ČTK Redakce Epoch Times

a 16. 2. 2024

Rusko pracuje na vývoji zbraně proti satelitům, uvedl dnes mluvčí Bílého domu poté, co ve středu vyvolala ve Washingtonu rozruch zpráva o neznámé nové hrozbě pro americkou národní bezpečnost. Americká vláda nyní zdůrazňuje, že zjištění tajných služeb nesvědčí o bezprostředním ohrožení. Prezident Joe Biden podle Bílého domu chce o věci jednat s Moskvou.

„Mohu potvrdit, že se to týká protisatelitní schopnosti, kterou Rusko vyvíjí,“ řekl Bidenův mluvčí John Kirby. „Je to stále schopnost, na níž pracují. Stále analyzujeme informace, které jsou k dispozici,“ citovala jej agentura Reuters. Podle Kirbyho USA uvedené snahy Rusů sledují „už mnoho měsíců, ne-li let“.

Bidenova vláda byla donucena o věci veřejně promluvit poté, co předseda zpravodajského výboru Sněmovny reprezentantů Mike Turner ve středu vydal neobvyklé prohlášení, v němž bez podrobností uvedl, že Kongres dostal hlášení o „vážné hrozbě pro národní bezpečnost“ USA. Média následně odhalila, že varování se týkalo nových ruských jaderných schopností spojených s operacemi ve vesmíru.

Kirby dnes zjištění označil za znepokojivé, dodal však, že zbraň, na níž Rusové podle USA pracují, by nemohla být použita k „útoku na lidské bytosti“. Americký ministr zahraničí Antony Blinken zase uvedl, že nejde o „aktivní schopnost“ Ruska.

Lídry Kongresu dnes o věci informuje Bidenův poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan a podle deníku The New York Times už Američané informace sdíleli s evropskými spojenci. Bílý dům dodal, že Washington se snaží o věci jednat také s Moskvou, avšak zatím „nezajistil skutečné rozhovory“ na toto téma.

Ruská vláda zprávy z USA nepotvrdila ani nevyvrátila. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov například hovořil o „lsti“ Bílého domu a kauzu spojoval s jednáními v Kongresu o další pomoci Ukrajině.

Turner ve středu vyzval Bidenovu vládu, aby svá zjištění v této věci odtajnila. Proč se kongresman rozhodl pro veřejnou intervenci právě tento týden, není jasné. Americká média ve středu uváděla, že Kongres měl v té či oné podobě varování tajných služeb k dispozici už delší dobu.

Spekuluje se, že Turner chtěl svým krokem zvýšit podporu pro prodloužení kontroverzního opatření umožňujícího americkým rozvědkám sledování komunikace cizinců v zahraničí. Sněmovna reprezentantů měla dnes o věci hlasovat, předseda Mike Johnson ale nakonec návrh stáhl. Turnera pak jeho republikánský kolega Andy Ogles ve stížnosti adresované Johnsonovi obvinil, že jeho cílem bylo právě ovlivnit dané hlasování, jakož i zajistit další podporu Ukrajině.

Přečtěte si také

Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo
Státní zástupce se odvolal proti zprošťujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes podal odvolání proti rozsudku, kterým pražský městský soud v polovině února podruhé nepravomocně osvobodil předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci
Češi mají nezdravý životní styl, jsou na tom hůř ve srovnání se zeměmi EU, tvrdí vědci

Česko za 20 let od vstupu do Evropské unie (EU) nezvládlo dohnat evropský průměr ve zdraví.

EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam
EU zařadila jednotky Hamásu a Islámského džihádu na sankční seznam

Země Evropské unie dnes na sankční seznam organizací zařadily jednotky Hamásu a ozbrojené křídlo organizace Palestinský islámský džihád kvůli jejich zodpovědnosti za rozsáhlé sexuální násilí při teroristickém útoku na Izrael z loňského 7. října.

Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit
Biden vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael; USA budou Izrael bránit

Americký prezident Joe Biden dnes vzkázal Íránu, aby neútočil na Izrael. Spojené státy podle něj pomohou Izraelcům s obranou a Teherán neuspěje.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.