Robert Kotzian

8. 2. 2024

Komentář

Zpráva, že česká vláda nepodpoří migrační pakt, působí na první pohled nadějně. Bude to jistě lepší, než kdyby pro pakt hlasovala. Ale pokud se nepřidá dostatek dalších států, bude to jen plácnutí do vody. Pojďme si to trochu rozebrat.

Migrační pakt, soubor několika legislativních návrhů, prošel v prosinci jednáním tří institucí EU (europarlament, Evropská komise a Rada EU), tzv. trialogem. Vláda nyní říká, že pro to, co je výsledkem trialogu, nebude hlasovat, protože to už není to, co dříve podporovala. K tomu se nyní nedá mnoho říci, protože výsledná podoba migračního paktu po trialogu zatím, pokud vím, není zveřejněna.

Na dnešní tiskové konferenci o překvapivém rozhodnutí vlády informoval ministr dopravy Martin Kupka a řekl zhruba toto: „Nová podoba migračního paktu je pro ČR horší než ta předchozí. Přibylo tam byrokracie. To, co je stěžejní, tedy efektivní ochrana vnějších hranic a efektivní návratová politika se komplikují. ČR se tedy hlasování zdrží. Abychom zabránili šíření dezinformací, tak i v případě, že migrační pakt bude schválen, to pro ČR neznamená, že bychom měli povinnost přijímat migranty…“

Nyní v bodech:

1) O migračním paktu se bude ještě hlasovat v Evropském parlamentu a na Radě EU (koncem dubna). V obou případech půjde o většinové hlasování. Lze čekat, že státy, které jsou migrací nejvíce zatíženy, budou tlačit na přijetí paktu. Jsou to současně ty největší státy – Francie, Německo, Španělsko, Itálie. Je proto vcelku pravděpodobné, že nehlasování České republiky bude jen symbolické.

2) Bylo to právě české předsednictví v druhé polovině roku 2022, které významně posunulo migrační pakt dopředu. Faktické migrační kvóty, které pakt obsahuje, jsou postaveny na principu, se kterým přišlo české předsednictví. Tehdy byla násobně větší možnost tomu nejhoršímu v migračním paktu zabránit. Nezdá se, že by se o to české předsednictví byť i jen pokusilo.

3) Ministr Martin Kupka neříká pravdu, když tvrdí, že migrační pakt nebude znamenat povinnost přijímat migranty. Psal jsem to tady už mnohokrát. Migrační pakt obsahuje mechanismus, který se v případě nedostatku relokací (přebírání migrantů) aktivuje a funguje jako faktické migrační kvóty (popsal jsem to detailně zde).

4) Jsem velmi zvědav, co tak zásadního se v migračním paktu po trialogu změnilo, že česká vláda i Vít Rakušan najednou otočili. Evropský parlament vždy tlačil na povinné relokace, tedy přiznané povinné přerozdělování migrantů (ne to skryté, o kterém píšu ve svých textech). Trochu se proto obávám, jestli trialog neposunul migrační pakt více tímto směrem…

Převzato ze stránek Konzervativních novin.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Přečtěte si také

Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie
Bývalí senátoři opět navrhli trestnost propagace komunistické ideologie

Zařadit propagaci komunistické ideologie mezi trestné činy opět navrhli bývalí senátoři Martin Mejstřík a Jaromír Štětina, kteří s podobnou snahou v letech 2006 a 2008 neuspěli.

Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze
Netanjahu předložil první oficiální plán Izraele na poválečné uspořádání v Gaze

Počítá s izraelskou bezpečnostní kontrolou nad tímto palestinským územím, jež dosud ovládá radikální hnutí Hamás, a s civilní samosprávou prostřednictvím nezávislých palestinských zástupců.

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně
Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci na prezidenta.

Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí
Češi vloni spotřebovali o 4,1 % méně elektřiny, může za to i počasí

Čistá (netto) spotřeba elektřiny dosáhla celkové hodnoty 57,8 TWh, což je nejméně za 14 let, uvedl Energetický regulační úřad ve své tiskové zprávě. Meziročně se spotřeba snížila o 4,1 %. Výroba elektřiny vloni klesla takřka o 10 procent.

Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout
Mozek zamilovaných: Nová studie odhaluje, proč nás láska může ovládnout

Láska zanechává v mozku chemický otisk, který je poháněn dopaminem – dokonce i myšlenka na toho, koho...