Dorothy Li

19. 2. 2024

Zatímco se čínská ekonomika potýká se zpomalením a nespokojenost veřejnosti roste, kampaň se také snaží umlčet obyvatele Číny, říká analytik.

Peking využívá policii, sousedské úředníky a učitele k prosazování nové propagandistické kampaně očerňující Falun Gong a ke sběru podpisů na podporu represí proti této náboženské skupině. Tvrdí nedávná zpráva.

Podle zprávy, kterou zveřejnilo neziskové Informační centrum Falun Dafa, si propagandu přečetly a petici podepsaly desítky milionů Číňanů, často pod tlakem úřadů. Podpisová kampaň, která probíhá na aplikaci WeChat, je součástí rozsáhlého úsilí komunistické strany Číny (KS Číny) získat podporu veřejnosti pro své pokračující pronásledování Falun Gongu, zatímco posiluje ideologickou kontrolu nad občany.

„Z veřejných projevů v posledních letech víme, že křížové tažení ČKS za tvrdé potlačení Falun Gongu zůstává pro bezpečnostní aparát nejvyšší prioritou, a tato kampaň je zjevně orwellovským pokusem, jak toho dosáhnout,“ uvedl v tiskovém prohlášení Levi Browde, výkonný ředitel Informačního centra Falun Dafa (FDIC).

Propaganda

Falun Gong je starobylá duchovní praxe, která spočívá v pomalých meditačních cvičeních a v následování morálního učení, jehož středobodem jsou zásady pravdivosti, soucitu a tolerance. V červnu 1999 zahájil tehdejší šéf KS Číny Jiang Zemin likvidační kampaň. O měsíc později začal celý bezpečnostní aparát země zatýkat a zadržovat praktikující a státní propaganda na všech úrovních zahájila propagandistickou kampaň démonizující příznivce jako nebezpečné sektáře.

„Řekni Ne kacířům“, jak čínské úřady nazvaly nejnovější internetový projekt, vyžaduje, aby si uživatelé před podpisem petice přečetli články a fotografie 25 zakázaných duchovních skupin a náboženství, přičemž značný důraz je podle zprávy kladen právě na Falun Gong. Webová stránka také obsahuje seznam doporučení, která pomáhají úřadům při zásahu proti těmto náboženským skupinám, jako je odmítání materiálů distribuovaných jejich příznivci a informování policie o přátelích a příbuzných, kteří praktikují Falun Gong.

Zpráva popisuje tuto kampaň jako největší sběr podpisů od roku 2017, kdy Úřad 610, agentura na vysoké úrovni určená k vymýcení Falun Gongu, spustila webové stránky a veřejné účty na hlavních platformách sociálních médií věnované šíření propagandy mířenou proti Falun Gongu a dalším náboženským skupinám, na které se úřady zaměřují.

Nejnovější projekt byl spuštěn v dubnu 2023 na oficiálním účtu WeChat Čínského sdružení proti kultu (CACA), společenské organizace s úzkými vazbami na KS Číny. Podle městských orgánů veřejné bezpečnosti projekt představil Výbor pro politické a právní záležitosti, stranický orgán dohlížející na policii, státní zástupce a soudce, který stojí v čele pronásledování Falun Gongu.

Nátlak na podpis

Čínské úřady tvrdí, že v květnu 2022 petici na internetu podepsalo více než 270 milionů lidí.

Za těmito čísly však stojí především sama strana, která nařídila policii ve všech provinciích po celé zemi, aby propagandistická kampaň upoutala pozornost co nejvíce občanů.

Podle analýzy zpráv místních samospráv a fotografií FDIC stojí uniformovaní policisté vedle obyvatel v obchodech s potravinami, obuví, kavárnách a na nádražích a předkládají čárový kód kampaně, který mají obyvatelé podepsat. „Za takových zastrašujících okolností je pro uživatele téměř nemožné odmítnout podpis bez ohledu na jeho skutečný názor na Falun Gong a náboženskou svobodu,“ uvádí se ve zprávě.

Sousedské výbory, které jsou přítomné po celé zemi, jsou v první linii provádění nařízení. Například v severním městě Jinzhou a východním městě Guangzhou si sousedské komunity postavily stánky před obchody s potravinami, v parcích nebo na veřejných prostranstvích, kde rozdávají letáky a shánějí podpisy.

Podle zprávy se kampaň zaměřuje zejména na studenty základních a středních škol. Výzkumníci identifikovali tisíce škol po celé zemi, které tento podpisový projekt zavedly.

