ČTK

31. 12. 2023

Dánskou nákladní loď Maersk Hangzhou v Rudém moři v sobotu večer zasáhla raketa vystřelená povstalci z Jemenu. Dvě další rakety sestřelilo americké námořnictvo, uvedl na síti X Pentagon. Dnes ráno pak na tuto loď podle amerického regionálního velitelství zaútočili povstalci ze čtyř malých plavidel, na což reagovala americká armáda, která tři z nich potopila. Firma Maersk poté oznámila, že na 48 hodin pozastavuje plavby Rudým mořem.

Americké regionální velitelství CENTCOM uvedlo, že v Rudém moři americké síly potopily tři malé lodě jemenských povstalců, kteří stříleli i na jejich vrtulníky. Čtvrté lodi se podařilo uprchnout. Posádky třech lodí podle armády nepřežily, počet mrtvých CENTCOM neuvedlo. Agentura AFP později s odvoláním na své zdroje z Jemenu uvedla, že potopení lodí nepřežilo deset povstalců. Čtyři přeživší dorazili do jemenského přístavu Hudajdá, který kontrolují Húsíové.

Americká armáda vyslala vrtulníky po nouzovém volání z dánské lodi Maersk, k níž se povstalci dostali asi na 20 metrů a stříleli na ni. Ochranka nákladní lodi střelbu opětovala.

Firma Maersk dnes podle agentury Reuters útok na své plavidlo plující pod singapurskou vlajkou v Rudém moři potvrdila a uvedla, že posádka je v pořádku a loď pokračuje na sever. Oznámila ale také, že na 48 hodin pozastaví plavby všech svých lodí přes Rudé moře.

Jemenští povstalci tvrdí, že na lodě plující Rudým mořem útočí kvůli válce Izraele v Pásmu Gazy, kde podporují palestinské hnutí Hamás. Akce v moři zdůvodňují údajnou podporou západních zemí izraelské vládě.

Kolem Jemenu vede důležitá námořní trasa, po níž musí proplout lodě směřující do Suezského průplavu. Kvůli ochraně obchodních tras zahájily Spojené státy před zhruba dvěma týdny v Rudém moři mezinárodní operaci nazvanou Operation Prosperity Guardian, k níž se připojilo přes dvacet zemí. Agentura AP s odvoláním na amerického admirála Brada Coopera uvedla, že od začátku této operace proplulo Rudým mořem na 1200 obchodních lodí a žádnou z nich až do soboty nezasáhla žádná střela.

Válka v Jemenu trvá od roku 2014, kdy se Íránem podporovaní šíitští povstalci Húsíové zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu. Na její straně se v roce 2015 do boje proti rebelům zapojila mezinárodní vojenská koalice pod vedením Saúdské Arábie.

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.