Jeffrey A. Tucker

21. 2. 2024

Komentář

Existuje tolik zbytečného spotřebního zboží a služeb, že je nemožné s nimi udržet krok. Z nějakého důvodu je lidé stále kupují.

Co třeba členství v posilovně. Kolika lidem se skutečně vyplatí? Mám silné podezření, že odpověď zní: málo. Lidé si často myslí, že pouhým členstvím si předplácejí zdraví, i když ho nevyužívají dobře nebo ho nevyužívají vůbec.

Přiznejme si to. Většinu toho, co je potřeba k tomu, abyste byli zdraví, štíhlí a silní, můžete mít na podlaze vedle své postele. Správným cvičením, správným stravováním a každodenní disciplínou se může každý dostat do kondice i bez členství v posilovně. Vyhledejte si „burpee“ a dělejte jich 15 denně.

To se týká mnoha věcí. Osobně mám dost všeho, co je označováno jako „chytré“ nebo „energeticky úsporné“. To znamená, že se to rychle rozbije nebo to vůbec nefunguje. Kromě digitálního světa můžete veškerou zubní pastu nahradit jedlou sodou. Ocet je lepší než většina čisticích prostředků. Pěna na holení nedělá nic jiného, než že vám zjemní obličej a způsobí vám vyrážku. Většina léků způsobuje více škody než užitku. Chytrý zákazník může ušetřit 90 procent z maloobchodní ceny, když si pořídí oblečení a další potřebné věci na online tržišti.

A tak to jde dál.

Ale místo věčného kvílení o zbytečných spotřebních produktech si raději povězme o něčem, co je nezbytné, vzrušující a není drahé. Mluvím o šicí soupravě. Dívám se na tu, kterou mám z Amazonu, a stojí 275 korun.

Obsahuje nitě, špendlíky, metr, rozparovač, navlékač jehel s mnoha jehlami, svorky, lupu, nůžky, křídu a další. Balení je až neuvěřitelně geniální. Všechno je na svém místě. Je malé, takže může cestovat s vámi. Opravdu, tahle věc je úžasná. Výdobytek kapitalistického trhu, který se vyrovná iPhonu, pokud jde o mě.

Mluvme jen o 26 velkých cívkách nití v mnoha barvách. Vzpomínáte si na syna Jákobova, který měl pestrobarevný plášť? Z nějakého důvodu byl velmi cenný. Ještě před několika staletími bylo velmi těžké takové barvy sehnat. Mnohé pocházely z rostlin.

Když se objevil barvířský průmysl, byla to velká věc a obrovský pokrok. Trvalo to staletí pokroku, než se dospělo k tomu, že každý může mít přístup k tolika barvám a že vydrží barevné. Neodvažujeme se to považovat za samozřejmost.

Už jen tato vlákna stojí za zamyšlení. Výroba nití v dávných dobách vyžadovala kolovrátek, který byl sám o sobě průmyslovým pokladem. Výsledky však nikdy nebyly tak tenké a jemné jako tyto nitě, které jsou samy o sobě vyrobeny z mnoha dalších druhů. Nejsou na nich žádné žmolky ani nedokonalosti. Jsou to mistrovské výdobytky průmyslu.

Také jehly jsou úžasné. Jsou z tvrdé oceli, velmi malé, s malým očkem. Prostě si nedokážu představit stroj, který je vyrábí. Komerční ocel se stala životaschopným výrobkem až ve druhé polovině 19. století. Jen díky tomu máme mosty z venkova do měst a budovy, které sahají až do nebe. Železo bylo pro tyto výdobytky příliš těžké.

V minulosti se jehly vyráběly z kostí, dřeva, bronzu, mědi, zlata, železa a rostliny juka, jak mi při nedávné cestě předvedl jeden domorodec z Mexika. Myslím, že v nouzi by se s tím dalo šít, ale bylo by to těžké. Teď si kdykoli vezmeme jednu perfektní a nic si z toho neděláme.

Dovolte mi říct něco o navlékači jehel. Je to ta nejskvělejší věc. Dřív jsem si navlékal všechny nitě sám, ale v určitém okamžiku mi to dělalo potíže kvůli očím.

Teď je to super rychlé. Navlékač prostrčíte otvorem pro jehlu a pak nit provléknete navlékačem a zatáhnete. A máte hotovo. Trvá to jen pár vteřin. Nyní můžete navlékat tolik jehel, kolik chcete, tak rychle, jak potřebujete, aniž byste o tom přemýšleli. Už žádné zavírání jednoho oka, mžourání, lovení a bodání.

