ČTK

12. 2. 2024

Americký ministr obrany Lloyd Austin se zotavuje v nemocnici poté, co musel být kvůli problémům s močovým měchýřem jistou dobu pod narkózou. V úterý by se mohl vrátit k výkonu funkce. Oznámili to lékaři v nejnovější tiskové zprávě zveřejněné Pentagonem po Austinově nedělní hospitalizaci. Ministr kvůli ní pověřil výkonem svých povinností náměstkyni Kathleen Hicksovou a zrušil plánovanou cestu do Bruselu, kde měl ve středu a ve čtvrtek jednat se svými protějšky.

Zdravotníci v Národním vojenském zdravotnickém středisku Waltera Reeda ministra po úvodních testech umístili na jednotku intenzivní péče a poté ministr podstoupil “nechirurgické procedury pod celkovou anestezií”.

“Očekáváme úspěšnou rekonvalescenci a přes noc jej budeme bedlivě monitorovat. Neočekává se delší pobyt v nemocnici. Očekáváme, že ministr se bude moci zítra vrátit ke svým běžným povinnostem,” dodává nové komuniké publikované na webu Pentagonu.

Sedmdesátiletý Austin je v nemocnici potřetí za poslední dva měsíce a bojuje s rakovinou prostaty. Jeho zdravotní stav je pod drobnohledem od doby, co byl na Nový rok hospitalizován a několik dní o tom nevěděli ani nejvyšší představitelé USA včetně prezidenta Joea Bidena.

Kdy bude moci znovu plnohodnotně vykonávat svou funkci, není jasné. Činitel ministerstva obrany den po jeho hospitalizaci sdělil médiím, že Austin tento týden neodcestuje do Bruselu na plánovanou dvoudenní návštěvu. Středeční jednání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny bude nakonec virtuální, není však jasné, kdo na něm bude USA zastupovat.

Na vojenskou kliniku poblíž Washingtonu odvezli Austina pracovníci ochranky v neděli odpoledne s příznaky akutních potíží s močovým měchýřem. Pentagon nejprve vydal prohlášení, v němž uvedl, že ministr má u sebe potřebné komunikační prostředky, aby mohl plnit své povinnosti z nemocnice. Večer pak přišlo oznámení, že povinnosti převzala náměstkyně Hicksová, zatímco Austin musel na jednotku intenzivní péče.

Na začátku ledna strávil ministr 14 dní v nemocnici kvůli komplikacím po prosincové operaci rakoviny prostaty. Část americké veřejnosti i některé členy Kongresu pohoršilo, že Austin hospitalizaci několik dní tajil před médii i před prezidentem Bidenem. Někteří prominentní republikáni, včetně bývalého prezidenta Donalda Trumpa, vyzvali ministra k odchodu z funkce.

Austin je hned po prezidentovi nejvyšším velitelem amerických ozbrojených sil. Jeho povinnosti vyžadují, aby byl kdykoli k dispozici a mohl reagovat na jakoukoliv krizi v oblasti národní bezpečnosti.

Incident byl pro Bidena ostudou a Austin se v televizi omluvil. Před Kongresem má o věci vypovídat 29. února. Biden uvedl, že má důvěru v Austina, přestože se dopustil chyby v úsudku. Oznámením o hospitalizaci a rychlým rozhodnutím o převedení povinností na zástupkyni se Pentagon zjevně snaží vyhnout opakování politického pozdvižení z minulého měsíce, poznamenala agentura Reuters.

Co se týče Austinovy rakoviny, prognóza léčby podle prohlášení lékařů zůstává vynikající. Nepředpokládá se, že problém s močovým měchýřem změní očekávané úplné uzdravení.

Související témata

Přečtěte si také

Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil
Staří odcházejí, mladí nechtějí. Jak české zemědělství zápasí s palčivým nedostatkem pracovních sil

Malé platy, vysoký zápřah, špinavá práce, enormní byrokracie, to vše snižuje u mladých lidí atraktivitu zemědělství. Je farmařina opravdu na vymření? Jak se bude agrární sektor vyvíjet do budoucna? To vše se dozvíte v naší reportáži.

Z Německa odchází další špičkové firmy
Z Německa odchází další špičkové firmy

Počet podniků, které opouštějí Německo, je vyšší než za posledních 15 let. Známá jména jako Meyer Burger, Landliebe a Miele jsou jen špičkou ledovce. BDI předpokládá, že více než 40 % malých a středních podniků zvažuje odchod.

I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení
I když úřady tvrdí, že vakcíny proti covidu jsou bezpečné, očkovaní dárci krve mají určitá omezení

V ČR by dárce krve neměl jít na odběr v určité lhůtě po očkování proti covidu. V USA se dárcův očkovací stav zjišťuje, i když důvody tohoto požadavku nejsou přehledné.

Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni
Kde vzniká imunita? Možná budete překvapeni

Možná budete překvapeni tím, kolik různých typů imunitních buněk vaše tělo má a jak účinně navzájem spolupracují. Ještě zajímavější je, že většina těchto imunitních buněk vzniká v kostní dřeni…

Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává
Geopolitická zbraň KS Číny v hodnotě jednoho bilionu dolarů selhává

Čínská iniciativa Pás a stezka ztrácí na atraktivitě kvůli skrytým vojenským ambicím, korupci a nedostatečným hospodářským výsledkům.