Michael Wing

12. 1. 2024

Válkou ze všech stran obklopená socha Aladlammú bez hlavy už zažila lepší časy. Poté, co byla ukryta v písku před válečným běsněním, nyní opět spatřuje denní světlo.

„Socha má neuvěřitelně zachované detaily,“ uvedl Pascal Butterlin, profesor archeologie Středního východu na Univerzitě v Paříži, který pracuje při vykopávkách poblíž Chorsábádu. V současnosti sochu chrání archeologové z Francie a Německa, včetně odborníků z Louvru a Mnichova.

Tato kolosální socha, vytesaná z masivního bílého sádrovce, je Aladlammú. S tělem býka, křídly ptáka a hlavou muže kdysi stáli tito monolitní strážci před branami měst, chrámů a paláců a hleděli dolů na ty, kdo vstupovali branami starověké asyrské metropole Dúr Šarrukín, dnešní vesnice Chorsábád v Iráku.

Socha Aladlammú, která byla poprvé vykopána v roce 1993, byla v 90. letech znehodnocena lupiči. Odřízli jí hlavu a rozbili ji na kusy s úmyslem pašovat ji z Iráku. Naštěstí byli zloději chyceni a hlava nyní leží v iráckém muzeu.

Socha bez hlavy brzy čelila dalšímu nebezpečí, když se ocitla ve válečné zóně během irácko-kurdské občanské války, na frontové linii, kde proti sobě strany válčily s nasazením tanků a dělostřelectva. V boji byla socha ohrožena právě těžkou technikou. Proto irácké úřady, včetně Státního výboru pro starožitnosti a dědictví, zařadily sochu Aladlammú na seznam pro naléhavou ochranu.

Bezhlavá socha Aladlammú. (Se svolením Mission archéologique française à Khorsabad, P. Butterlin)

Obestavěli ji malou zdí ze sušených cihel a pohřbili ji do písku, a uchránili tak sochu před střelbou z minometů a dalšího dělostřelectva po několik desetiletí. Nyní se znovu objevila téměř zcela nedotčená. Až na onu chybějící hlavu.

Monolitní socha měří 3,8 na 3,9 metru a váží 18 tun. „Nikdy jsem v životě nenašel nic tak velkého,“ sdělil Pascal Butterlin, jak informoval deník France 24. „Normálně se takové velké kusy nacházejí pouze v Egyptě nebo Kambodži.“ Asyrské sochy Aladlammú pocházely z 8. století př. n. l. a stávaly u městských bran, aby poskytovaly ochranu. Byly objednány za vlády Sargona II., který vládl mezi lety 722 a 705 př. n. l.

Sochy Aladlammú v pařížském Louvru. (Vania Teofilo/CC BY 3.0)
Vlevo: Sochy Aladlammú v pařížském Louvru. Vpravo: Sochy Aladlammú v asyrském pavilónu Iráckého muzea v Bagdádu (Vlevo: Poulpy/CC BY 3.0; Vpravo: MohammadHuzam/CC BY 4.0)

V 19. století objevil hned několik takových soch francouzský archeolog Victor Place. Staly se skvosty sbírek v Louvru a Britském muzeu. Přesto byl současný hybrid v Iráku po většinu času zapomenut.

Kromě toho, že socha přežila občanskou válku pod zemí, byla také zachráněna před jinou zhoubou; teroristická organizace ISIS obsadila tamější region a v letech 2014–⁠2017 vedla válku proti asyrským artefaktům, přičemž odpálila dvě sochy stejného vyobrazení v muzeu v Mosulu. Další byly zničeny na severozápadě Nimrudu v jednom z paláců ve městě.

Nyní, když se napětí uklidnilo a region se stal stabilním, archeologové z celého světa se hrnou zpět, aby získali důležité nálezy. Mezi nimi jsou dobře dochované asyrské tabulky objevené loni a sochy Aladlammú, které se nalezly tento měsíc v paláci Asarhaddon.

Artefakty z nalezišť (pravděpodobně i se sochou z naleziště poblíž Chorsabádu) pomohou doplnit sbírku vyrabovaného muzea v Mosulu.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Text byl redakčně upraven.

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.