ČTK

8. 2. 2024

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš se dnes ve Sněmovně opět opřel do koaliční vlády Petra Fialy (ODS), vinil ji ze lží. Poslanci se mimořádně sešli z podnětu ANO k jednání o nezaznamenaném Fialovu podílu v Podnikatelské družstevní záložně, Babiš ale první zhruba půlhodinu mluvil o jiných tématech, například o výrobcích s kanabinoidem HHC. Obdobně jako v úterý kriticky rozebíral nákup amerických vojenských letounů F-35. Tématu schůze se věnoval ve druhé půlhodině svého vystoupení.

“Všechno, co tady čtu, je z médií, nic si nevymýšlím,” řekl Babiš. V jeho projevu souvisejícím s Fialou a kampeličkou zaznívala slova jako “všimné”, “korupce”, “praní špinavých peněz” a “byznysové zájmy”. “Ze zpráv médií se zdá, že jde o velmi podezřelou instituci pro několik málo lidí, kde se točí obrovské peníze s velmi nejasným původem,” uvedl předseda ANO. Rozebíral různé finanční toky, i politickému think-tanku Pravý břeh – Institut Petra Fialy a Občanské demokratické straně.

“Dozvěděli jsme se, že pan premiér má své finance ve stejné době v udržovaném stavu jako svou politickou kredibilitu a že ODS se od 90. let nezměnila,” uvedl Babiš. Premiér by měl podle něho záležitosti jasně vysvětlit. “Je to neskutečný skandál,” prohlásil předseda ANO.

Premiér byl podle předsedkyně poslanců ANO Aleny Schillerové podílníkem v záložně “sdružující zájmy české galerky”, označila ji za “nefalšované Palermo”. Nebyl jedním z mnoha drobných střádalů, bylo to samozřejmě právě naopak, uvedla. Schillerová vyzvala Fialu ke zveřejnění majetkového přiznání za rok 2015, ze kterého vyplyne důvod k diverzifikaci rizika jeho finančních vkladů. Fiala by měl také vysvětlit, proč do záložny vložil 950 000 korun, nikoli celý milion, aby dosáhl na úroky v řádu desítek tisíc korun, a proč v roce 2020 vybral pouze vloženou částku.

Místopředseda Sněmovny a ANO Karel Havliček řekl, že vláda je spojena s klientelistickými klikami a koná podle přání lobbistů. Odmítl vysvětlení, že by premiér vložil peníze do kampeličky kvůli diverzifikaci rizika. Připustil, že Fialu mohl někdo zneužít k tomu, aby se stal svým členstvím v záložně lákadlem pro další klienty. Dodal, že premiéra do této investice zatáhli lidé, kteří jsou dodnes v jeho okolí.

Fiala v minulosti nezapsal podíl v kampeličce do majetkového oznámení. Opomenutí zdůvodnil minulý týden tím, že měl v záložně běžný účet a neuvědomil si, že to znamená současně i podíl. Svolání mimořádné schůze označil premiér za ukázku programové vyprázdněnosti ANO.

V úvodu dnešního vystoupení se někdejší premiér Babiš věnoval dezinformacím. “Tahle vláda od samého počátku se snaží omezovat svobodu slova a snaží se mít to jediné právo říct, co je dezinformace,” prohlásil. Ohradil se proti tvrzením, že ANO je proruské nebo že předchozí kabinet pod jeho vedením prosazoval pro dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech ruskou společnost Rosatom, a také zastavil projekt plynovodu mezi Českem a Polskem Stork II. Naopak nynější vláda podle Babiše lže, když říká, že se Česko odstřihlo od ruského plynu. “Je to nejprolhanější vláda, je to nejprolhanější premiér. Oni lžou stále,” prohlásil.

Nynější vládu vinil Babiš i z toho, že děti končí s otravou po požití výrobků s HHC v nemocnicích. Poukazoval na výroky Pirátů z loňského léta o tom, že uchránili kratom a HHC před zákazem. “Ohrožujete naše děti,” prohlásil Babiš, podle kterého Fiala měl předsedu Pirátů a vicepremiéra Ivana Bartoše z vlády “vyrazit”. “Piráti si hulej, to mají v DNA,” konstatoval předseda ANO.

Znovu se vrátil k obhajobě tvrzení, že nákup letounů F-35 je zbytečný, což se v úterý ve Sněmovně snažila vyvracet ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a věnovala Babišovi i tričko s obrázkem letadla. Černochová se z dnešního jednání dolní komory omluvila. “Zásadní chyba je, že nejednali s majitelem gripenů, které máme v nájmu,” mínil Babiš. Náklady na životní cyklus F-35 jsou podle něho mnohem vyšší než za obdobné stroje. “My nepotřebujeme tato letadla za nejdražší cenu, nejdražší,” uvedl.

Jediný bod dnešní mimořádné schůze nese název “Zapomenutý milion premiéra Fialy v pochybné kampeličce, podezření na černé financování ODS a praní špinavých peněz”. Je pravděpodobné, že Sněmovna návrh programu vzhledem k postoji koaliční většiny zamítne a schůze se vůbec neuskuteční. Nyní ale mohou vystupovat řečníci s přednostním právem.

Související témata

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.