ČTK

19. 2. 2024

Nespokojení slovenští zemědělci z menších farmářských sdružení dnes vyrazili s technikou na silnice a do ulic měst v některých regionech Slovenska s cílem upozornit na nepříznivou situaci v sektoru. Podle médií zablokovali také silnici k hlavnímu hraničnímu přechodu s Ukrajinou. Největší stavovská organizace farmářů na Slovensku SPPK připravuje vlastní akci na čtvrtek. Štěpení protestů kritizoval ministr zemědělství Richard Takáč. V Česku kvůli podobnému protestu zemědělců přijely dnes brzy ráno do Prahy stovky traktorů a dalších zemědělských strojů.

Protest například mladých farmářů na Slovensku začal až po ranní dopravní špičce. Navzdory tomu policie varovala před omezeními v dopravě v několika regionech, a to kvůli přesunům techniky a samotnému protestu zemědělců.

Nespokojení menší farmáři upozornili na nevyplacené dotace za loňský rok a stěžují si na komplikovaný přístup k půdě. Požadují také plošné zvýhodnění pro nákup nafty v celém zemědělství a plošné úlevy z placení povinných sociálních odvodů, které stát zavedl pouze pro firmy z vybraných sektorů potravinářského průmyslu a zemědělství. Kritizovali rovněž dovoz zemědělských komodit ze zemí mimo EU; Slovensko už loni jednostranně zakázalo dovoz vybraných zemědělských a potravinářských produktů z Ukrajiny.

Slovenský ministr zemědělství Takáč dnešní akci farmářů už předem kritizoval a řekl, že nenese odpovědnost za nevyplacení přímých plateb. Ministr už také dříve tvrdil, že nynější vláda za 100 dnů od říjnového nástupu do úřadu udělala pro sektor více než předchozí vlády za tři a půl roku. Takáč zároveň podpořil chystanou akci SPPK, která má být zaměřena na podporu evropských farmářů proti opatřením Evropské unie v oblasti zemědělství.

V Česku protestující zemědělci ministrovi Marku Výbornému předali dopis se svými požadavky. Výborný ale ČTK řekl, že organizátoři akce sledují politické cíle a že změny v zemědělství s nimi konzultovat nehodlá. Premiér Petr Fiala pak uvedl, že se pořadatelé protestu netají podporou Kremlu. Protestní jízda farmářů částečně zablokovala pražskou magistrálu a v centru Prahy na chvíli omezila provoz tramvají. Větší dopravní problémy nezpůsobila.

Související témata

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.