ČTK

7. 1. 2024

Premiér Petr Fiala (ODS) příští týden vyrazí na návštěvu Indie, kde se setká také se svým protějškem Naréndrou Módím. ČTK o tom informoval Úřad vlády, podle nějž bude Fiala s Módím jednat o posílení vztahů obou zemí, rozvoji obchodní a obranné spolupráce a společných vědecko-výzkumných projektech. Předseda vlády rovněž navštíví univerzitu v Džajpuru a bude jednat se zástupci místní vlády a podnikatelské komunity. Zúčastní se také ekonomického fóra Vibrant Gujarat Global Summit, kde vystoupí s projevem. Podle indického listu The Hindu by měl být Fiala hlavním hostem summitu, kterého se zúčastní zástupci ze třicítky zemí.

Fiala odletí na cestu do nejlidnatější země na světě v úterý dopoledne z Prahy. O den později má mít projev na zmíněné konferenci, ve 13:50 místního času ho čeká jednání s předsedou indické vlády Naréndrou Módím, odpoledne položí květiny k soše Mahátmy Gándhího a bude jednat s prezidentem Mosambiku Filipem Nyusim. Ve čtvrtek navštíví Národní institut lékařských věd a výzkumu University Džajpur, navštíví stavbu Maříkova centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky a setká se se zástupci univerzity, místní vlády, podnikatelské komunity a start-upů

Na summit Vibrant Gujarat dorazí podle The Hindu také například prezident Východního Timoru a nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos-Horta či prezidenti Spojených arabských emirátů a Mosambiku.

Podle listu se na českého premiéra při návštěvě Indie bude upírat pozornost i kvůli případu indického občana Nikhila Gupty, který je od června zadržován v Praze. Spojené státy Inda viní ze spiknutí s cílem zavraždit vůdce sikhských separatistů v New Yorku a žádají jeho vydání. Záležitost by mohla být předmětem rozhovorů indických představitelů s českým premiérem, píše The Hindu.

Fiala v prosinci řekl, že v první polovině letošního roku navštíví Indii, ale také Španělsko či Itálii. Loni v dubnu premiér absolvoval cestu po Asii, navštívil při ní Filipíny, Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. V listopadu pak navštívil Etiopii, Keňu, Ghanu a Pobřeží slonoviny.

Summitu Vibrant Gujarat se zúčastnil i předchozí český premiér Andrej Babiš (ANO) v lednu 2019 při své cestě, která zahrnovala i návštěvu Singapuru a Thajska. Byla to první premiérská návštěva z Česka v Indii od roku 2006, kdy zemi navštívil Jiří Paroubek. O pět let dříve byl v Indii jako premiér i pozdější prezident Miloš Zeman. Z prezidentů do Indie cestoval v roce 1994 Václav Havel a o 11 let později Václav Klaus.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.