Entrepreneur

11. 1. 2024

Vytížená podnikatelka přišla na to, díky čemu její domácnost i firma funguje na plné obrátky.

Ani nevíte, jak často se mě ptají: „Jak to všechno zvládáte?“ Jakmile se někdo dozví, že s manželem vychováváme pět (ano, pět) dětí a že zároveň provozuji vlastní firmu na plný úvazek z našeho „domu na kopci“, obočí se mu zvedne, ústa se v úžasu otevřou a okamžitě se z nich vysype otázka.

„Skloubit“ rodinný a pracovní život … „najít rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem“ … najít si čas na „péči o sebe“ – tato slovní spojení jsou v dnešní době a naší kultuře tak všudypřítomná, že už hraničí s omšelostí a klišé, že? Omyl.

Všichni na tato témata narážejí všude – v podcastech, na blozích, v knihách, u snídaně i u konferenčního stolu – jelikož na nich záleží, jsou zásadní a mají svou váhu. Udržují lidi při smyslech a na uzdě ve světě, který se pohybuje tak rychle a na našich obrazovkách se každou chvíli objevuje tolik podnětů, že nám všem hrozí, že se utopíme ve svých seznamech úkolů a aplikacích pro řízení projektů.

Jak to tedy zvládám? Jak se starám o rodinu a zároveň řídím své podnikání, aby se mi dařilo každý den mého života? Odpověď se skrývá v lidech, kterými se obklopuji. Bez nich jsem jen hercem, jenž stojí na jevišti a odříkává své verše nikomu, kapitánem lodi bez posádky, která by ji držela nad vodou. Pokud i vy máte nesmírně nabitý pracovní život a stejně rušný rodinný život, zde jsou hlavní postavy, které doporučuji k přeměně vašeho „týmu“ ve váš vlastní „osobní kmen“.

5 klíčových hráčů, které potřebujete k tomu, aby celý motor fungoval:

Klíčový hráč č. 1: Drsný účetní

Mít na palubě profesionála, který mi pomáhá s finančními aspekty podnikání, bylo nedílnou součástí růstu mé PR firmy. Nejen nedílnou, ale přímo zásadní. Účetní byl vlastně můj první zaměstnanec, ještě před recepční nebo asistentkou, protože jsem věděla, co neumím – bilancování účetnictví, mzdy a fiskální analýza prostě nejsou moje parketa. Žena, kterou jsem si poprvé najala jako účetní, se stala mou důvěryhodnou finanční poradkyní a nyní je mou hlavní finanční úřednicí.

Bez ní bych byla ztracená – doslova ztracená. Ale díky ní ukládám své děti večer do postele s klidnou hlavou i srdcem. Pořiďte si finanční dynamo; náklady se vám vrátí během prvního roku.

Klíčový hráč č. 2: Báječný první partner

Abyste mohli pracovat produktivně a vytvářet prostor pro rozvoj svého podnikání, potřebuje každý šéf pravou ruku, na kterou se může bezvýhradně spolehnout. V mém případě ženu po pravici. Tu svou jsem poznala, když byla ještě na vysoké škole, plachá a milá studentka, která nějakým způsobem dokázala tolerovat šílený shon, který se kolem mě točil, a vnést do mého zmatku řád. Nyní jsme se staly plnohodnotnými kolegyněmi, které se navzájem respektují a stejně tak se na sebe spoléhají. Byla se mnou v dobrém i zlém, při všech vzestupech i pádech, a díky ní mohu opustit kancelář, kdykoli potřebuji odvést děti na fotbalový trénink. Najděte si opravdového partnera a nikdy se nebudete cítit ve svém podnikání sami.

Klíčový hráč č. 3: Mimořádně vstřícný životní partner

Když už mluvíme o partnerech, mít nějakého mimo práci není pro prosperující podnikání nutné, to ne. Ale když je doma někdo, kdo s vámi sdílí „udržení pevnosti“, je to rozdíl mezi šťastným a šíleným podnikáním. Můj manžel mi přináší tolik štěstí a snáší všechny mé šílenosti… Nedokážu si představit, že bych tuto cestu absolvovala bez něj – bez jeho spoluvytváření, síly odhodlání a rozsáhlého podnikatelského know-how. Řídím se jeho pokyny, jak rozšiřovat a rozvíjet svou firmu a naši rodinu. A v noci klidně odpočívám, když naše děti klidně spí ve vedlejší místnosti, protože mám po svém boku tohoto neuvěřitelného partnera, a to jak v podnikání, tak mimo něj. Pokud ho máte také, víte, o čem hovořím.

Klíčový hráč č. 4: Důsledný lovec chyb

Finance nejsou moje parketa. Stejně jako všechny drobné detaily spojené s vlastnictvím firmy, které by jinak blokovaly mé pracovní nasazení a zamlžovaly mi vidění. Pracuji rychle a zběsile; přitom se v mých e-mailech a pracovních verzích objevuje spousta překlepů. Nedělám si příliš velké starosti s tím, že se moje divoké čmáranice dostanou do schránek mých vlastních zaměstnanců. Ale do schránek mých klientů? To se nesmí. Přichází můj úžasný redakční tým. Stačí, když ve vašem kmeni bude jeden orlím zrakem sledovat, a sloužit vám jako filtrační mechanismus, abyste odstranili chyby a zajistili přesné a vybroušené výsledky. Ale pokud máte to štěstí, že jich máte víc, jako já, jen dobře pro vás. Nemyslím to obrazně. Najít někoho, kdo se postará o všechny technické záležitosti, které vás tíží a zpomalují, se rovná svobodě tvořit, rozvíjet se a vzlétnout.

Klíčový hráč č. 5: Ostřílení profesionálové (které si někdy sami zaučíte)

Jako začínající podnikatelka nepřeháním, když řeknu, že se klidně postavím na ulici, abych našla lidi, kteří se mi líbí, a prostě je pozvu do svého týmu. Divili byste se, kolik lidí řekne „ano“! Tak jsem skončila se skupinou skvělých lidí, kteří byli ochotni plnit mé příkazy, ale byli to zelenáči. Velcí zelenáči. Teď už nejsou. Už vykvetli v nesmírně talentované odborníky, a to každý sám za sebe. Ráda bych si připsala zásluhy za to, že jsem našla mimořádně učenlivé lidi zralé pro mé zaškolení, ale za většinu svého vývoje si vděčí sami. Abyste si uvolnili trochu času pro svou rodinu, aby vám zbylo místo na to, zabalit obědy a pak si dát bublinkovou koupel, hledejte sebemotivované, otevřené, cílevědomé lidi, kteří vám chtějí zůstat věrní a učit se od vás. Nakonec se budete učit všichni společně.

Jako mladá podnikatelka jsem se rychle naučila podpořit své nedostatky. Použila jsme k tomu silné stránky ostatních a najímala jsem lidi, kteří vynikají v tom, v čem já zrovna ne. Obklopuji se – v práci i doma – podpůrným systémem, který mě podrží, vybuduje a umožní mému podnikání zazářit. Začněte s tímto navrženým kádrem klíčových hráčů pro vaši dlouhodobou partii a budete mít rovněž tým zářivých hvězd!

Článek  původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.