Komentář
Zpráva, že česká vláda nepodpoří migrační pakt, působí na první pohled nadějně. Bude to jistě lepší, než kdyby pro pakt hlasovala. Ale pokud se nepřidá dostatek dalších států, bude to jen plácnutí do vody. Pojďme si to trochu rozebrat.
Migrační pakt, soubor několika legislativních návrhů, prošel v prosinci jednáním tří institucí EU (europarlament, Evropská komise a Rada EU), tzv. trialogem. Vláda nyní říká, že pro to, co je výsledkem trialogu, nebude hlasovat, protože to už není to, co dříve podporovala. K tomu se nyní nedá mnoho říci, protože výsledná podoba migračního paktu po trialogu zatím, pokud vím, není zveřejněna.
Na dnešní tiskové konferenci o překvapivém rozhodnutí vlády informoval ministr dopravy Martin Kupka a řekl zhruba toto: „Nová podoba migračního paktu je pro ČR horší než ta předchozí. Přibylo tam byrokracie. To, co je stěžejní, tedy efektivní ochrana vnějších hranic a efektivní návratová politika se komplikují. ČR se tedy hlasování zdrží. Abychom zabránili šíření dezinformací, tak i v případě, že migrační pakt bude schválen, to pro ČR neznamená, že bychom měli povinnost přijímat migranty…“
Nyní v bodech:
1) O migračním paktu se bude ještě hlasovat v Evropském parlamentu a na Radě EU (koncem dubna). V obou případech půjde o většinové hlasování. Lze čekat, že státy, které jsou migrací nejvíce zatíženy, budou tlačit na přijetí paktu. Jsou to současně ty největší státy – Francie, Německo, Španělsko, Itálie. Je proto vcelku pravděpodobné, že nehlasování České republiky bude jen symbolické.
2) Bylo to právě české předsednictví v druhé polovině roku 2022, které významně posunulo migrační pakt dopředu. Faktické migrační kvóty, které pakt obsahuje, jsou postaveny na principu, se kterým přišlo české předsednictví. Tehdy byla násobně větší možnost tomu nejhoršímu v migračním paktu zabránit. Nezdá se, že by se o to české předsednictví byť i jen pokusilo.
3) Ministr Martin Kupka neříká pravdu, když tvrdí, že migrační pakt nebude znamenat povinnost přijímat migranty. Psal jsem to tady už mnohokrát. Migrační pakt obsahuje mechanismus, který se v případě nedostatku relokací (přebírání migrantů) aktivuje a funguje jako faktické migrační kvóty (popsal jsem to detailně zde).
4) Jsem velmi zvědav, co tak zásadního se v migračním paktu po trialogu změnilo, že česká vláda i Vít Rakušan najednou otočili. Evropský parlament vždy tlačil na povinné relokace, tedy přiznané povinné přerozdělování migrantů (ne to skryté, o kterém píšu ve svých textech). Trochu se proto obávám, jestli trialog neposunul migrační pakt více tímto směrem…
Převzato ze stránek Konzervativních novin.
Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.