Juraj Skovajsa

28. 2. 2024

Poslanecká sněmovna se dnes kromě osudu institutu manželství, resp. partnerství, zabývala i opozicí navrženým bodem o migračním paktu EU, jehož současná podoba ve jménu solidarity de facto zatíží všechny státy unie „relokací“ ilegálních migrantů či finančními příspěvky.

Přerozdělení 30 000 migrantů ročně ze zemí, které již „nemají kapacitu pro zvládání vysokého počtu nelegálních vstupů na jejich území“ či vykoupení se průměrně 20 tisíci eur za každého přerozdělením neakceptovaného migranta (tj. min. 600 mil. eur ročně), jsou některá z opatření, která byla v uplynulém roce dohodnuta mezi Radou a Evropským parlamentem a kterou letos 8. února zástupci členských států Evropské unie stvrdili. Posledním krokem má být dubnové hlasování Evropského parlamentu.

Česká republika se onoho 8. února dle zpráv ČTK, s odvoláním se na ministra dopravy Martina Kupku (ODS), v hlasování zdržela, což avizoval den předtím i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

A právě postoj „zdržet se“ vzhledem k ononomu „pilíři solidarity“ vyčetla dnes svým protějškům opozice jako nedostatečný.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš označil onu dohodu za zrůdnou, „postavenou na povinné solidaritě, což není nic jiného než zamaskované uprchlické kvóty a výpalné za migranty“, a obvinil premiéra Petra Fialu, že „vede plamenné řeči doma, ale v Bruselu vždy sklapne podpatky, je tvárný jako vosk a bezmyšlenkovitě plní všechny promigrační a ekofanatické úkoly, které dostane“.

Na něj navázala předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová, která naznačila měkký postoj premiéra a ODS coby nejsilnější strany vládní koalice, která by měla mít nejkonzervativnější hodnoty.

Ukázala plénu dokument „ODS a migrační krize“, pod jehož argumenty by se prý sama podepsala. V dokumentu se zrcadlí přísný postoj k migraci, např. k přerozdělovacím kvótám a sociálním výhodám pro migranty. Obsahuje i návrh usnesení Poslanecké sněmovny k migrační krizi, který předložil poslanecký klub ODS 29. 9. 2015.

Dále pak citovala výrok Petra Fialy z té doby, za který měl sklidit „bouřlivé ovace“: „Já nevěřím v to, že všechny kultury a civilizace jsou si rovny. Nejsou! Vždyť všichni utíkají na Západ. Proč asi? Protože pro průměrného člověka je tady nejlepší sociální zabezpečení, ekonomické, kulturní, hygienické a já nevím jaké. Tahle civilizace dokázala nejvíce pozvednout obyčejného člověka po všech úrovních. Tak tuhle civilizaci přece musíme hájit. To si můžu spočítat zdravým rozumem. A jakákoliv jiná cesta je sebevražedná. A Evropa dnes páchá sebevraždu. A já se na tom nechci podílet.“

Odkázala i na výrok Fialy z Poslanecké sněmovny ze 17. ledna 2018, kdy předseda ODS řekl: „A druhá věc, které si tady všimněme, která se tady opakuje pořád dokola v těch různých návrzích, je, že státům, které se na přerozdělování odmítnou podílet, může být omezen přístup k evropským fondům a k podpoře na navracení migrantů do zemí původu. A toto je záležitost, na kterou musíme být taky opatrní a kterou musíme velmi důsledně odmítat.

Ale musíme být proti tomu, protože to je princip, který je zcela jednoznačně proti základním hodnotám spolupráce evropských zemí. Nelze prostě směšovat otázku přerozdělování migrantů s kohezní politikou, s fondy a dalšími, dalšími věcmi. To je naprosto nepřiměřený způsob nátlaku. Já bych to nazval i vydíráním, které česká vláda musí jednoznačně odmítnout.

Je to postoj, ke kterému by tato sněmovna měla vybavit mandátem vládu České republiky a vyzvat vládu k tomu, aby velmi důsledně hájila zájmy České republiky, stavěla se proti nesmyslným návrhům, které obsahuje reforma dublinských pravidel, a hlavně všemi prostředky se snažila zabránit dvěma věcem, a to je, aby nový Dublin obsahoval návrh na přerozdělení migrantů, a taky to, aby odmítání takového principu mohlo vést k jakýmkoli finančním sankcím a postihům těchto zemí, které dělají to jediné, na co mají vlastně právo – brání svoji suverenitu a brání hodnoty, na kterých je společná Evropa založena.“

Související články

Přečtěte si také

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie
Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie

Česká republika před 20 lety vstoupila do Evropské unie. Kromě ní se od 1. května 2004 staly členskými zeměmi bloku také Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko a Slovinsko.

Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci
Smiřte se se zelenou deindustrializací, některé komodity seženeme levněji v cizině, radí klimatičtí vědci

Klimatičtí vědci se domnívají, že než dotovat výrobu průmyslových komodit z obnovitelných zdrojů energie, Evropa by si zboží měla nechat vyrobit tam, kde je elektřina z obnovitelných zdrojů levná – i za cenu deindustrializace.

Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy
Miliardáři vytvořená Arabella Advisors významně ovlivňuje společnost v USA, říká autor knihy

Síť stovek neziskových organizací v USA ovlivňujících společnost a politiku, sdružených pod společností Arabella Advisors, zachycuje ve své nové knize Scott Walter. Jak tato síť funguje a kým je využívána?

Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují
Zatímco pomáhá rodičům perzekvovaným v Číně, v Evropě jej komunisté monitorují

Když v roce 2012 přijel do Německa, byla jeho matka v Číně zatčena za to, že se věnuje Falun Gongu. Díky mezinárodnímu tlaku byla o rok později propuštěna. Nyní ale musí „bojovat“ znovu...

„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie
„mRNA vakcíny by mohly stimulovat růst rakoviny,“ konstatuje nová studie

Poslední dobou zaznamenáváme u nás a ve světě nárůst rakoviny. Kromě známých příčin jako je kouření, životospráva či znečištěné ovzduší, by dalším důvodem mohly být i mRNA vakcíny.