ČTK

11. 1. 2024

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje zvolený za ANO Ivo Vondrák zakládá nové hnutí O.k. (Osobnosti pro kraj). V nadcházejících krajských volbách bude spolupracovat s hnutím STAN. Jejich cílem je získat minimálně desetiprocentní podporu voličů. Vondrák to dnes řekl novinářům v Ostravě při představení nového hnutí. Ambicí je, aby se uskupení kandidující pod názvem Starostové a Osobnosti pro kraj podílelo na vedení kraje, v jehož čele stál Vondrák od roku 2016 do loňského června. Vondrák bude lídrem kandidátky.

Bývalý hejtman, který je také poslancem, byl do čela kraje zvolen za ANO. Byl ale dlouhodobým kritikem tohoto hnutí, přičemž jeho spory s ním vyvrcholily po volbě prezidenta, v níž Vondrák veřejně podpořil nynějšího prezidenta Petra Pavla na úkor svého tehdejšího stranického šéfa a bývalého premiéra Andreje Babiše. Posléze opustil hnutí i poslanecký klub ANO a nakonec rezignoval i na funkci hejtmana, když hrozilo, že ho zastupitelstvo odvolá.

„Jak říkáme i společně s našim koaličním partnerem (STAN), že je to minimum (podpory) deset procent. Co bude nad deset procent, budeme považovat za úspěch, ale samozřejmě ten skutečně kvalitní úspěch nebo něco, co budu považovat za důležité, je, abychom byli ti, kteří budou u toho, kdo bude sestavovat budoucí radu kraje a vedení kraje,“ uvedl Vondrák. Podle něj by uskupení nebylo ochotno spolupracovat například s SPD nebo KSČM.

S hnutím ANO ale podle něj bude nutné jednat. „Je to skutečně o tom, kdo bude kandidovat, kteří lidé budou chtít být v tom vedení. Jsou tam lidé, se kterými nemám problém, a se kterými jsem připraven spolupracovat. Jsou lidé, u kterých je to samozřejmě problematické. Nechtěl bych vnášet osobní rozměr do toho, kdo bude budoucím koaličním partnerem,“ podotkl Vondrák.

Pro registraci hnutí potřebuje nasbírat 1000 podpisů. Jeho zástupci dnes uvedli, že by neměl být problém tuto podmínku splnit. Hnutí by se chtělo registrovat do konce ledna. Zatím má v plánu kandidovat v podzimních krajských volbách, se zapojením do senátních voleb, které se letos rovněž konají, nepočítá. Vondrák ale nevyloučil, že by se v budoucnu hnutí mohlo rozšířit i za hranice regionu, případně se zapojit například do sněmovních voleb. Vše ale bude záviset na tom, jak se mu podaří uspět v kraji.

Kromě Vondráka se na kandidátce objeví například podnikatel a manažer a bývalý generální ředitel společnosti Vítkovice, a.s. Libor Witassek, krajský zastupitel Zdeněk Karásek, lékař Ondřej Němeček, specialistka na péči o duševní zdraví Lenka Holková nebo analytik Daniel Konczyna. Mezi priority hnutí patří například podpora průmyslu a inovací, zastavení odlivu obyvatel z regionu nebo zkvalitňování zdravotní péče.

Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrálo v roce 2020 hnutí ANO, když získalo 24 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhá skončila ODS s deseti mandáty. Třetí Piráti získali devět zastupitelů. Čtvrtá KDU-ČSL má sedm mandátů. Na pátém místě byla SPD s šesti zastupiteli, šestá ČSSD s pěti mandáty a sedmou příčku obsadila KSČM se čtyřmi zastupiteli. Uskupení STAN, které v minulých volbách kandidovalo spolu se Zelenými a Nezávislými, se do krajského zastupitelstva nedostalo, získalo 4,3 procenta hlasů. Vondrák v minulých volbách získal 9927 přednostních hlasů, což bylo nejvíce ze všech kandidujících v regionu. Po volbách vznikla v kraji koalice vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a nově proti předchozímu volebnímu období se sociálními demokraty.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka
Ministerstvo zdravotnictví skartuje dokumenty ke kauze Metacrill, říká advokátka

Na Státní ústav pro kontrolu léčiv, který povolil k užívání látku METACRILL jako estetického implantátu, se chystá žaloba. Pacienti hlásí poškození zdraví. Ministerstvo skartuje související dokumenty...

Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO
Koalice doporučila svým europoslancům, aby hlasovali proti zájmům českých zemědělců, tvrdí Knotek z ANO

Europoslanec Knotek obvinil ministra zemědělství, že tahá české farmáře za nos, a vládní koalici z toho, že instruovala své poslance v Evropském parlamentu, aby nepodpořili zavedení cel na ukrajinské zboží.

Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň
Termín eurovoleb v ČR byl vyhlášen ve Sbírce zákonů, oficiálně tím začala kampaň

Termín voleb do Evropského parlamentu, které se v Česku budou konat 7. a 8. června, byl v úterý vyhlášen ve Sbírce zákonů. Oficiálně tím začala volební kampaň s povinnostmi pro kandidující strany a uskupení.

Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura
Z eurokandidátky Spolu odstoupil na žádost ODS a TOP 09 lidovec Hayato Okamura

Kandidátka Spolu do červnových evropských voleb není opět kompletní. Kvůli dohodě mezi ODS, lidovci a TOP 09, že nebudou na zadních místech výrazné osobnosti, odstoupil od kandidatury poslanec KDU-ČSL Hayato Okamura.

V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu
V Paříží byla z vlaku ukradena taška s bezpečnostními plány pro olympiádu

Z vlaku na pařížském nádraží Gare du Nord bylo ukradeno zavazadlo s počítačem a dvěma USB disky s bezpečnostními plány policie pro letní olympijské hry, které se letos budou konat ve francouzské metropoli.