Mary Hong

18. 1. 2024

Několik čínských studentů se po příjezdu do Spojených států potýkalo se zrušenými vízy a deportací. Čínské ministerstvo zahraničních věcí potvrdilo, že v posledních několika měsících bylo každý měsíc vyhoštěno několik desítek osob, včetně studentů. 

Čínská média odhalila také případy, kdy byli čínští studenti hned po příjezdu deportováni ze Spojených států. 

Například pan T., uchazeč o doktorát na Yaleově univerzitě, získal na univerzitě v Pekingu bakalářský titul. Američtí celníci ho 19. prosince 2023 vyslechli po vstupu na mezinárodní letiště ve Washingtonu. Po dobu osmi hodin byl uzavřen v místnosti, kde musel zodpovědět řadu otázek, týkající se oboru studia, stipendium, finanční pomoc od čínské vlády apod. Byl prozkoumán i jeho telefon. 

Posléze bylo panu T. sděleno, že jeho studentské vízum F-1 bylo zrušeno a po dobu pěti let nesmí vstoupit na území USA. 

Jiným příkladem je pan M., který zahájil svůj výzkum v americkém Národním onkologickém institutu (NIH) v roce 2022, podle čínských zdrojů. 

Po příletu do Washingtonu ho 22. listopadu 2023 celníci odvedli do výslechové místnosti a vyptávali se ohledně jeho specializace, poradců, případné finanční pomoci od Číny a významu a spojitosti jeho výzkumu s čínským režimem, čínskou armádou nebo výzkumnými ústavy. 

Celní úřad poté panu M. oznámil, že jeho vízum F-1 bylo zrušeno, přičemž zrušení bylo direktivním opatřením amerického ministerstva zahraničí. 

Deportace 

Tiskový mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin na pravidelné tiskové konferenci 4. ledna přiznal, že v posledních měsících byly desítky Číňanů, včetně studentů, nuceny americkými úřady vrátit se do Číny. 

„Ostře odsuzujeme tento krok a zásadně se proti němu ohrazujeme,“ uvedl Wang, „Čína naléhavě vyzývá Spojené státy, aby dodržely svůj závazek přijmout čínské studenty ke studiu ve Spojených státech, stáhly nespravedlivé Prohlášení č. 10043 a přestaly šikanovat a omezovat čínské studenty ve jménu národní bezpečnosti.“ 

Trumpova administrativa vydala v květnu 2020 tzv. Prohlášení 10043, kterým zakázala vstup čínským státním příslušníkům spolupracující s čínskou armádou a kteří jsou držiteli víz typu F nebo J, na území USA. 

„Čínské orgány využívají některé čínské studenty, většinou absolventy postgraduálního studia a doktorandy, k tomu, aby působili jako nekonvenční subjekty získávající duševní vlastnictví. V případě studentů nebo výzkumných pracovníků z Číny, kteří studují nebo provádějí výzkum po absolvování bakalářského studia a jsou nebo byli spojeni s čínskou armádou, hrozí vysoké riziko úniku informací. Mohou být zneužiti orgány Čínské lidové republiky, a představují tudíž určitý důvod k obavám,“ uvádí se v prohlášení.

V květnu 2021 Bidenova administrativa zmírnila vízová omezení tím, že rozšířila výjimky z národního zájmu pro zahraniční studenty a akademické pracovníky z Číny. 

Nicméně čínští studenti se po příjezdu stále potýkají s problémy. 

Podle článku deníku South China Morning Post bylo v květnu 2021 jednomu čínskému studentovi zamítnuto udělení víza, a to kvůli otci žadatele, který pracuje u policie.

Během srpna 2021 deportovali americké úřady tři čínské studenty po příletu na letiště v Houstonu. Tito tři studenti byli „financováni čínskou vládou nebo byli podezřelí z vojenské minulosti, poněvadž v jejich mobilních telefonech byly nalezeny fotografie z vojenského výcviku,“ uvedl režimní tiskový orgán Xinhua News. 

V srpnu 2023 byl jeden student podezřelý z konexí na skupinu Wagnerovců a byl vyhoštěn kvůli obsahu souvisejícímu s ukrajinskou krizí ve skupinovém chatu na sociálních sítích. 

Další student byl vyhoštěn za to, že neuvedl pracovní zkušenosti při žádosti o vízum, informovala čínská média Global Times. 

Na této zprávě se podílel Li Yun. 

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. 

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.