Catherine Yang

13. 2. 2024

Chodníky v centru Flushingu, kde se nachází největší čínská čtvrť na světě, byly 10. února plné lidí, protože Newyorčané oslavili čínský Nový rok mohutným průvodem. Zúčastnilo se ho asi 50 různých skupin, mezi nimiž nechyběly vlajky a transparenty reprezentující duchovní disciplínu Falun Gong.

Falun Gong, známý také jako Falun Dafa, je meditační praxe, která učí třem principům: pravdě, soucitu a snášenlivosti. Od roku 1999 Komunistická strana Číny (KS Číny) praktikující této víry tvrdě pronásleduje.

Zhang Yan, který se do Spojených států přestěhoval z Číny, aby v nich našel svobodu, která je pod vládnoucím komunistickým režimem nemožná, o průvodu 10. února řekl: „Kdybyste toto viděli v Číně, dávno by vás zatkli.“

Zhang uvedl, že byl šokován, když poprvé uviděl příznivce Falun Gongu v tak hojném počtu, jak hrdě oslavují po boku svých spoluobčanů.

„Falun Gong je v Číně pronásledovaným náboženstvím,“ řekl. „Bylo to poprvé, co jsem viděl takovou scénu Falun Gongu na tomto čestném průvodu. Byl jsem velmi šokován a nadšen. (…) Musíme na to být hrdí.“

„Jsme generace, která byla v Číně pronásledována, včetně Falun Gongu.“

Řekl, že v Číně komunistická strana lidi „mate“ a „vymývá jim mozky“. Vzpomněl si na dobu, kdy se autoritářskému režimu podařilo přesvědčit velkou část obyvatelstva, že je tato praxe škodlivá, a teprve když slyšel jiné pohledy, poznal, že KS Číny lže, řekl.

„Tento druh krutého utlačování ještě více zdůrazňuje autoritářskou krutost KS Číny,“ řekl Zhang. „[Falun Gong] učí pravdě, soucitu a snášenlivosti; pokud ho [KS Číny] dokáže potlačit, ukazuje to, jak je systém krutý, jaký je to ostrý kontrast.“

Řekl, že se po odchodu z Číny dozvěděl pravdu o Falun Gongu a pronásledování ze strany KS Číny. Dodal, že nyní věří, že nezlomná víra příznivců Falun Gongu se stala zdrojem naděje pro Číňany, kteří se chtějí osvobodit od KS Číny.

„Členové Falun Gongu opravdu tvrdě pracovali. Nejenže to dělají pro své vlastní přesvědčení, ale přinesli požehnání lidem v Číně. To je to požehnání, které mnoho lidí získalo, díky tomu, že se setkali s Falun Gongem,“ řekl. „Pokud budou mít všichni Číňané toto přesvědčení, bude společnost přinejmenším mírumilovná a láskyplná. Jakmile má člověk víru, má spodní hranici ve všem, co dělá.“

Při pohledu na účast příznivců Falun Gongu v průvodu Zhang prohlásil, že hluboce pociťuje, jak jsou Spojené státy místem svobody a lidských práv.

Ostatní Číňané, kteří průvod sledovali, měli podobné myšlenky jako Zhang a říkali, že takový průvod by v Číně nebyl možný a že Falun Gong jim dává naději do budoucna.

Li Qing řekl, že do Spojených států přijel teprve před rokem. Předtím byl jednou nezákonně zadržen za to, že byl politickým disidentem, a setkal se se dvěma praktikujícími Falun Gongu, kteří byli také zadrženi.

„Myslím, že to má velký význam,“ řekl zatímco sledoval průvod. „Tato pravda, soucit, shovívavost je dobrá pro Spojené státy, pro celý svět.

„Jediné, co bolí, je, že tito praktikující Falun Gongu [v Číně] obětovali své životy, a to je opravdu srdcervoucí. Cítím úlevu, když vidím takové lidi [tady].“

Před deseti lety se Li dozvěděl, že KS Číny odebírá orgány praktikujícím Falun Gongu, kteří byli nezákonně zadržováni. Podle skupin pro lidská práva se KS Číny v následujících letech dopouštěla těchto zločinů proti lidskosti stále častěji.

Du, který teprve nedávno přijel z Číny do New Yorku, řekl, že v jeho vlasti „už nemají tradiční kulturu“.

„Ale v zahraničí ji můžete najít,“ prohlásil. Viděl ji v účasti Falun Gongu na průvodu. „Ano, toto je tradiční čínská kultura.“

Rok draka

Akce se zúčastnili také newyorští úředníci z několika úrovní státní správy a newyorská guvernérka Kathy Hochulová předala místním organizacím prohlášení, že lunární Nový rok je oficiálním školním svátkem.

„Tento rok je rokem draka – inteligence, integrity, houževnatosti a odvahy – především, a když už nic jiného, tak jsme odvážní tady v New Yorku,“ řekla Hochulová.

Newyorský starosta Eric Adams byl také přítomen, aby poblahopřál sdružením ve Flushingu a oslavil lunární Nový rok; bylo to poprvé, co se Hochulová a Adams zúčastnili průvodu ve Flushingu společně.

Do průvodu, který vedla newyorská policie a její vojenská kapela, se zapojily desítky newyorských institucí s tanečními týmy draků a lvů, pestrobarevnými loděmi a dalšími slavnostními týmy a transparenty.

Průvodu se zúčastnil také deník Epoch Times a jeho sesterské médium NTD.

Na této zprávě se podílely Laura Lin a Sarah Lu.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Související články

Přečtěte si také

Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu
Americký prezident Biden přijal v Oválné pracovně českého premiéra Fialu

Americký prezident Joe Biden dnes krátce po 15:30 místního času (21:30 SELČ) přivítal v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu.

„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva
„Výhružný klacek na další evropské státy“. Čeští zákonodárci reagují na „klimatické rozhodnutí“ Evropského soudu pro lidská práva

Švýcarská vláda dle evropského soudu porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na ochranu před klimatickými riziky. Jak vnímají toto, pro mnohé kontroverzní, rozhodnutí česká ministerstva a politici?

Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni
Začínají přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, uchazečů je více než loni

Dnes začínají jednotné přijímací zkoušky na šestiletá a osmiletá gymnázia, druhý termín je vypsaný na středu.

Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát
Hrozí nám Velký bratr? Vládní novela o biometrickém sledování je „krokem k policejnímu státu“, varuje advokát

Ministerstvo vnitra předložilo novelu, která se podle kritiků snaží obejít omezení evropského aktu pro používání technologií s funkcí rozpoznávání obličejů. Biometrické kamery se běžně používají v autoritářských režimech.

Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka
Výpověď bez udání důvodu? Nyní není k debatě, říká Marian Jurečka

Ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s ministrem Marianem Jurečkou připravuje další novelu zákoníku práce. Novela by mimo jiné měla umožnit větší flexibilitu zaměstnanců na trhu práce.