3. 1. 2024

Ekonomická realita stále nevypadá růžově,“ popsal slabou hospodářskou situaci analytik ING. Výroba v německém průmyslu opět slábne. Kromě několika domácích problémů se objevuje i problém mezinárodní.

Výroba v německém průmyslu má již pět měsíců znepokojivý klesající trend. Jupp Zenzen, ekonomický expert Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK), popsal vážnost situace:

„Jde nejen o nejdelší pokles od roku 2008, ale také o nejnižší úroveň od pandemie.“

Postiženo je několik odvětví

Podle nejnovějších údajů Spolkového statistického úřadu ve Wiesbadenu se výroba v říjnu oproti předchozímu měsíci snížila o 0,4 procenta. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku činí pokles 3,5 procenta. Jedná se již o pátý měsíc v řadě s negativním vývojem a ukazuje na pokračující slabost německého průmyslu. Za listopad zatím nejsou k dispozici žádné údaje.

Tento klesající trend se týká zejména strojírenství. Jeho produkce se v říjnu oproti předchozímu měsíci snížila o 6,3 procenta. V září toto odvětví ještě zaznamenalo růst o 3,9 procenta. S poklesem se potýká i tradiční německý automobilový průmysl, i když v říjnu ještě dokázal vykázat mírný nárůst o 0,7 procenta.

Kromě strojírenství jsou poklesem postiženy i další oblasti německého průmyslu. Podle Spolkového ministerstva hospodářství zaznamenala prudký pokles o něco více než tři procenta výroba elektrických zařízení. Výroba klesla také v energeticky náročných oblastech chemických výrobků (minus dvě procenta), kovových výrobků (minus 1,2 procenta) a skla, skleněných výrobků a keramiky (minus 0,6 procenta).

Spolkový statistický úřad ve své tiskové zprávě představil graf s indexem vycházejícím z roku 2015 (100). Výrazný propad v průmyslu nastal s počátkem pandemie koronaviru v roce 2020. Hodnota se do konce roku 2020 opět zotavila (101,7) a do října 2023 zaznamenala trvalý pokles na 94,3, zejména v posledních měsících. Stavebnictví je s hodnotou 110,1 stabilnější.

Výroba ve zpracovatelském průmyslu (modrá linka) a stavebním průmyslu (červená linka) v Německu. (Spolkový statistický úřad)

Cenový šok energií, rozpočtová krize a zmrazení dotací

Jaké jsou však příčiny tohoto klesajícího trendu? Spolkové ministerstvo hospodářství uvádí jako příčinu překlenovací období a prázdninové dny v říjnu. Ty měly negativní dopad na celkovou průmyslovou výrobu. Ale i bez těchto zvláštních vlivů je hospodářská situace v současné době slabá.

Sebastian Dullien, vědecký ředitel Institutu pro makroekonomii a výzkum hospodářského cyklu, popsal v listu Rheinische Post jeden z významných důvodů. Za hlavní příčinu současného poklesu průmyslové výroby považuje historický cenový šok způsobený válkou na Ukrajině. Stavebnictví je také postiženo problémy, jako jsou vysoké úrokové sazby a nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Pro Dulliena je dalším důvodem rozsudek Spolkového ústavního soudu o fondu pro klima a transformaci. Ten prohloubil současnou rozpočtovou krizi, která zastavila nebo omezila různé programy financování. Podle ekonomického výzkumníka to může mít dopad i na průmysl. Tato nejistota by mohla vést k dočasné neochotě podniků investovat a prohloubit oslabenou fázi v odvětví.

K situaci se podle Blackout News vyjádřil také Carsten Brzeski, analytik ING. Zdůraznil, že pro německou ekonomiku bude obtížné najít nové impulsy k růstu. Přestože to nejhorší je možná za námi, ekonomická realita stále nevypadá růžově, uvedl Brzeski.

Známky ukazují na recesi

Podle nejnovějších údajů jsou také příchozí zakázky v německé průmyslové výrobě slabší, než se v průmyslových kruzích očekávalo, informuje Finanzmarktwelt. To ještě více zamlžilo vyhlídky na oživení průmyslové výroby.

