ČTK

7. 2. 2024

Americký prezident Joe Biden s přehledem zvítězil v demokratických primárkách ve státu Nevada a dál kráčí za stranickou nominací do listopadových prezidentských voleb. Letos zatím opanoval všechny tři zastávky nominačního procesu. V úterních republikánských primárkách nebyli v Nevadě ve hře žádní delegáti, kteří budou vybírat republikánského kandidáta, a neúčastnil se jich favorizovaný exprezident Donald Trump, přesto jeho hlavní soupeřka Nikki Haleyová nevyhrála.

Biden svým novým úspěchem navázal na vítězství v sobotních primárkách v Jižní Karolíně, kterými odstartovalo přidělování delegátů pro nominační sjezd Demokratické strany. Už předtím primárky uspořádal New Hampshire, kde prezident rovněž skončil první, kvůli vnitrostranickým sporům se však výsledek do nominačního procesu nepočítá.

V Nevadě v prvních hodinách po hlasování nebyly sečteny všechny hlasy, Bidena nicméně označila za vítěze velká americká média jako agentura AP či televize CNN. V průběžných výsledcích byl na prvním místě s téměř 90 procenty hlasů. Porazil spisovatelku Marianne Williamsonovou a hrstku dalších kandidátů, které AP označila za méně známé.

Biden jako hlava státu obhajující funkci má v primárkách suverénní pozici a v kampani se soustředí spíše na očekávanou listopadovou reprízu souboje s Trumpem. Ten míří za vítězstvím na straně republikánů, přestože nikdy neuznal výsledky minulých voleb a v kampani kvůli bezprecedentním obžalobám i občanskoprávním sporům střídá předvolební mítinky se soudními jednáními.

Oba muži by si mohli nominace zajistit příští měsíc, kdy se bude hlasovat v desítkách států. Svého prezidentského kandidáta pak republikáni oznámí na sjezdu v červenci, demokraté o měsíc později.

V Nevadě se v úterý konaly i primárky Republikánské strany, v nichž se na volebních lístcích objevila bývalá guvernérka Jižní Karolíny Haleyová, ale i kolonka “žádný z těchto kandidátů”. Na lístcích naopak chyběl největší favorit Trump, a hlasování tak mělo jen malou váhu, podotýká CNN.

Důvodem je skutečnost, že Republikánská strana státu na americkém jihozápadu se rozhodla delegáty pro nominační sjezd udělit prostřednictvím volebních shromáždění, nikoli na základě primárek organizovaných státem. Shromáždění se konají ve čtvrtek a očekává se, že všech 26 nevadských republikánských delegátů získá Trump, neboť Haleyová se tohoto klání neúčastní.

Haleyová v úterý v Nevadě nečelila žádnému reálnému soupeři, přesto měla po sečtení drtivé většiny hlasů na kontě jen zhruba 30 procent. Přibližně dvojnásobek hlasujících se podle AP rozhodl pro variantu “žádný z kandidátů”, což list The New York Times označil za zahanbující výsledek pro Haleyovou.

Bývalá guvernérka je posledním seriózním vyzyvatelem Trumpa poté, co z boje o republikánskou nominaci odstoupili floridský guvernér Ron DeSantis a několik dalších uchazečů. Klíčovým momentem pro Haleyovou bude pravděpodobně následující zastávka nominačního procesu, tedy primárky v Jižní Karolíně 24. února.

Podle průzkumů Trump i v jejím domovském státě Haleyovou jasně porazí. Exprezident už má na kontě vítězství v Iowě a New Hampshiru a v celoamerických průzkumech preferencí republikánských voličů jeho podpora aktuálně šplhá nad 70 procent.

Související témata

Přečtěte si také

Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně
Nemít krávy, tak nemáme ani na výplaty, stěžovali si zemědělci na protestu v Hodoníně

Podle něj evropská pravidla mohl nastavovat jen někdo bez reálné zkušenosti z výroby. „Vypadá to, jako by to vymýšleli lidí, kteří nikdy nebyli v poli a ti nám vyprávějí, co máme dělat,“ domnívá se Tomáš Krč.

Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá
Mercedes obrátil. Spalovací motory ukončovat nehodlá

Společnost Mercedes-Benz včera oznámila, že odsouvá dříve avizované ukončení výroby spalovacích motorů. Firma to uvedla ve své zprávě pro investory.

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.

Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu
Intersucho: Nasycení půdy je na většině míst ČR nad 90 %, menší je na jihu

Půda je v Česku podle portálu Intersucho nasycená, úroveň nasycení se na většině míst republiky pohybuje nad 90 procenty.

Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách
Naše herkulovské úkoly: Hledání moudrosti ve 12 úlohách

Herkules je jednou z nejoblíbenějších postav řecké mytologie. Jeho obrovská síla a odvaha inspirovala západní svět.