Redakce Epoch Times

7. 2. 2024

Americký federální odvolací soud pro Washington D. C. 6. února rozhodl, že bývalý prezident Donald Trump není imunní vůči trestnímu stíhání, které vůči němu vede ministerstvo spravedlnosti v souvislosti s událostmi z 6. ledna 2021 u/v Kapitolu. Exprezident se odvolá.

Soud na pomyslných miskách vah zvažoval mezi prezidentskou imunitou a veřejným zájmem.

„Dospěli jsme k závěru, že ‚zájmy veřejného pořádku, zejména jak je osvětluje naše historie a struktura naší vlády‘, vyžadují zamítnutí jeho žádosti o imunitu v tomto případě,“ konstatovali soudci s odkazem na precedenty.

Jejich rozhodnutí bylo jednomyslné.

„Pro účely tohoto trestního případu se bývalý prezident Trump stal občanem Trumpem se všemi obrannými prostředky jako kterýkoli jiný obviněný z trestného činu,“ napsali soudci. „Ale jakákoli výkonná imunita, která ho mohla chránit v době, kdy byl prezidentem, ho již nechrání před tímto trestním stíháním.“

Trump byl v době událostí u/v Kapitolu stále prezidentem USA. Jeho tým předložil ve prospěch imunity tři argumenty, z nichž odvolací soudcovský panel neuznal ani jeden.

Mluvčí prezidentské kampaně Donalda Trumpa Steven Cheung již oznámil, že vůči rozsudku federálního odvolacího soudu se exprezident odvolá: „Trestní stíhání prezidenta za jednání v úřadu porušuje ústavu a ohrožuje základy naší republiky. Prezident Trump s rozhodnutím federálního soudu ve Washingtonu s úctou nesouhlasí a odvolá se proti němu, aby ochránil prezidentství a ústavu.

Trump již dříve opakovaně varoval, že rozhodnutí v jeho neprospěch by mělo pro prezidentský úřad neblahé důsledky.

„Pokud nebude prezidentovi přiznána imunita, každý prezident, který opustí svůj úřad, bude okamžitě obžalován protistranou,“ napsal velkými písmeny v jednom z mnoha svých příspěvků na TruthSocial na toto téma. „Bez úplné imunity by prezident Spojených států nemohl řádně fungovat!“

Exprezidentův právní zástupce John Sauer vyzval během jednání soudce, aby se zaměřili na základní ústavní ustanovení související s prezidentskou imunitou. Sauer mimo jiné argumentoval tím, že z ustanovení Ústavy USA o impeachmentu vyplývá, že odpovědnost za souzení prezidenta nese Kongres. K trestnímu stíhání podle něj může dojít až poté, co Kongres prezidenta obžaluje (onen impeachment) a odhlasuje jeho vinu.

Sněmovnou reprezentantů impeachment Trumpa z podněcování „vzpoury“ 6. ledna 2021 prošel, ale v Senátu nedosáhl minimální hranice 60 hlasů.

Tuto skutečnost považovali federální soudci za „nejsilnější“ z argumentů Trumpa.

Pokud se tímto případem bude zabývat Nejvyšší soud, půjde o další případ související s 6. lednem. Nejvyšší soudní instance v USA již souhlasila s přezkoumáním rozhodnutí coloradského soudu, podle kterého se prezident Trump dopustil vzpoury, a proto byl diskvalifikován z účasti na primárkách v tomto státě. Nejvyšší soud rovněž přijal případ týkající se dvou obžalovaných z událostí z 6. ledna ve Washingtonu.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times. Byl redakčně zkrácený.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.