Německo do poloviny června prodlužuje kontroly na hranicích s Polskem, Českem a Švýcarskem, uvedlo dnes spolkové ministerstvo vnitra. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová krok označila za nezbytný pro boj s nelegální migrací, kterou umožňují pašeráci lidí. Od loňského 16. října zaznamenala německá policie v rámci kontrol na hranicích s Českem, Švýcarskem, Polskem a Rakouskem 23.000 neoprávněných pokusů překročit hranici.
„Kontroly na našich hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem budou pokračovat další tři měsíce, a to až do poloviny června 2024. Spolková policie tak může nadále pružně uplatňovat celou paletu stacionárních i mobilních opatření pohraniční policie,“ uvedla podle prohlášení ministerstva Faeserová. „Je to nezbytné pro zastavení bezohledného podnikání pašeráků lidí a pro omezení nelegální migrace,“ dodala.
Kromě kontrol zavedených v říjnu na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem uplatňuje Německo od podzimu 2015 také kontroly s Rakouskem. Ty mají platit zhruba do poloviny května.
Ve středu Faeserová v Praze po jednání s českým protějškem Vítem Rakušanem řekla, že hraniční kontroly bude Německo přehodnocovat podle schengenských pravidel každých šest měsíců. Trvat měly původně do 15. března, přičemž ministryně již v Praze naznačila, že pravděpodobně budou prodlouženy, i když se počet ilegálních vstupů do Německa snížil.
Podle statistik spolkového ministerstva vnitra klesl počet pokusů o nelegální překročení hranice z přibližně 21.000 v září loňského roku na přibližně 6700 v lednu. Kromě toho bylo od zavedení kontrol 16. října zadrženo 564 převaděčů.
Kontroly na hranicích s Českem prodloužilo o další dva měsíce také Rakousko. V pátek ministerstvo vnitra ve Vídni uvedlo, že budou pokračovat nejméně do 16. června. Je to podle něj nezbytné pro boj s převaděčskou mafií i terorismem.
Středoevropské země v uplynulých měsících postupně zavedly stacionární kontroly na vnitřních hraních schengenského prostoru. Loni v listopadu se ministři vnitra Německa, Rakouska a Visegrádské skupiny (V4 – Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) dohodli, že otázky nelegální migrace budou řešit na pravidelných koordinačních schůzkách.