Mírná většina Čechů pociťuje obavy, nejvíce z války, zatímco devět desetin se cítí být v místě svého bydliště v bezpečí. Také s policií je dlouhodobě spokojena většina oslovených, ukázalo podzimní šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
Průzkum zveřejněný tento týden, který zkoumal obavy české veřejnosti, probíhal od září do prosince 2023, ještě před tragickou střelbou masového vraha na Filozofické fakultě UK, takže související nálada se do výsledků průzkumu nepromítla.
Nejvíc se lidé bojí války (43 %), v tomto směru došlo oproti minulým letům k výraznějšímu navýšení. Další starosti lidem způsobují životní úroveň (16 %), vlastní onemocnění (16 %) a situace ve světě (13 %).
Realizátoři průzkumu poukazují na fakt, že ženy se obávají častěji než muži, přičemž míra obav roste s věkem. Výraznější obavy jsou patrné také u osob, které volí levici a hodnotí svou životní úroveň jako špatnou. Lidé, kteří jsou se životem spokojeni, mají daleko menší míru obav (45 %) než ti, kteří se svým životem spokojení nejsou (79 %).
Pocit bezpečí
Bezpečně se podle průzkumu cítí více než čtyři pětiny občanů (82 %), naopak pocit bezpečí v ČR nezažívá necelá pětina veřejnosti (18 %). Během dvaceti let, kdy se pocit bezpečí v České republice sleduje, počet lidí, kteří se cítí bezpečně, vzrostl velmi citelně (ze 45 % na 82 %), nicméně je možné, že toto číslo by pokleslo, kdyby byli občané dotazováni po masové střelbě v Praze.
Nejvíce v bezpečí se lidé cítí v místě svého bydliště (91 %). V porovnání s minulým výzkumem z konce roku 2022 se v této oblasti situace nijak nezměnila a rozložení názorů veřejnosti na tuto otázku je tak od roku 2017 v podstatě stabilní.
Co se týče spokojenosti s prací policie, zde převažují kladné odpovědi také. Spokojenost s činností policie v celé České republice vyjadřuje 71 % občanů starších 15 let, zatímco nespokojenost vyslovilo 24 % oslovených. Zbylých 5 % odpovědělo „nevím“.
Hodnocení činnosti policie v místě bydliště je ještě o něco málo příznivější, i zde výrazně převládá spokojenost nad nespokojeností (78 % vs. 18 %). Na rozdíl od předchozí otázky tomu tak bylo po celou dobu sledování, tedy od roku 2002. Výsledky aktuálního šetření jsou statisticky srovnatelné s výsledky z posledního šetření z konce roku 2022.
Zpracováno z tiskové zprávy CVVM.