Jeden z otců, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován, v rozhovoru pro Epoch Times uvedl, že odkaz na petici obdržel ze školního chatu svých dětí.

„Nemůžete říct, že to není povinné,“ řekl muž o podpisu petice. „Mnoho rodičů se obávalo, že by jejich děti mohly být potrestány, pokud jejich názory nebudou v souladu s KS Číny.“

Někteří rodiče ji podepsali, protože nevěděli, co Falun Gong je, zatímco někteří se podle otce jen řídili tím, co po nich učitelé požadovali. „Existuje tolik podpisových akcí, které zadávají vedoucí pracovníci školy. Rodiče jsou nyní k těmto věcem necitliví.“

Uživatelé sociálních médií si také stěžovali na nátlak na učitele, aby sbírali podpisy.

„Učitelé to schytávají z obou stran,“ napsal uživatel Weibo, který tvrdil, že jeden z jeho rodiny je učitel, a vyjmenoval více než tucet podpisových kampaní, od odmítání drog až po nejnovější projekt, který správci přidělili učitelům. „Rodiče si myslí, že učitelé zasahují do příliš mnoha věcí, a učitelé jim to musí vysvětlovat. Nadřízení by byli nešťastní, kdyby zjistili, že učitelé nedokázali shromáždit podpisy od všech žáků.“

„Reklamní trik“

Podle nezávislého čínského komentátora Wu Te se představitelé režimu dívají na petiční kampaň nejen jako na nástroj k potlačení těchto náboženských skupin, ale také jako na pokus umlčet veřejnost.

„Nyní, když se čínská ekonomika potýká se zpomalením a nespokojenost veřejnosti roste, je stále více Číňanů ochotno odhalovat stav lidských práv v zemi a hovořit se zahraničními médii,“ řekl Epoch Times.

Podle Wu byl podnětem k zahájení kampaně také finanční tlak. „Organizace jako CACA nebo Úřad 610 neposkytují společnosti žádné výhody. Ve skutečnosti pouze zvyšují tlak na státní finance. Vzhledem k tomu, že i místní samosprávy mají problém zaplatit své zaměstnance, potřebují tyto organizace podpisovou kampaň jako reklamní trik k získání finančních prostředků.“

Praktikující Falun Gongu se účastní průvodu u příležitosti 22. výročí zahájení pronásledování Falun Gongu čínským režimem ve Washingtonu 16. července 2021. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

„Síla“ občanského odporu

KS Číny pokračuje v pronásledování Falun Gongu i doposud. Nikdy nezměnila svou politiku vůči této náboženské skupině, což dokládají probíhající zatýkání. Podle údajů shromážděných webovou stránkou Minghui, která se věnuje informování o Falun Gongu, jen během roku 2023 soudy v Číně odsoudily 1 190 lidí k vězení nebo jinému trestu za praktikování, což je téměř sedmkrát více než v předchozím roce. Mnozí z odsouzených dostali mnohaleté tresty.

Pod dohledem současného čínského vůdce Xi Jinpinga režim pouze zvýšil počet případů týrání. FDIC zjistil, že pronásledování Falun Gongu se stalo pro bezpečnostní aparát KS Číny vyšší prioritou než v předchozích letech.

Značný počet příznivců zemřel při mučení a týrání jen proto, že se odmítli vzdát své víry, a mnoho dalších je stále zadržováno v rozsáhlých vězeňských zařízeních v zemi. Minghui potvrdila více než 200 úmrtí praktikujících v loňském roce, včetně desítek úmrtí, která nebyla nahlášena v roce 2022. Skutečný počet úmrtí je pravděpodobně mnohonásobně vyšší, poznamenal web s ohledem na přísnou cenzuru souvisejících informací ze strany režimu.

Hrozba zatčení, zadržení nebo dokonce násilného odběru orgánů však hlasy příznivců v Číně neumlčela. Podle FDIC příznivci Falun Gongu v Číně již mnoho let vytvářejí masivní občanský odpor, aby vyvrátili propagandu KS Číny a odhalili pronásledování této duchovní praxe i tyranskou povahu strany. Mírový odpor zahrnuje distribuci informačních materiálů a přímé rozhovory s Číňany.

„Zdá se, že obsah a parametry poslední petiční kampaně režimu nepřímo uznávají sílu a účinnost osvětového úsilí praktikujících Falun Gongu,“ uvádí se ve zprávě.

Na této zprávě se podílel Luo Ya.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.