ČTK

4. 2. 2024

Americký prezident Joe Biden podle očekávání jasně vyhrál demokratické primárky v Jižní Karolíně a nechal se slyšet, že stejně jako před čtyřmi roky i letos v listopadových volbách porazí pravděpodobného republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Napsala to dnes agentura AP, která připomíná, že v roce 2020 právě primárky v Jižní Karolíně Bidenovi výrazně pomohly na cestě do Bílého domu.

“V roce 2020 to byli voliči v Jižní Karolíně, kteří dokázali, že se odborníci mýlili, vdechli naší kampani nový život a nasměrovali nás na cestu k vítězství v prezidentských volbách,” uvedl Biden v prohlášení. “Nyní v roce 2024 promluvili obyvatelé Jižní Karolíny znovu a já nepochybuji, že jste nás znovu nasměrovali na cestu k vítězství v prezidentských volbách – a k tomu, aby se Donald Trump stal opět poraženým,” dodal.

Agentura Reuters uvedla, že po sečtení hlasů z 86 procent volebních obvodů má jedenaosmdesátiletý Biden podporu 96,3 procenta voličů. Daleko za ním jsou jeho vyzyvatelé – kongresman Dean Phillips a spisovatelka a neúspěšná kandidátka z minulých voleb Marianne Williamsonová.

Jižní Karolína zachránila podle agentur Bidenovu nominační kampaň v roce 2020. Biden zde tehdy v souboji sedmi kandidátů získal 49 procent z 539.263 hlasů a jasně zvítězil, zatímco ve třech státech, kde se v demokratických primárkách hlasovalo před Jižní Karolínou, ani jednou neskončil první.

Biden pro letošní nominační proces prosadil změnu pořadí primárek, a dosáhl tak toho, že hlasování demokratů nezačalo jako v minulosti stranickým shromážděním ve státě Iowa, ale právě sobotními primárkami v Jižní Karolíně.

Konzervativní stát je tradičně baštou republikánů, demokratický kandidát zde v prezidentském hlasování nezvítězil od roku 1976. Protože však více než polovinu demokratických voličů v Jižní Karolíně tvoří černoši, šlo podle Reuters o důležitý test Bidenovy schopnosti získat jejich podporu. V prezidentských volbách obvykle černoši volí mnohem spíše demokraty než republikány, a to v poměru devět ku jedné.

V republikánských primárkách v tomto jižanském státě, které se uskuteční 24. února, má téměř jistou výhru Trump. Právě on se pak podle všeho v listopadových volbách znovu utká s Bidenem. Aktuální průzkumy veřejného mínění sedmasedmdesátiletému exprezidentovi přisuzují mírný náskok.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.