V říjnu se výroba oproti předchozímu měsíci snížila o 0,4 procenta, zatímco ekonomové předpokládali nárůst o 0,2 procenta. Tento pokles potvrzuje růstové potíže Německa. Je také dalším náznakem toho, že největší evropská ekonomika je na cestě do recese – nebo se v ní již nachází.

Hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,1 procenta. Analytici přitom očekávají další pokles v tomto rozsahu i ve čtvrtém čtvrtletí. Zpracovatelský průmysl je páteří německé ekonomiky. Země již delší dobu trpí vysokými cenami energií, vyššími úrokovými sazbami a slabou světovou poptávkou. V důsledku toho trpí i prosperita.

Evropský problém

Německý průmysl není se svými hospodářskými problémy osamocen. Podobný pokles průmyslové výroby ohlásily i hospodářsky silné země Francie a Španělsko. Pokud bude tento trend pokračovat, mohl by vést k recesi v celé eurozóně.

Aby toho nebylo pro Evropany málo, Čína se chystá dobýt automobilový průmysl, který je pro evropskou ekonomiku zásadní, jak uvedl deník Die Welt. Obchodní deficit mezi dovozem do EU a vývozem do Číny se i z tohoto důvodu zvýšil na téměř 400 miliard eur. Čína například dominuje dodavatelským řetězcům baterií, které jsou důležité pro elektromobilitu. Konkurent z Dálného východu navíc výrazně dotuje svůj vlastní průmysl elektromobilů.

V důsledku toho nyní čínské společnosti dominují svému domácímu trhu. Evropští výrobci automobilů se mezitím obávají, že prudký nárůst čínského vývozu se brzy prosadí na jejich trzích. V současnosti jim v tom totiž nebrání žádná omezující ochranná cla.

(S využitím materiálů agentury AFP)

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Pavel jmenoval nové ministry pro místní rozvoj Kulhánka a průmyslu Vlčka
Pavel jmenoval nové ministry pro místní rozvoj Kulhánka a průmyslu Vlčka

Prezident Petr Pavel dnes ráno na Pražském hradě jmenoval ministry pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN) a průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN).

Máme firmy zavřít nebo se přestěhovat? Zástupci českého těžkého průmyslu chtějí po vládě realistický plán dekarbonizace
Máme firmy zavřít nebo se přestěhovat? Zástupci českého těžkého průmyslu chtějí po vládě realistický plán dekarbonizace

Zástupci českých firem z energeticky náročných odvětví dnes vyzvali vládu k realističtějšímu zpracování Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP), který nastiňuje směrování energetické a klimatické politiky státu na dalších 25 let.

Kyjev a Budapešť se sbližují: Nový ministr zahraničí, nová politika
Kyjev a Budapešť se sbližují: Nový ministr zahraničí, nová politika

Ukrajinsko-maďarské vztahy jsou od léta na vzestupu. Poprvé po čtyřech letech navštívil Budapešť ukrajinský ministr zahraničí. Jednalo se také o situaci maďarské menšiny na Ukrajině, která bývala ohniskem napětí mezi oběma zeměmi.

Izrael do bojů v Libanonu nasadil další divizi, oznámila armáda
Izrael do bojů v Libanonu nasadil další divizi, oznámila armáda

Izraelská armáda oznámila, že na jihozápadě Libanonu nasadila do bojů vojáky z další divize. Celkem se tak pozemní operace v sousedním státě účastní již čtyři divize.

S Jarmilou Klímovou o jednotné medicíně, příliš jednoduchých řešeních nemocí i negativní proměně dnešních rodin vlivem sociálních sítí
S Jarmilou Klímovou o jednotné medicíně, příliš jednoduchých řešeních nemocí i negativní proměně dnešních rodin vlivem sociálních sítí

S doktorkou Jarmilou Klímovou jsme si povídali o tom, co je to jednotná medicína, s jakými problémy se přístup jednotné medicíny setkává či co je podle doktorky největší problém západní medicíny.