Argentinské odbory dnes znovu protestovaly proti opatřením, která hodlá zavést ultraliberální prezident Javier Milei. Tisíce lidí se sešly před sídlem nejvyššího soudu, na který se největší odborová centrála v zemi CGT hodlá obrátit, píše agentura EFE. Hlavní část demonstrace byla poklidná, při následných střetech ale policie zadržela sedm lidí, uvedla AFP. Milei chce skrze nový prezidentský výnos dále posílit pravomoce exekutivy na úkor parlamentu.
Minulý týden před vánočními svátky Milei představil prezidentský výnos, kterým chce změnit na 300 zákonů a vyhlášek. Cílem podle něj je snížit byrokracii, omezit státní správu a dát více prostoru podnikatelům. Podle odborů však vláda ruší opatření, která chránila především zaměstnance či lidi s nízkými příjmy, jako je regulace nájemného či ustanovení v zákoníku práce. Milei chce také omezit státní dotace a dávky. Tvrdí, že na tato opatření nejsou peníze.
Dnes se v Buenos Aires znovu sešly tisíce lidí, které svolala odborová centrála CGT. Shromáždění se konalo před sídlem nejvyššího soudu, protože právě na něj se chtějí odboráři obrátit, až prezidentský výnos vstoupí v pátek v platnost. „Zaměstnanci musí chránit svá práva, když dochází k porušování ústavy,“ uvedl jeden ze svolavatelů dnešní demonstrace a odborář Gerardo Martínez. Odboráři podle něho nezpochybňují pravomoci nového prezidenta, ten však musí respektovat zákonná pravidla.
Dnešní demonstrace proběhla bez větších problémů, v jejím závěru se však malá skupina radikálů střetla s policisty, kteří se snažili uvolnit zablokovanou ulici. Sedm lidí policie zadržela kvůli narušení pořádku.
Zmíněný výnos může odvolat i parlament, jehož plénum se však sejde pravděpodobně až v březnu. V parlamentu nemá Mileiova strana Svoboda postupuje většinu a prezident, který je označován za anarchokapitalistu, se musí spolehnout na podporu umírněnější pravice, jejíž představitelé však spolupracují s Mileiem na vládní úrovni.
Podle agentury EFE pak prezident chystá další výnos, který by vyhlásil v zemi mimořádný ekonomický stav do konce roku 2025.To by vládě a prezidentovi dovolilo vládnout s menší kontrolou parlamentu a omezenějšími možnostmi zákonodárců zasahovat do rozhodování exekutivy.
Milei tvrdí, že jeho ekonomická opatření, jako jsou škrty ve státní správě, snížení dotací, privatizace některých státních firem či devalvace domácí měny peso, povedou v dlouhodobé perspektivě k ozdravení argentinské ekonomiky, kterou trápí trojciferná inflace. Prezident však uznává, že v krátkodobém horizontu mohou mít tyto kroky negativní sociální dopad.