Dnes můžeme slavit den, kdy byla poražena vysoká inflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu 2024 se pohyboval na úrovni 2,3 procenta. Tím se inflace vrátila zpět do svého tolerančního pásma a výrazně se přiblížila ke svému cíli ve výši 2,0 procenta. Aktuální úroveň inflace je nejnižší od března 2021. Inflační epizodu, kterou jsme v minulých letech prožívali, můžeme tedy považovat za ukončenou.
Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v lednu 2024 na úroveň 2,3 procenta, což bylo o 4,6 procentního bodu méně než v prosinci 2023. K výraznému zlepšení došlo díky odeznění efektu úsporného tarifu, který snižoval srovnávací základnu pro výpočet inflace v závěru roku 2022, což navyšovalo inflaci v závěru roku 2023. Naopak od ledna 2024 je výpočet inflace ovlivněn vysokou srovnávací základnou z loňského roku, což umožňuje výrazný pokles inflace.
Díky nízké inflaci lze očekávat, že Česká národní banka bude pokračovat ve snižování úrokových sazeb, což pomůže nastartovat českou ekonomiku. Při snižování úrokových sazeb však může docházet k oslabování kurzu koruny. V takovém případě by mohlo docházet k navyšování cen dovážených produktů.
V lednu 2024 došlo k meziročnímu růstu ceny elektřiny o 13,3 procenta. O měsíc dříve však tento růst na základě efektu úsporného tarifu dosahoval úrovně 142,4 procenta. Ceny zemního plynu meziročně klesly o 6,5 procenta. U potravin došlo například k poklesu cen mouky o 23,6 procenta, masa o 6,6 procenta, jogurtů o 7,6 procenta, cukru o 21,9 procenta či sýrů a tvarohů o 9,7 procenta.