31. 12. 2023

Představte si, že se probudíte na svém ostrově a uvědomíte si, že vaši sousedé na dohled od vás mají brzy mít snídani, jenže už další kalendářní den.

Pro obyvatele obou Diomédových ostrovů, Velký Diomédes a Malý Diomédes, se jedná o každodenní realitu. Přestože jsou od sebe vzdáleny pouhých 3,8 km, dělí je od sebe časový rozdíl 21 hodin. Není divu, že se jim také říká Ostrov zítřka (Velký Diomédes) a Ostrov včerejška (Malý Diomédes).

Tento neuvěřitelný rozdíl v časových pásmech má historické i geografické důvody. Oba ostrovy, které se nacházejí v Beringově moři, přibližně na půli cesty mezi Aljaškou a Ruskem, odděluje mezinárodní datová hranice.

K výjimečnosti situace přispívá i to, že Malý Diomédes patří Američanům a Velký Diomédes Rusům.

Ostrov zítřka a Ostrov včerejška v Beringově moři. (Joshua Stevens/NASA)

V roce 1867 Spojené státy koupily od Ruska Aljašku a použily tyto dva malé ostrovy jako hraniční bod. Místním obyvatelům, převážně Eskymákům, na tom příliš nezáleželo a čile navštěvovaly oba své ostrovy. Jenže pak přišla studená válka, kdy přišel kvůli stupňujícímu se napětí zakáz mezi oběma ostrovy cestovat.

Podle World Population Review žije v městečku Diomédes na ostrově Malý Diomédes přibližně 77 občanů USA. Žijí tradičním způsobem života, přežívají díky lovu mořských živočichů. Hlavní přístup na ostrov je pomocí vrtulníku.

Osada na ostrově Malý Diomédes. (public domain)

Naopak na Velkém Diomédovi nežije žádné stálé obyvatelstvo, místo toho se zde nachází ruská meteorologická stanice a vojenská základna. Během studené války byli bývalí obyvatelé vysídleni a mnozí se přestěhovali na Sibiř.

Pohled z městečka Malý Diomédes na ostrov Velký Diomédes patřící Rusku, 20. srpna 2012. (profimedia)

Před konfliktem však ostrovy tvořily jednu komunitu. V zimě, kdy voda mezi ostrovy dostatečně zamrzla a utvořila ledový most, místní se pravidelně vydávali na cestu tam a zpět. Málokdo si všímal, že mezi nimi prochází hranice a mezinárodní datová čára, a obyvatelé obou ostrovů se pravidelně stýkali. Jejich kultury a zvyky splývaly v jedno.

Technicky vzato je dělil jeden den, ale ve skutečnosti život probíhal normálně. Dnes se město Diomédes rozkládá kolem malé pláže na západní straně Malého Diomédese. Obyvatelé mohou z oken svých domů pozorovat Rusko v podobě Velkého Diomédese.

Mezi oběma pevninami leží pouze vodní plocha známá jako „ledová opona“ představující vzdálenost přes 3.86 km a časový rozdíl 21 hodin.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky
Fiala a Kupka chtějí urychlenou revizi Green Dealu pro automobilový průmysl. Vnímají ohrožení ekonomiky

Premiér Petr Fiala, ministr Martin Kupka a prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn dnes oznámili, že budou aktivně usilovat o revizi evropské politiky pro automobily na úrovni ministrů i europarlamentu.

Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky
Základní průvodce chronickým únavovým syndromem: Příznaky, příčiny, léčba a přírodní léčebné prostředky

Chronický únavový syndrom (CFS) je komplexní a invalidizující onemocnění, které způsobuje extrémní fyzickou a psychickou únavu, trvající nejméně šest měsíců, a které častěji postihuje ženy než muže.

Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU
Uzavření plynového kohoutku: Od ledna už žádný tranzit z Ukrajiny do EU

Dodávky plynu do Evropy se na přelomu roku ztenčí. Jeden z analytiků očekává, že s ukončením tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu ceny tohoto paliva porostou.

Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování
Hongkongský novinář odsouzen na 21 měsíců vězení v historickém případu pobuřování

Hongkongští novináři Chung Pui-kuen a Patrick Lam byli odsouzeni za publikaci „podněcujících“ článků. Jejich případ vyvolal obavy o svobodu médií v Hongkongu pod čínským komunistickým režimem.

Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?
Proč se více mladých žen než mladých mužů přiklání k levici?

Podle průzkumů se stále více mladých žen posouvá k levici a odklání od tradičních hodnot, jako je manželství, rodina a náboženství. Tento trend výrazně ovlivňuje politickou i kulturní scénu.