Milan Kajínek

28. 2. 2024

Skupina lidí, kteří si nechali implantovat pod kůži takzvanou „estetickou výplň“ z látky, která se prezentuje pod jménem Metacrill a také v několika dalších obměnách jako Metakryl, META<>CRILL nebo MCT, připravuje podání žaloby na Státní ústav pro kontrolu léčiv, dovozce a výrobce. Důvodem je poškození jejich zdraví.

Podle zdrojů deníku Epoch Times v posledních měsících probíhá shromažďování informací k podání žaloby. Advokátka Hana Gutová, která poškozené zastupuje, sdělila deníku Epoch Times své důvodné obavy nad tím, že ministerstvo nechává stěžejní dokumentaci k případu skartovat.

„Jde nám o to, že ministerstvo se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) si musejí být vědomi toho, že je látka problematická a má vedlejší účinky. Teď v usnesení o odmítnutí podat požadované dokumenty píší, že jsou skartovány,“ uvádí advokátka JUDr. Hana Gutová, PhD. „Poškození budou žádat o náhradu škody, proto by ministerstvo související dokumentaci nemělo skartovat, když je pravděpodobné, že někdo bude v souvislosti s touto látkou žádat o náhradu škody.“

Látku v České republice uvedla v roce 2009 na trh MUDr. Ivana Němečková a v reklamních sděleních ji jako META<>CRILL® nabízela k výplni tváře, rtů, dámských ňader, hýždí nebo ke zvětšení mužských genitálií.

„Předmětná dokumentace, kterou jsme dohledali, je z roku 2012 a v současné době očekáváme protokol o skartaci z Národního archivu na základě proběhlého skartačního řízení,“ uvádí ministerstvo 15. února v odpovědi na žádost o zaslání dokumentace. „Ministerstvo již nedisponuje původním spisovým materiálem, protože se jedná o písemnosti staršího data.“

Ministerstvu zdravotnictví za společnost Euroquirurgica ČR s.r.o. estetickou výplň oznámila její jednatelka MUDr. Ivana Němečková v roce 2012 a zaslala k ní „návody k použití, klinické hodnocení, certifikáty a další dokumenty“, které již, zdá se, byly dle připravované žaloby skartovány.

V roce 2015 informovala SÚKL jedna z poškozených o následcích na její zdraví po podání Metacrillu, tedy jak uvádí návod k použití drobných kuliček polymethylmethacrylátu ​(PMMA), lidově nazývaného „plexisklo“.

18. července 2016 rozhodl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o „zařazení zdravotnického prostředku META<>CRILL do rizikové skupiny IIB“.

V minulosti si nechala látku od doktorky Němečkové aplikovat mimo jiné také známá zpěvačka Petra Janů, která se v důsledku toho dostala do zdravotních problémů a do konfliktu s doktorkou Němečkovou.

Podle obžaloby je MUDr. Ivana Němečková, respektive její firma Euroquirurgica CR s. r. o. výrobcem i dovozcem Metacrillu a její firma Aurum Clinic s.r.o je zdravotním zařízením, kde Metacrill svým zákazníkům aplikovala. Řada z nich postupně ohlásila zdravotní následky.

Ještě dnes webové stránky kliniky Aurum uvádějí, „že klinika je jediná v České republice, má licenci od španělské společnosti Euroquirurgica, výhradního distributora Meta<>Crill® pro celou Evropu“. Stránku jsme archivovali.

„Aurum Clinic má jako jediná v České republice oprávnění pořádat kurzy Meta<>Crill® a udělovat diplomy vyškoleným lékařům,“ uvádějí stránky kliniky a odkazují na stránku metacrill.net, která už není dostupná, ale v archivu služby Waybackmachine je možné stále dohledat hlášení, že stránka byla přesměrována na jinou adresu metacrill.net/index.php/cs a ta se již v archivu zobrazuje zde.

Podle advokátky Gutové bude žaloba podána na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), Ministerstvo zdravotnictví a také na MUDr. Ivanu Němečkovou. Podle advokátky SÚKL a ministerstvo nekonaly a neodstranily „možný závadný implantát“ z trhu.

SÚKL podle advokátky pouze došel ke zjištění, že „návod na Metacrill je nesprávný, na základě toho v minulých letech vyměřil (MUDr. Němečkové) pokutu 200.000,- Kč, protože v návodu na použití neuvedla rizika“. SÚKL oficiální dokument, jímž ukládá pokutu, zaslal deníku Epoch Times na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Požádali jsme MUDr. Němečkovou, SÚKL a Ministerstvo zdravotnictví o komentář.

Související témata

Přečtěte si také

Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky
Ve Sněmovně „zavlál“ transparent, který v Pekingu vytrhávají policisté lidem z ruky

Během veřejného slyšení v Poslanecké sněmovně ukázal muž z Číny transparent s nápisem „Falun Gong je dobrý“, s nímž šla jeho matka protestovat na Náměstí nebeského klidu v Pekingu proti násilným represím komunistické strany.

Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran
Volby by v březnu vyhrálo ANO, roste podpora nesněmovních stran

Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, druhá ODS by měla 14 procent a třetí Piráty by volilo 10,5 procenta lidí.

Indoktrinace postupuje
Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací
Europoslanci odsouhlasili zákaz zboží vyrobeného pomocí nucených prací

Evropský parlament dnes definitivně schválil nařízení, které Evropské unii umožňuje zakázat prodej, dovoz a vývoz zboží vyrobeného za použití nucené práce.

Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael
Americký Senát schválil balík s vojenskou pomocí pro Ukrajinu či Izrael

Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).Americký Senát v noci na dnešek schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun).