ČTK

13. 2. 2024

Stát se má postarat o sociální zabezpečení svých občanů, míní 52 procent Čechů. Názor, že by se lidé měli postarat sami, zastává 13 procent dotázaných. Zbylá třetina veřejnosti se nepřiklání ani k jednomu z těchto názorů. Současné sociální zabezpečení vnímá jako slabé 43 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil loni na podzim.

Statistici upozornili, že se mírně snižuje podíl těch, kteří se domnívají, že by se o sociální zabezpečení občanů měl starat stát. V roce 2012 činil 62 procent, o čtyři roky později 59 procent, v roce 2021 pak 57 procent. „Ti, kdo se řadí na levici, více inklinují k roli státu a posilování systému sociálního zabezpečení a rovněž o něco více preferují adresnou pomoc výlučně potřebným,“ uvedlo CVVM. Na roli státu klade větší důraz také starší generace. Lidé s vysokoškolským vzděláním ji naopak umenšují.

Více než dvě pětiny občanů souhlasí s názorem, že dávky a služby sociálního systému mají být určené pouze potřebným a lidem v nouzi. Přibližně třetina je těch, kteří by bez ohledu na výši příjmu vypláceli některé dávky, například porodné nebo přídavky na děti.

Zneužívání sociální dávek vidí jako menšinovou záležitost 56 procent dotázaných, naopak 41 procent Čechů míní, že dávky zneužívá většina lidí. „Výsledky aktuálního šetření se poněkud liší od výsledků z předchozího výzkumu z listopadu 2021, když narostl podíl těch, podle nichž systém zneužívá jen menšina pobírajících sociální dávky (nárůst o devět procentních bodů) a klesl podíl nerozhodnutých o osm procentních bodů,“ uvedlo CVVM.

Od průzkumu v roce 2021 se o devět procentních bodů zvýšil podíl těch, podle kterých je současné sociální zabezpečení slabé a potřebuje posílit. Stejně tak výrazně vzrostl podíl lidí, kteří se domnívají, že vláda se o sociální situaci občanů stará nedostatečně. Zvýšil se o 15 procentních bodů na 51 procent. „Názor, že vláda pečuje o sociální zabezpečení občanů nedostatečně, sílí s rostoucím věkem, klesajícím vzděláním, se zhoršujícím se hodnocením životní úrovně vlastní domácnosti a s posunem po pravolevé škále politické orientace od pravice k levici,“ dodali statistici.

Míru odpovědnosti občanů za jejich vlastní sociální zabezpečení považuje za přiměřenou 57 procent lidí. Jako nedostatečnou ji označuje 34 procent veřejnosti.

Průzkum se uskutečnil od 28. září do 4. prosince 2023. Zúčastnilo se ho 913 lidí.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.