Michal Cabejšek

29. 1. 2024

Ministerstvo dopravy plánuje podpořit „popularitu“ elektromobility výstavbou tisíce nových nabíjecích elektrostanic, a to prostřednictvím dotací ve výši 1,2 miliardy korun. Navazuje tak na nedávno vyhlášený program na podporu dotací pro podnikatele na pořízení elektromobilů vypsaný Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Výzva ministerstva dopravy na dotace prostřednictvím dotačního programu OPD3 z půlky ledna má ohledně výstavby nových dobíjecích stanic spíše dlouhodobější cíle: „Národní akční plán čisté mobility předpokládá, že by do roku 2030 mělo být postaveno cca 19 až 35 tisíc dobíjecích bodů, a to podle toho, zda bude v ČR jen 200 tisíc elektromobilů nebo až půl milionu,“ uvedl pro Epoch Times Jan Jakovljevič z tiskového oddělení ministerstva.

Množství nových dobíjecích stanic, které mohou mít více dobíjecích bodů (což umožňuje současné nabíjení více vozidel), se bude dle ministerstva odvíjet i od toho, o jaké typy stanic se bude jednat – tedy zda běžné/rezidentní nebo na rychlé dobíjení.

„Výstavba této infrastruktury vždy nějaký čas probíhá a ideální by tak bylo, aby tempo rozvoje dobíjecí infrastruktury vždy o něco předbíhalo tempo rozvoje trhu s elektromobily,“ vysvětluje dále Jakovljevič. Výzvy k evropským dotacím z Fondu soudržnosti na podporu rozvoje dobíjecí infrastruktury budou pro žadatele otevřeny do půlky dubna.

Stát v rámci programu počítá s celkovou podporou ve výši 6 miliard korun a část z těchto prostředků se již použila k vybudování více než 2 000 nabíjecích bodů. V současnosti se dle statistik Centra dopravního výzkumu (CDV) v Česku nachází přes 2 300 dobíjecích stanic a přes 4 300 dobíjecích bodů.

Například společnost ČEZ plánuje svoji současnou síť 660 stojanů letos rozšířit o přibližně další stovku. Další dotace se však týkají i vodíkových stanic, do jejichž výstavby se již investovalo přes 300 milionů korun.

Dle směrnice EU o rozvoji infrastruktury u alternativních pohonů (AFIR) má být do roku 2026 každých šedesát kilometrů dostupná stanice na elektronabíjení o výkonu 400 kilowattů. 

Dotace na elektroauta

Nově budou moci žádat o dotaci na elektromobil i podnikatelé, do výše až 300 tisíc korun, z celkové dotace ve výši 1,65 miliardy korun v programu „Záruka Elektromobilita – I. výzva“, která poběží do 9. 2025. Tento program pro podnikatele vyčleňuje i celkem 300 milionů korun na pořízení nabíjecích stanic.

Cílem výzvy je dle ministerstva rozvoj a rozšíření bezemisní mobility v souladu se zásadními strategickými dokumenty EU a ČR. Jde údajně například o Národní akční plán čisté mobility nebo Zelenou dohodu pro Evropu, v rámci které se Česko v roce 2020 zavázalo dosáhnout nulových emisí skleníkových plynů do roku 2050.

O dotaci bude možné pravděpodobně žádat od půlky března a je určena malým, středním a velkým podnikům a bude poskytována prostřednictvím Národní rozvojové banky a leasingových společností.

„Zvolili jsme nejlepší vhodný způsob financování, který neobsahuje žádné limitující podmínky a díky přítomnosti úvěru cílí na ty, kteří si elektromobil nemohou sami dovolit,“ uvedl vrchní ředitel sekce fondů Evropské unie Marian Piecha.

V současnosti je dle údajů CDV na našem území registrováno přes dvanáct tisíc částečně (PHEV) či plně (BEV) elektrických vozidel. Aby mohlo Česko prostředky z EU na podporu elektromobility čerpat, odhaduje se, že podnikatelé musí pořídit alespoň něco přes 4 500 elektrovozů.

Vláda dále schválila investiční pobídku za 528,6 milionů korun na rozšíření výroby komponent do elektromobilů pro firmu Vitesco Technologies Czech Republic, ostravského výrobce moderních pohonných technologií a řešení pro elektrifikaci.

„Společnost plánuje rozšířit výrobu o nové hi-tech výrobky, které jsou klíčové pro novou generaci čistě bateriových elektrických aut. Díky jejich použití budou vozidla efektivněji využívat energii a zvýší tak svůj dojezd. Jde o důležitou investici, která posílí naši pozici v automobilovém průmyslu,“ uzavírá ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.