Autorem tohoto malého pokladu je americký sochař Charles Dowler. Patent na něj získal v roce 1857. Naštěstí jeho platnost již dávno vypršela a nyní si ho může vyrobit každý a každý může mít z tohoto praktického uměleckého díla užitek.

Co je tu ještě? Nůžky jsou užitečné, stejně jako metr a lupa, pokud si potrpíte na vzhled švů. Ostatní špendlíky a další věci nepoužívám často, ale jsou tu, když je to potřeba, stejně jako náhradní knoflíky pro případ, že se jeden utrhne z košile.

Pro většinu šicích potřeb tato malá sada stačí. Mohla by vydržet jedno nebo dvě desetiletí.

Se soupravou na šití tu není nikdy problém. I když si koupíte věc v obchodě, která se ukáže být horší, než jste si mysleli, vaše šicí souprava vás vždy zachrání.

Soupravy na šití jsou známé již od starověku. Byly nalezeny v pozůstatcích středověkých rytířů. Vojáci je často nosili s sebou do bitvy. Byly základním vybavením domácnosti vaší babičky. Tam byste našli mohutnou šicí krabici, která se neustále používala. Dnes jsme na tom s těmito pozoruhodnými malými balíčky, které obsahují vše, co kdy budete potřebovat, mnohem lépe.

Kolik továren bylo nasazeno při výrobě této jediné soupravy? V kolika zemích? Kolik lidí? V celé struktuře výroby nahoru a dolů se odpověď jistě počítá na miliony. Soupravu na šití nemůže vyrobit jediný člověk. Je k tomu zapotřebí spolupráce milionů lidí. A celou věc dostanete za stejnou cenu jako jídlo z fast foodu.

A co samotný talent na šití? To je samozřejmě jiný příběh. Obávám se, že je v hluboké atrofii. Učí se vůbec ještě lidé základní stehy? Mám o tom své pochybnosti. I přes nekonečné množství videí, na která se můžete podívat, většina lidí ani neví, že tuto dovednost potřebuje, dokud není pozdě a roztržení, rozpárání nebo prasklý knoflík je těsně před galavečerem neuvrhne do paniky.

Není to těžké, ale vyžaduje to trochu píle a praxe. Jakmile si ji osvojíte, budete ve svém společenském kruhu nejcennější osobou a za daných okolností kvazi proslulí svou dovedností. Tak vzácnou se stala. Existují tedy dva dárky, které můžete dát ostatním: tato souprava na šití a malá lekce, jak ji používat. Vyplatí se to na celý život.

Názory vyjádřené v tomto článku jsou názory autora a nemusí nutně odrážet názory The Epoch Times.

Článek původně vyšel na stránkách americké redakce Epoch Times.

Přečtěte si také

Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány
Umělé povrchy hřišť mohou být karcinogenní. Riziko je větší u dětí, varují české orgány

Pryžové povrchy na hřištích a sportovištích mohou vylučovat zdraví nebezpečné látky, upozorňují světové studie. Některé z těchto chemikálií jsou přitom karcinogenní a představují rizika zejména pro děti. Státní zdravotní ústav proto upozorňuje provozovatele i dodavatele, aby si zajistili zdravotní certifikaci.

Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě
Prastará věda vs. moderní farmacie. Jak se daří tradiční čínské medicíně u nás a v Evropě

Farmaceutický monopol? Proč se tradiční čínská medicína v České republice setkává s odporem představitelů medicíny západní?

Plánovaný útok New York Times na Shen Yun
Plánovaný útok New York Times na Shen Yun

Deník Epoch Times 18. března informoval o tom, že The New York Times plánují útok na taneční soubor Shen Yun Performing Arts. Nakolik jsou obavy z tohoto útoku odůvodněné?

Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad
Nizozemsko: Pandemická úmluva WHO se v parlamentu setkává s rostoucí skepsí – žádost o odklad

Tři možné budoucí vládní strany chtějí v nizozemském parlamentu předložit návrh. Podle tohoto návrhu by vláda měla usilovat o odložení rozhodnutí o Pandemické úmluvě ve WHO – nebo o jejím zamítnutí.

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini
Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, uvedl Pellegrini

Kvůli ochraně přírody nelze zlikvidovat ekonomiku, Evropa nejednou jde za hranice selského rozumu, uvedl zvolený prezident Slovenska Peter Pellegrini u příležitosti Dne Země, který připadá na dnešek.