ČTK

6. 2. 2024

Na internetu se na začátku týdne rychle šířil záznam nejnovějšího přeřeku amerického prezidenta Joea Bidena, který v projevu zaměnil francouzského prezidenta Emmanuela Macrona za jeho předchůdce z konce minulého století Françoise Mitterranda. Informovala o tom agentura AFP, která připomíná, že Mitterrand je téměř 30 let po smrti.

Biden jeho jméno zmínil při nedělním vystoupení ve státě Nevada, kde se dnes konají primárky před listopadovou volbou prezidenta Spojených států. Šéf Bílého domu, který v 81 letech obhajuje mandát, do svého projevu zahrnul i vzpomínku na summit skupiny G7 v roce 2021, který byl pro něj prvním po nástupu do funkce.

“Bylo to na jihu Anglie. Posadil jsem se a řekl jsem: ‘Amerika je zpátky’. A Mitterrand z Německa, teda z Francie, se na mě podíval a řekl… ‘Na jak dlouho jste zpátky?'” líčil americký prezident.

Mitterrand byl francouzským prezidentem v letech 1981 až 1995. Biden byl v té době členem amerického Senátu, kde působil přes 35 let. Nyní je nejstarším prezidentem v dějinách USA a čelí pochybnostem voličů ohledně způsobilosti vykonávat funkci hlavy státu, i kvůli poměrně častým rétorickým přešlapům, jako byl ten nedělní.

AFP připomíná, že v roce 2022 se při akci v Bílém domě tázal, zda je v publiku “Jackie”, čímž podle všeho myslel kongresmanku Jackie Walorskou, která krátce předtím zemřela. Loni zase upoutal pozornost moment, když projev na téma násilí páchaného v USA střelnými zbraněmi zakončil slovy “bůh ochraňuj královnu”.

Přeřeky mezitím kupí také Bidenův pravděpodobný republikánský vyzyvatel a bývalý prezident Donald Trump, kterému je 77 let. Během aktuální kampaně například označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka nebo při vstoupení v Sioux City místo správného názvu města řekl Sioux Falls. Nedávno také v projevu opakoval jméno své soupeřky v boji o republikánskou nominaci Nikki Haleyové, když zjevně mluvil o bývalé šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové.

Výsledkem bylo to, že Haleyová začala zpochybňovat exprezidentovu mentální kondici. Použila tak proti němu taktiku, kterou republikáni v čele s Trumpem často nasazují proti Bidenovi.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.