Jack Phillips

13. 12. 2022

Nejnovější (pátý) díl „Twitter files“, který za podpory Elona Muska vydala novinářka Bari Weissová 12. prosince, odhalil další interní podrobnosti o tom, jak a proč platforma v lednu 2021 pozastavila účet tehdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Weissová v úvodu vlákna na Twitteru připomněla, co Trump napsal na Twitteru 8. ledna 2021 – tedy v době, kdy mu zbýval „jeden strike [z pěti], před možným trvalým pozastavením účtu“.

Jeden z Trumpových tweetů z 8. ledna zněl: „75 000 000 velkých amerických vlastenců, kteří volili mě, AMERICA FIRST a MAKE AMERICA GREAT AGAIN, bude mít SILNÝ HLAS ještě dlouho v budoucnosti. Nebudou znevažováni a nebude s nimi zacházeno nespravedlivě žádným způsobem, v žádné formě ani podobě!!!“

A druhý, který toho dne vydal, se stal jeho posledním, než mu byl účet zablokován: „Všem, kteří se mě ptali, sděluji, že 20. ledna na inauguraci nepůjdu.“

„Několik let Twitter odolával interním i externím výzvám k zabanování Trumpa s odůvodněním, že zablokování světového lídra na platformě nebo odstranění jeho kontroverzních tweetů by skrylo důležité informace, které by lidé měli mít možnost vidět a diskutovat o nich,“ napsala Weissová 12. prosince. „Ale po 6. lednu, jak zdokumentovali @mtaibbi a @shellenbergermd, tlak uvnitř i vně Twitteru na Trumpův ban rostl.“

Zatímco někteří zaměstnanci Twitteru nesouhlasili s tvrzením, že Trump se svými příspěvky na Twitteru snažil podněcovat k násilí, podle screenshotů komunikace z firemního chatu (Slack), které byly zveřejněny v jejím vlákně, se někteří zaměstnanci – jejichž jména byla redigována – zlobili, že Trump nebyl zabanován již dříve.

„Musíme udělat správnou věc a zakázat tento účet,“ požadoval 8. ledna 2021 podle screenshotu jeden zaměstnanec Twitteru třikrát za sebou. Jiný tvrdil, že je „zcela zřejmé, že se pokusí navléknout nit podněcování bez porušení pravidel“, aniž by to blíže rozvedl nebo uvedl důkazy.

Poslední dva Trumpovy tweety o voličích Trumpa a také o tom, že nepůjde na inauguraci, považovali za podněcování k násilí.

Vysoce postavená manažerka Anika Navaroliová však tvrdila, že „ve tweetu DJT [Donalda Trumpa] nevidím jasné nebo zakódované podněcování“, a dodala: „Odpovím ve volebním kanálu a řeknu, že náš tým to posoudil a neshledal žádné vios [porušení] u tweetu DJT.“

Navaroliová napsala, že bezpečnostní oddělení Twitteru později „posoudilo výše uvedený tweet DJT (Trumpa) a rozhodlo, že v tu chvíli nedošlo k žádnému porušení našich zásad“.

Weissová pak nastínila další vývoj: „Necelých 90 minut poté, co zaměstnanci Twitteru rozhodli, že Trumpův tweet neporušuje zásady Twitteru, se Vijaya Gaddeová – vedoucí právního oddělení, politiky a důvěry Twitteru – zeptala, zda by se ve skutečnosti nemohlo jednat o ‚zakódované podněcování k dalšímu násilí‘.“

Dle Weissové asi po dalších dvou hodinách uspořádalo vedení Twitteru 30timinutovou poradu všech zaměstnanců, včetně Gaddeové a bývalého generálního ředitele Jacka Dorseyho. Odpovídali na otázky, proč nebyl Trumpův účet, který měl téměř 90 milionů sledujících, pozastavený.

Později téhož dne (8. ledna 2021) Twitter oznámil, že Trumpův účet pozastavil „kvůli riziku dalšího podněcování násilí“. Obnoven byl až minulý měsíc, poté, co sociální síť koupil Musk a propustil řadu zaměstnanců.

Počínaje dalším dnem po Trumpově banu někteří zaměstnanci Twitteru začali vyzývat platformu k odstranění „dezinformací“ týkajících se covidu-19, jak vyplývá ze záznamů zveřejněných Weissovou. Několik významných účtů na Twitteru, včetně spolu-vynálezce technologie mRNA Dr. Roberta Maloneho a novináře Alexe Berensona, bylo z Twitteru suspendováno kvůli údajnému porušování zásad společnosti týkajících se covidu-19.

Své zásady týkající se dezinformací o covidu-19 firma v aktualizaci z 23. listopadu zrušila.

Předchozí díly „Akta Twitter“ odhalily cenzuru kolem zpráv o notebooku Huntera Bidena před volbami 2020, cenzurní nástroje plaftormy a další detaily kolem cenzurování Trumpa. Tento pátý díl by měl být posledním, který se týká cenzury Trumpa na platformě.

„Největší věc, která vyplavala na povrch z cíleného podvodu na Twitteru, je, že prezidentské volby byly ZMANIPULOVANÉ – A to je tak velká věc, jak nej může být!!!“ komentoval na Truth Social 9. prosince Donald Trump.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.