ČTK

17. 2. 2024

Německo do poloviny června prodlužuje kontroly na hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem, uvedlo dnes spolkové ministerstvo vnitra. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová krok označila za nezbytný pro boj s nelegální migrací, kterou umožňují pašeráci lidí. Od loňského 16. října zaznamenala německá policie v rámci kontrol na hranicích s Českem, Švýcarskem, Polskem a Rakouskem 23.000 neoprávněných pokusů překročit hranici.

„Kontroly na našich hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem budou pokračovat další tři měsíce, a to až do poloviny června 2024. Spolková policie tak může nadále pružně uplatňovat celou paletu stacionárních i mobilních opatření pohraniční policie,“ uvedla podle prohlášení ministerstva Faeserová. „Je to nezbytné pro zastavení bezohledného podnikání pašeráků lidí a pro omezení nelegální migrace,“ dodala.

Kromě kontrol zavedených v říjnu na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem uplatňuje Německo od podzimu 2015 také kontroly s Rakouskem. Ty mají platit zhruba do poloviny května.

Ve středu Faeserová v Praze po jednání s českým protějškem Vítem Rakušanem řekla, že hraniční kontroly bude Německo přehodnocovat podle schengenských pravidel každých šest měsíců. Trvat měly původně do 15. března, přičemž ministryně již v Praze naznačila, že pravděpodobně budou prodlouženy, i když se počet ilegálních vstupů do Německa snížil.

Podle statistik spolkového ministerstva vnitra klesl počet pokusů o nelegální překročení hranice z přibližně 21.000 v září loňského roku na přibližně 6700 v lednu. Kromě toho bylo od zavedení kontrol 16. října zadrženo 564 převaděčů.

Kontroly na hranicích s Českem prodloužilo o další dva měsíce také Rakousko. V pátek ministerstvo vnitra ve Vídni uvedlo, že budou pokračovat nejméně do 16. června. Je to podle něj nezbytné pro boj s převaděčskou mafií i terorismem.

Středoevropské země v uplynulých měsících postupně zavedly stacionární kontroly na vnitřních hraních schengenského prostoru. Loni v listopadu se ministři vnitra Německa, Rakouska a Visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) dohodli, že otázky nelegální migrace budou řešit na pravidelných koordinačních schůzkách.

Související články

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.