12. 12. 2023

Politici EU by se měli sami přesvědčit, co migrační krize znamená, říká maďarská vláda. Ministrům vnitra EU v Bruselu bylo promítnuto video z maďarských hranic, které ukazuje násilné pokusy o vstup do země.

„Už žádné rozhodování o nelegální migraci od pracovních stolů. Nemůžeme rozhodovat o osudu zemí a národů, aniž bychom viděli nebo chtěli vidět skutečnou hrozbu, kterou představují nelegální migranti,“ řekl Bence Rétvári, státní tajemník maďarského ministerstva vnitra.

Rétvári využil setkání ministrů vnitra EU v úterý 5. prosince k tomu, aby jim promítl film z maďarsko-srbské hranice. Film ukazuje, jak jsou policisté a pohraničníci chránící jednu z vnějších hranic EU napadáni. Zdá se, že někteří z útočníků jsou rovněž ozbrojeni střelnými zbraněmi. Policisté „riskují své životy, aby udrželi migranty dál od hranic Maďarska a EU. Je načase, aby Brusel čelil realitě,“ uvedl Rétvári.

Odpor proti promítání videa

Rétvári ve čtvrtek 7. prosince v maďarské státní televizi uvedl, že ministři členských států EU jsou Maďarskem pravidelně zváni k osobní kontrole situace na hranicích. Ti tak však nečiní. Proto chtěl film promítnout v Bruselu.

Zároveň sdělil, že prosadit prezentaci videa nebylo snadné. Zástupci EU se mu podle jeho slov snažili promítání filmu „odepřít“, s tím, že něco takového se zde „běžně nedělá“ a že by bylo „lepší žádost stáhnout“, a mnoho dalšího.

Film měl být navíc přehrán až na samém konci programu jednání. „V tuto chvíli mnozí ministři ani nejsou v místnosti,“ napsal Rétvári na své facebookové stránce. A dodal: „Proč nechtějí pustit realitu do bruselských jednacích místností?“

„Ohromující ticho v sále“

Nakonec však odpovědné osoby promítání povolily. Podle Rétváriho se „efekt“ na 27 ministrech vnitra neminul účinkem. Film také celý zveřejnil na své facebookové stránce.

Po setkání několik politiků požádalo Maďary o video a uvedlo, že by ho rádi promítali ve svých zemích. Rétvári neuvedl žádná konkrétní jména ani země. Uvedl však, že v místnosti bylo „ohromující ticho“ a že obsah byl pro mnohé zcela nový. Několik poslanců si pořídilo snímky mobilními telefony.

Dodal, že Maďaři vystupují proti nelegální migraci, protože mají přímou zkušenost s tím, kdo se snaží dostat do EU a jak se chová.

Je proto také „zcela nereálné“ očekávat, že policisté, kteří byli právě napadeni, budou k útočníkům přistupovat s formuláři v rukou, usmívat se a ptát se jich „pokud možno v jejich jazyce, jak mohou pomoci“, řekl Rétvári.

Na tiskové konferenci v Bruselu politik rovněž upozornil, že Evropská unie se nyní může rozhodnout, jakým směrem se chce vydat: „znovuzavedení kontrol na 7 500 kilometrech svých vnitřních hranic, nebo zabránění nelegální migraci na 440 kilometrech podél […] vnější hranice Evropské unie“. Maďarsko podporuje druhou možnost.

Vyvolávání strachu?

Na Facebooku se Rétváriho video dočkalo řady podpůrných komentářů, ale také kritických poznámek poukazujících na to, že zachování podmínek na hranicích je dobré pro politický narativ maďarské vlády. Pokud by byla situace skutečně tak kritická, mohla by prý vláda přijmout tvrdší opatření a posílit spolupráci se srbskými policejními složkami.

Od uprchlické krize v roce 2015 některé maďarské opoziční strany opakovaně uvádějí, že Orbán záměrně podněcuje strach manipulací se zprávami o migraci, aby se voličům představil jako hlava vlády orientovaná na bezpečnost.

Nedávno premiér Viktor Orbán v maďarském rozhlase Kossuth prohlásil, že se zdá, že předpovědi maďarské vlády ohledně migrace „se navzdory veškeré kritice naplňují“. Mezi jeho migrační politikou a nízkým rizikem terorismu v zemi existuje přímá souvislost – v ostrém kontrastu s ostatními zeměmi EU.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Útok ISIS v New Orleans ukazuje, že vliv jeho propagandy trvá dál, říkají analytici

To, zda ISIS fyzicky existuje nebo ne, je pro islámské extremisty „irelevantní“, říká odbornice na boj proti terorismu. Proč je jeho ideologie stále atraktivní?

Sněmovna schválila růst platů vrcholných politiků pro letošek téměř o sedm procent

Do budoucna se mají podle přijatého pozměňovacího návrhu meziročně zvyšovat nejvýše o pět procent.

norsko krajina domy
Jak se miliardáři v Norsku stali ohroženým druhem

Kritici varovali, že norská daň z bohatství „vyvolá odliv kapitálu a ohrozí tvorbu pracovních míst“, a přesně to se také stalo. Norský novinář Rupert Neate poznamenal, že v roce 2022 opustilo Norsko více „superbohatých lidí“ než „během předchozích 13 let“.

Po rozhodnutí Nejvyššího soudu má čínská sociální síť TikTok v neděli v USA ukončit činnost

U amerických uživatelů populární služba by podle zákona měla v neděli ukončit činnost, pokud by ji čínská mateřská firma ByteDance do té doby neprodala.

Kyle Bass, zakladatel a investiční ředitel společnosti Hayman Capital Management a zakládající člen Výboru pro současné nebezpečí: Čína, ve Washingtonu, 26. září 2019. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Čínský trh s dluhopisy je známkou kolabující ekonomiky, říká Kyle Bass

Podle manažera hedgeového fondu se čínská ekonomika potýká také s problémy v bankovnictví a realitách.

Esenciální oleje pro zahřátí, lepší spánek a usnadnění trávení v zimě

Esenciální oleje jako zimní spojenci se snadno používají a nabízejí řadu výhod pro tělo i mysl. V zimě se lidé často cítí depresivně, když se dny zkracují a teplota klesá. Tehdy mohou esenciální oleje dělat zázraky. Wej Čchen-i, koordinátorka zdraví certifikované společností TÜV Rheinland, doporučuje esenciální oleje, které podporují spánek a teplo a zklidňují trávicí trakt. Tyto oleje pomáhají uvolnit […]

Česko vypustilo do vesmíru svou největší družici, sloužit bude obraně

Česko v úterý vypustilo do vesmíru zatím svou největší družici SATurnin-1. Sloužit má k obraně a bezpečnosti. Na rozdíl od jiných družic není závislá na zahraničních technologiích.

„Tohle je pro mě silný příběh,“ říká režisér Dan Svátek o osudech čínského obhájce Kao Č‘-šenga

V Senátu zazněl silný příběh renomovaného čínského právníka Kao Č‘-šenga, jenž upadl v nemilost komunistického režimu. Jak jej vnímají režisér Dan Svátek a senátorky Jitka Seitlová a Jaromíra Vítková?

National Geographic Society: Jak a kde vznikla tato nejvlivnější geografická společnost na světě?

Vznik National Geographic Society v roce 1888 spojil objevitele a vědce s cílem šířit geografické poznání a podporovat vědecké expedice.