ČTK

10. 1. 2024

S lednovým ochlazením začaly po celém Rusku havárie komunálních zařízení a následovaly rozsáhlé odstávky teplé vody, tepla a elektřiny. Jen dnes se zprávy o vypnutí dodávek tepla v obytných domech objevily v Saratovu, Chantymansijském autonomním okruhu na Sibiři, Vladimiru, Penze a také v několika městech v okolí Moskvy, napsal na svém ruskojazyčném webu list The Moscow Times. K odstávkám tepla se dnes vyjádřil i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který podle státní agentury TASS ocenil snahu komunálních služeb operativně odstranit havárie zchátralé infrastruktury na pozadí „anomálních“ mrazů.

„Všichni udělali vše, co bylo možné udělat, a vynaložili maximum úsilí. Skutečně v některých místech nebylo možné odstranit následky okamžitě. Bohužel, lidé, kteří seděli v zimě a bez elektřiny, museli vydržet mnoho nepohodlí a trápení. Samozřejmě se vyvodí závěry, aby v těch místech, kde je nejzranitelnější z hlediska zchátralosti se co nejdříve vyměnila infrastruktura,“ řekl mluvčí a připomněl, že prezident Vladimir Putin dostal hlášení od gubernátora Moskevské oblasti a také od Rusy dosazeného gubernátora okupované části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny a jednal s nimi o koordinaci práce při odstraňování havárií.

The Moscow Times píše, že největší havárie postihly právě okolí Moskvy: nejprve ve městě Balašicha zůstalo bez tepla 26 panelových domů a obnovení dodávky trvalo tři až čtyři dny. Následně na sídlišti Klimovsk v Podolsku se skoro 20 000 lidí ocitlo bez vytápění a teplota v bytech klesla na pět stupňů a výpadky provázely i dodávky elektřiny. Na nápravu slíbil osobně dohlédnout Putin. Vyšetřovatelé následně zatkli zástupce šéfa města a vedoucího kotelny. Putin pak nařídil zestátnit podnik, ve kterém havárie nastala. V Klimovsku bez tepla zůstává 90 domů, ve kterých žije více než 7000 lidí. Úřady jim povolily neplatit za teplo, které nedostávají.

V loňském roce se v ruských médií objevilo více než 4900 zpráv o komunálních haváriích, a to je skoro dvakrát více než v předválečném roce 2021. V roce 2022 by podobných oznámení více než 3200, v roce 2021 bylo havárií 2900. „V současnosti podléhají opotřebení sítě, které se budovaly v éře Leonida Brežněva,“ řekl urbanista Pjotr Ivanov listu The Moscow Times. Pokud před deseti lety se rozpadaly domy postavené v éře Brežněvova předchůdce Nikity Chruščova, nyní přišla doba, kdy kulminuje rozpad staveb z Brežněvovy doby. Avšak prakticky nikde v Rusku se nevyskytly rozsáhlé projekty na renovaci zchátralé infrastruktury, všude se dělaly jen naléhavé opravy, když se něco rozbilo. A jen v prvním týdnu nového roku se v ruských regionech odehrály již desítky havárií.

„Města v okolí Moskvy zůstávají bez tepla jedno za druhým a lidé se ohřívají u ohňů na ulicích,“ napsala dnes ukrajinská agentura Unian a k textu dodala i odpovídající snímek, pocházející z města Elektrostal, vzdáleném 35 kilometrů od Moskvy.

V Elektrostali je jeden ze závodů firmy TVEL na výrobu jaderného paliva, které se dodávalo i do Temelína a Dukovan.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.