ČTK

4. 1. 2024

Nový argentinský prezident Javier Milei, který za tři týdny v úřadu oznámil stovky opatření měnících zákony v ekonomické či sociální oblasti, narazil se svými radikálními reformami na první komplikaci. Argentinský soud ve středu pozastavil část jeho dekretu, která se týká pracovního trhu. Informoval o tom deník El País.

Soud vyhověl stížnosti největšího místního odborového svazu CGT, který prezidentský dekret považuje za neústavní. Zatím jde o předběžné opatření, které reformu pracovního trhu pozastavuje, dokud soud nevynese konečný verdikt. Odbory tvrdí, že dekret je neústavní, protože změny jím zavedené neprošly parlamentem. Milei využil mechanismu, který může aplikovat v době přírodní či sociální katastrofy a díky němuž může pouhým dekretem měnit zákony. Soud ale uvedl, že v případě pracovního trhu nebyl prokázán stav nouze či naléhavosti.

Mileiova reforma pracovního trhu mimo jiné omezuje právo na stávku, prodlužuje zkušební dobu ze tří na osm měsíců či zkracuje mateřskou dovolenou.

Takzvaný dekret nutnosti a naléhavosti (DNU), který mění či ruší na tři stovky zákonů, Milei podepsal 20. prosince a 29. prosince začal platit. K soudům je ale na něj podána desítka stížností a zablokovat ho může také parlament, pokud ho odmítnou obě jeho komory. Ty ale o něm mohou hlasovat až na řádném zasedání v březnu, uvedl server BBC Mundo.

Dalších asi 660 opatření, jež mají přinést změny ekonomické, finanční, fiskální či sociální, ale i volební, obsahuje takzvaný zákon ómnibus, který prezident poslal do parlamentu koncem prosince a zákonodárci se jím mají zabývat tento měsíc po jednotlivých částech. Zahrnuje například možnost privatizovat asi 40 státních společností, včetně ropné YPF, argentinských aerolinek a železnic, národní banky, tiskárny bankovek, tiskové agentury Télam či vodárenské společnosti AySA.

Někteří analytici vyjádřili obavy, že Milei tímto zákonem také získá široké pravomoce a bude moci obcházet parlament při změně zákonů. Jedním z jeho opatření je totiž vyhlášení “veřejné nouze” mimo jiné v ekonomické či sociální oblasti do 31. prosince 2025, což by dalo vládě legislativní pravomoce. Toto období může vláda prodloužit o dva roky, tedy de facto do konce Mileiova mandátu.

Mileiem navrhované reformy jsou součástí jeho “šokové terapie”, s níž chce dostat argentinskou ekonomiku z hluboké krize, snížit trojcifernou inflaci a rozpočtový deficit. Reformy ale dopadnou negativně na miliony Argentinců a CGT proto na 24. ledna proti nim vyhlásil generální stávku.

Související články

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.