ČTK

17. 1. 2024

Korespondenční volba není žádným revolučním aktem, řekl dnes ve Sněmovně ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v obhajobě koaličního návrhu na její zavedení pro Čechy žijící v cizině. Naopak předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš míní, že tito občané by měli jezdit k volebním urnám do Česka. V současnosti mohou odevzdat hlas na českých zastupitelských úřadech.

“Korespondenční volba není žádným revolučním instrumentem,” uvedl Rakušan. Revoluční změnou by podle něho bylo zavádění hlasování prostřednictvím internetu. “Jsme jednou z posledním zemí Evropské unie, která korespondenční volbu zavedenou nemá,” zdůraznil ministr vnitra.

Česká republika je jedním ze čtyř členských států, v nichž není možné korespondenční volbu ze zahraničí využít. Kromě Česka nezavedly zjednodušenou volbu dopisem ze zahraničí Francie, Chorvatsko a Malta, z dalších evropských zemí také Island. Ve Francii se však dá od roku 2020 volit ze zahraničí prostřednictvím internetu.

Možnost hlasování poštou pokládá Rakušan za evoluci a za věc zdravého rozumu. Poukázal také na to, že korespondenční volba prošla v mnoha zemích testem, zda je v souladu s ústavou. Věří proto, že i koaliční návrh bude v souladu s ústavním pořádkem. Popsal jej jako konzervativní s mnoha pojistkami pro zabezpečení volby.

Předseda ANO Andrej Babiš naopak prohlásil, že Češi žijící v zahraničí by měli osobně přijet do Česka. “Ani ne na tu ambasádu, měli by přijít domů přece, kde se narodili, a jít hrdě k volbám a odvolit,” řekl. K dřívějšímu kladnému postoji hnutí ANO ke korespondenční volbě si pomohl výrokem bývalého premiéra a prezidenta Miloše Zemana o tom, že “jen blbec nemění své názory”.

Andrej Babiš, sněmovna, vláda
Mimořádná schůze Sněmovny ke koaličnímu návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí, 17. ledna 2024, Praha. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš. (Profimedia)

Sněmovna hned ráno na návrh koalice rozhodla o tom, že o sporném zavedení možnosti korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí bude moci jednat i přes noc na čtvrtek. U řečniště se nyní, ještě před schvalováním programu mimořádné schůze svolané z podnětu vládního tábora, střídají koaliční a opoziční řečníci s přednostním právem.

Vládní tábor v úterý předpokládal, že dnešní jednací den se protáhne s ohledem na očekávané opoziční obsrukce do čtvrtečních zhruba 01:00. “Počítáme, že nějaká noc bude, a myslím, že o tom povedeme debatu ještě v průběhu dne,” uvedl dnes předseda klubu občanských demokratů Marek Benda (ODS).

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.