Milan Kajínek

11. 12. 2023

Platforma YouTube, kterou vlastní společnost Google, potažmo Alphabet, smazala několik videí ze semináře o covidu-19, který se konal 20. 11. 2023 na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Smazání videí přirozeně vyvolalo otázku, kde jsou hranice, za které se už Google „neodváží zajít“ v oblasti cenzurování obsahu, který neporušuje zákony České republiky a navíc je pořádán demokraticky zvolenými zástupci na půdě Parlamentu.

Jedním z cenzurovaných videí, o kterých se deník Epoch Times dověděl jako první, byl 15-minutový záznam přednášky MUDr. Vladimíra Čížka, v níž fakticky dokládal existenci devíti „dezinformací“ o očkování proti covidu-19 a „koronavirových opatřeních“ ze strany Ministerstva zdravotnictví a jeho představitelů.

Informace, které ministerstvo původně prezentovalo jako „dezinformace“, proti kterým je třeba bojovat a uvádět je na pravou míru, se v průběhu času ukázaly jako pravdivé skutečnosti.

Videozáznam přednášky nahrál 22. listopadu na svůj youtubový kanál Nadační fond Svědomí národa (NFSN). Ke smazání došlo podle žurnalistického projektu „pět minut po uploadu videa“ z důvodu medical misinformation (medicínská dezinformace).

Po následném odvolání bylo video sice obnoveno, ale po opětovném nahrání stejného videa bylo ono další video znovu zablokováno jako inappropriate content (nevhodný obsah) bez možnosti odvolání a kanál dostal tzv. „strike“ – neboli výstrahu obsahující zákaz nahrávání dalšího obsahu a snížení dosahu obsahu.

YouTube také zablokoval záznamy z téhož semináře, který zveřejnily jiné projekty.

„Naše redakce začala nahrávat obsah semináře z 20. listopadu 2023 z půdy Poslanecké sněmovny na náš kanál na YouTube a z této platformy byl obsah opětovně odstraněn a náš kanál zasažen postihy,“ uvádí šéfredaktor Svědomí národa. „Samozřejmě, že jsme to v redakci tušili, ale nenapadlo nás, že si sítě dovolí cenzurovat obsah z půdy Parlamentu ČR. V tom se z běžné cenzury stal zásah daleko hlubší a přesahující naši redakci.“

Apel na ředitelku Taťánu LeMoigne a odblokování

Cévní specialista doktor Čížek se odmítl se smazáním svého příspěvku smířit a obrátil se dopisem na ředitelku české pobočky společnosti Google, paní Taťánu le Moigne.

„Situace je velmi nepříjemná pro mne, pro ostatní přednášející i pro pana Viktora Baroše,“ píše MUDr. Čížek ředitelce Googlu. „Navíc jde podle mého názoru o nešťastný precedens, kdy byla smazána oficiální akce v parlamentu ČR pod záštitou poslance a s vystoupením předsedy parlamentní politické strany. Vážená paní ředitelko, prosím Vás o revizi celého postupu platformy YouTube a o nápravu.“

„Naši experti zkontrolovali video, které je předmětem odvolání, a dospěli k závěru, že neporušuje naše Pokyny pro komunitu,“ sdělila 6. prosince zástupkyně společnosti Google odvolatelům.

Je třeba z analytického hlediska uvést, že od nahrání v té době uplynulo celkem 14 dní. Každému expertovi v oblasti médií je známo, že zablokování videa dramaticky snižuje dosah informací a i při opětovném odblokování, kdy je již 14 dní po akci, už nikdy informace nebudou mít stejný dosah. Dochází tak k reálnému omezování dosahu a šíření informací na platformě a potažmo ve společnosti.

