Indická sonda Áditja-L1 po čtyřech měsících dorazila na místo vzdálené asi 1,5 milionu kilometrů od Země, odkud má trvale pozorovat Slunce. Oznámil to indický vesmírný úřad ISRO, podle kterého družice konečný manévr provede dnes. Indie si tak připsala další úspěch poté, co loni dokázala přistát se svým modulem v blízkosti jižního pólu na Měsíci.
Sonda má nyní před sebou už jen poslední krok k tomu, aby zaujala místo na dráze kolem takzvaného libračního bodu mezi Zemí a Sluncem, kde může díky vyrovnání gravitační a odstředivé síly obou vesmírných těles setrvat v podstatě libovolně dlouho. Má toho využít k tomu, aby pomocí sedmi přístrojů, které má na palubě, získávala informace o sluneční atmosféře. Vědcům má pomoci lépe pochopit zákonitosti sluneční aktivity a jejího působení na Zemi.
Sonda Áditja-L1 pojmenovaná podle hindského boha slunce odstartovala začátkem září a po čtyřech obězích Země se vypravila na let ke svému cíli. Ten se nachází přibližně v jedné setině vzdálenosti mezi Zemí a Sluncem.
Družice hned po začátku své mise začala vysílat data, mimo jiné to byl pozoruhodný záběr Země s Měsícem nebo vlastní selfie.