumentu vystoupili a řekli, fakticky a jasně, která část této problematické doby nesedí, a kde to byla právě věda, konkrétně pak evidence based medicine, která dostala na frak, protože některá fakta se pod koberec nedala zamést.

Covidová doba nám ukázala, že pojem zametání pod koberec, který významově znamená zametání drobné špíny tak, aby se zakryla a nebyla vidět, dostal zcela nový význam. V místnosti uhynul slon a ten se zametl pod koberec. Celé skupiny novinářů, vědců, politiků, právníků začaly chodit okolo koberce a tvářit se, že koberec je rovný a vše je v nejlepším pořádku.

Na příběhu naší redakce je jasně vidět, že nepohodlná fakta se dají z veřejného prostoru mazat a že cenzurní zásahy nepatří do doby dávno minulé. Tato cenzura roztleskávaná velkými společnostmi je něco, co je smrtící pro nás malé redakce a pro mnoho našich diváků.

Vždy, když jsme měli s nějakým tématem úspěch, vyjádřený třeba sto tisíci zhlédnutími za jediný den – a některé naše rozhovory s našimi odborníky tento dosah měly, video bylo ze sítí smazáno. Diváci pak volali a ptali se, proč jsme video odstranili. A my jim vždy vysvětlovali, že to my ne, to jen jsme nesplnili pravidla komunity, to jen ten a ten profesor nemohl říci takové ty věci, že existuje slizniční imunita, že vakcinovaní lidé mohou onemocnět covidem a covid přenášet. Že se spike protein může šířit i jinam než v místě vpichu a tak dále a tak dále.

Řeknu vám, že cenzura je hnusná věc, zanechává mrtvolný zápach totality a omezení, který se line ze všech stran, proto, že je nám vsugerováváno, že si nemůžeme utvořit názor sami, protože nejsme experti na danou věc. Jako by si obyčejný člověk nemohl udělat svůj vlastní průzkum, dle faktů, a poslechnout si odborníky, kteří dané téma vysvětlují.

Prší, řekl člověk pod deštníkem v dešti. Druhý člověk mu na to povídá: A zdroj? Jseš snad meteorolog? Absurdní.

Poslední zásah cenzury vůči našemu obsahu se udál při akci konané na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Šlo o seminář, jehož svolavatelem byl pan poslanec, doktor Zlínský, a účastnila se ho desítka odborníků, lékařů, vědců a právníků a my měli tu čest ji technicky zajišťovat.

Obsah části odborného semináře byl sítěmi smazán a po apelech svolavatele, poslance, některých vystoupivších odborníků a naší redakce byl obsah platformou Google jakože vrácen.

Bude i obsah tohoto semináře z půdy Senátu smazán? Uvidíme.

Závěrem chci vyjádřit vděk paní senátorce Zwyrtek Hamplové, která si v té době lockdownů, nesmyslných zákazů a segregace neočkovaných zachovala zdravý rozum a svými právními radami přinášela řád tam, kde vládl nezřízený uragán podzákonných norem porušujících ústavní svobody určité skupiny obyvatel. Tito lidé se přitom jen rozhodli, že ve věci svého těla, svého zdraví učiní rozhodnutí, které bylo v rozporu s tím, co si usurpoval stát, tedy rozhodnout v zájmu dobra za každého z nás.

Už po tolikáté v historii lidské. V zájmu dobra a bezpečí většiny.

Dnes se ukazuje, že lež má krátké nohy a že dezinformace byly prostě informacemi a na rozdíl od vládního narativu byly často pravdou.

Někteří naši diváci nám říkají, že snad děláme svou práci jako novináři dobře, když náš obsah, včetně obsahu ze tří, nyní už čtyř odborných konferencí, tak vehementně mažou. Já bych si přál, aby měli pravdu, a byl bych rád, kdyby se tento projekt dokázal rozrůst i navzdory cenzuře. Sedm milionů zhlédnutí na všech našich kanálech, včetně těch nenávratně smazaných, je dobrým výsledkem. Pro začátek.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.