Google zablokoval video preventivně (zablokoval ho automaticky naprogramovaný software), údajně kvůli vnitřním pravidlům platformy YouTube. „YouTube nepovoluje obsah, který představuje vážné riziko ublížení šířením lékařských dezinformací o aktuálně podávaných vakcínách, které jsou schválené a potvrzené jako bezpečné a účinné místními zdravotnickými úřady a Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Toto je omezené na obsah, který je v rozporu s pokyny místních zdravotnických úřadů anebo WHO o bezpečnosti, účinnosti a složkách vakcín,“ cituje z pravidel zástupkyně české pobočky Googlu.

Společnost Google poté blíže neznámým způsobem obsah videa posoudila a „po další kontrole jsme zjistili, že předmětný obsah neporušuje naše pokyny, a video jsme zpřístupnili“, uvedla Julie Schvarcová, zástupkyně Googlu.

Kde je hranice?

„Všechna videa, která nahráváme na sociální sítě a týkají se medicínských témat, před zveřejněním factcheckujeme a konzultujeme jednotlivé sekce s právníkem,“ uvádí autor smazaného videa Viktor Baroš z Nadačního fondu Svědomí národa. „Videa publikovaná na našich YouTube kanálech splňují všechny podmínky po zveřejnění dle platných zákonů České republiky a navíc, jelikož jsme si nechali zpracovat několik právních analýz, máme samozřejmě nastudované i podmínky Google, na jehož platformu obsah umísťujeme.“

Faktem je, že každé zablokování videa má zastrašující účinek, protože obsahuje varování, že při dalších podobných incidentech bude možná „celý váš kanál nenávratně smazán“ a každé zablokování provázejí restrikce v podobě nemožnosti nahrávat další videa po dobu například 14 dnů a snížení dosahu.

„Snažíme se řídit pravidly YouTube a obsah přizpůsobovat tak, abychom se drželi v rámci těchto pravidel, ať už z hlediska pravidel této platformy, tak i platných zákonů České republiky a hlavně z hlediska novinářské etiky a žurnalistických standardů,“ uvádí Baroš, jehož projekt Svědomí národa čelí opakovaným blokováním a mazáním videí, jejichž sledovanost někdy dosahuje stovek tisíc zhlédnutí.

Mnohé projekty hlásí přechod z YouTube na jiné platformy z důvodu blokování a mazání nahraných videí. Několik projektů bylo kompletně smazáno a některé byly po apelu na českou pobočku Googlu obnoveny jako například Goscha TV Igora Chauna nebo Rádio universum Martiny Kociánové.

„Jako nezávislá (ne alternativní) redakce novinářů, která nemá příjmy z reklam od farmaceutického businessu, řešíme dlouhodobě oblast veřejného zdraví a dáváme prostor odborníkům, kteří v dané oblasti mají co říci, jelikož se jí dekády věnují, jsou v daném oboru vzdělaní a dosáhli vyšších akademických titulů,“ píše Viktor Baroš společnosti Google.

„V našem portfoliu rozhovorů tak najdete bývalé prezidenty, vědce, umělce, ale i politiky, kteří říkají nezávadná, faktická fakta a vyzývají k diskuzi,“ vysvětluje šéfredaktor Svědomí národa. „Tento druh rozhovorů je nám na vaší síti mazán, a my byli tak nuceni obsah rozdělit na několik kanálů, kdy medicínská témata dáváme raději na kanál s nižším dosahem. Byli jsme a pořád jsme drženi od monetizace, právě díky strikům.“

Na nálepkování lze reagovat, smazání už není kde diskutovat

„Neférové a podpásové útoky v podobě nálepkování odborníků, kteří na akci vystoupili, se dají vždy ustát odbornými argumenty či diskuzí. Cenzura však nemůže být diskutována, argumentována,“ uvádí Baroš v dopise ředitelce Googlu. „Je kruhem od kamene vhozeného do rybníka, nad kterým se zavře hladina a nikdo ho už nikdy neuvidí. Je smrtící pro malé redakce a nezávislé novináře. Potenciální divák si ani nemůže z reakcí, či nereakcí udělat svůj vlastní názor, protože informace se k němu v prvním sledu ani nedostane.“

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.