ČTK

23. 2. 2024

Prezidentské primárky americké Republikánské strany pokračují v sobotu v Jižní Karolíně, kde může bývalý prezident a jasný favorit Donald Trump své poslední soupeřce uštědřit porážku na její domácí půdě. Bývalá guvernérka jihovýchodního státu Nikki Haleyová před hlasováním stupňuje kritiku někdejší hlavy státu a slibuje, že vytrvá alespoň do březnového „superúterý“, které může souboj o nominaci definitivně rozhodnout.

Jižní Karolína je pátou zastávkou výběru republikánského kandidáta pro listopadové prezidentské volby a Trump zatím procesu dominuje. V lednu zvítězil v Iowě a New Hampshiru a tento měsíc na úspěchy navázal v Nevadě a na Amerických Panenských ostrovech.

Průzkumy preferencí republikánských voličů dál mluví jasně v jeho prospěch. Podle posledních sondáží v Jižní Karolíně má na Haleyovou náskok asi 30 procentních bodů, v celoamerických průzkumech je pak rozdíl ještě výraznější. Jakkoli jsou tedy stranické procesy stále v rané fázi, vše nasvědčuje tomu, že Trump se na podzim o Bílý dům znovu utká s jeho současným šéfem Joem Bidenem, který v primárkách Demokratické strany prakticky nemá konkurenci.

Trump míří k opětovné nominaci v době, kdy střídá předvolební mítinky se soudními jednáními, která pramení z jeho četných občanskoprávních i trestních kauz. Loni se stal prvním obžalovaným exprezidentem a aktuálně čelí čtyřem obžalobám, přičemž první z nich dospěje k výběru poroty 25. března.

„Bude u soudu po zbytek roku,“ komentovala tento týden vývoj Trumpových kauz jeho soupeřka Haleyová. „Jediné, co dělá, je, že se po večerech pouští do tirád o svých soudních případech,“ řekla v rozhovoru s televizí Fox News v odkazu na Trumpovy předvolební mítinky.

Haleyová v poslední době Trumpovy soudy prezentuje jako příklad „chaosu“, který podle ní exprezidentovo působení v politice provází. Od té doby, co se na konci ledna stala jeho poslední významnější soupeřkou, se její vyjádření na jeho adresu výrazně vyostřují. Web Politico to komentoval slovy, že její kampaň vstoupila do fáze „YOLO“, což je anglická zkratka výrazu „žiješ jenom jednou“.

Haleyová v posledních týdnech označila Trumpa za „totálně vyšinutého“ a charakterizovala jeho působení jako „katastrofu“, kritizovala jej za jeho slova o Severoatlantické alianci či poté, co naznačil, že její manžel se jí vyhýbá. Mezitím opakuje, že Trump nemá šanci na vítězství v listopadových volbách a poukazuje na to, že její preference od začátku kampaně výrazně stouply.

Bývalá členka Trumpovy administrativy tak nyní jasně cílí na křídlo republikánů odmítající exprezidentův politický kurz, to však představuje menšinovou frakci. Trump mezitím slaví úspěch s kampaní, v níž stupňuje protiimigrační a protisystémovou rétoriku z minulých let, vykresluje USA pod Bidenovým vedením jako kolabující zemi a sebe jako oběť politické perzekuce.

Očekávaná porážka Haleyové v domovském státě by pro její kampaň byla další tvrdou ránou. Americká média ale podotýkají, že je stále schopna přitahovat miliony dolarů od dárců, což může být nakonec rozhodující. Zatím trvá na tom, že v kampani bude pokračovat bez ohledu na výsledek sobotního hlasování.

Už deset dní po něm, tedy 5. března, jsou v rámci volebního „superúterý“ na programu primárky či stranická shromáždění v 15 státech. V součtu s dalšími hlasovacími dny se během března rozdělí většina delegátů, kteří na červencovém sjezdu Republikánské strany formálně zvolí kandidáta do všeobecných voleb.

V Jižní Karolíně budou v sobotu hlasovací místnosti otevřené do 19:00 místního času (neděle 01:00 SEČ), výsledky by tak měly být jasné v noci na neděli.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).