Skupina lidí, kteří si nechali implantovat pod kůži takzvanou „estetickou výplň“ z látky, která se prezentuje pod jménem Metacrill a také v několika dalších obměnách jako Metakryl, META<>CRILL nebo MCT, připravuje podání žaloby na Státní ústav pro kontrolu léčiv, dovozce a výrobce. Důvodem je poškození jejich zdraví.
Podle zdrojů deníku Epoch Times v posledních měsících probíhá shromažďování informací k podání žaloby. Advokátka Hana Gutová, která poškozené zastupuje, sdělila deníku Epoch Times své důvodné obavy nad tím, že ministerstvo nechává stěžejní dokumentaci k případu skartovat.
„Jde nám o to, že ministerstvo se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) si musejí být vědomi toho, že je látka problematická a má vedlejší účinky. Teď v usnesení o odmítnutí podat požadované dokumenty píší, že jsou skartovány,“ uvádí advokátka JUDr. Hana Gutová, PhD. „Poškození budou žádat o náhradu škody, proto by ministerstvo související dokumentaci nemělo skartovat, když je pravděpodobné, že někdo bude v souvislosti s touto látkou žádat o náhradu škody.“
Látku v České republice uvedla v roce 2009 na trh MUDr. Ivana Němečková a v reklamních sděleních ji jako META<>CRILL® nabízela k výplni tváře, rtů, dámských ňader, hýždí nebo ke zvětšení mužských genitálií.
„Předmětná dokumentace, kterou jsme dohledali, je z roku 2012 a v současné době očekáváme protokol o skartaci z Národního archivu na základě proběhlého skartačního řízení,“ uvádí ministerstvo 15. února v odpovědi na žádost o zaslání dokumentace. „Ministerstvo již nedisponuje původním spisovým materiálem, protože se jedná o písemnosti staršího data.“
Ministerstvu zdravotnictví za společnost Euroquirurgica ČR s.r.o. estetickou výplň oznámila její jednatelka MUDr. Ivana Němečková v roce 2012 a zaslala k ní „návody k použití, klinické hodnocení, certifikáty a další dokumenty“, které již, zdá se, byly dle připravované žaloby skartovány.
V roce 2015 informovala SÚKL jedna z poškozených o následcích na její zdraví po podání Metacrillu, tedy jak uvádí návod k použití drobných kuliček polymethylmethacrylátu (PMMA), lidově nazývaného „plexisklo“.
18. července 2016 rozhodl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) o „zařazení zdravotnického prostředku META<>CRILL do rizikové skupiny IIB“.
V minulosti si nechala látku od doktorky Němečkové aplikovat mimo jiné také známá zpěvačka Petra Janů, která se v důsledku toho dostala do zdravotních problémů a do konfliktu s doktorkou Němečkovou.
Podle obžaloby je MUDr. Ivana Němečková, respektive její firma Euroquirurgica CR s. r. o. výrobcem i dovozcem Metacrillu a její firma Aurum Clinic s.r.o je zdravotním zařízením, kde Metacrill svým zákazníkům aplikovala. Řada z nich postupně ohlásila zdravotní následky.
Ještě dnes webové stránky kliniky Aurum uvádějí, „že klinika je jediná v České republice, má licenci od španělské společnosti Euroquirurgica, výhradního distributora Meta<>Crill® pro celou Evropu“. Stránku jsme archivovali.
„Aurum Clinic má jako jediná v České republice oprávnění pořádat kurzy Meta<>Crill® a udělovat diplomy vyškoleným lékařům,“ uvádějí stránky kliniky a odkazují na stránku metacrill.net, která už není dostupná, ale v archivu služby Waybackmachine je možné stále dohledat hlášení, že stránka byla přesměrována na jinou adresu metacrill.net/index.php/cs a ta se již v archivu zobrazuje zde.
Podle advokátky Gutové bude žaloba podána na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), Ministerstvo zdravotnictví a také na MUDr. Ivanu Němečkovou. Podle advokátky SÚKL a ministerstvo nekonaly a neodstranily „možný závadný implantát“ z trhu.
SÚKL podle advokátky pouze došel ke zjištění, že „návod na Metacrill je nesprávný, na základě toho v minulých letech vyměřil (MUDr. Němečkové) pokutu 200.000,- Kč, protože v návodu na použití neuvedla rizika“. SÚKL oficiální dokument, jímž ukládá pokutu, zaslal deníku Epoch Times na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.
Požádali jsme MUDr. Němečkovou, SÚKL a Ministerstvo zdravotnictví o komentář.