Mária S. Szentmagyari

12. 12. 2023

Politici EU by se měli sami přesvědčit, co migrační krize znamená, říká maďarská vláda. Ministrům vnitra EU v Bruselu bylo promítnuto video z maďarských hranic, které ukazuje násilné pokusy o vstup do země.

„Už žádné rozhodování o nelegální migraci od pracovních stolů. Nemůžeme rozhodovat o osudu zemí a národů, aniž bychom viděli nebo chtěli vidět skutečnou hrozbu, kterou představují nelegální migranti,“ řekl Bence Rétvári, státní tajemník maďarského ministerstva vnitra.

Rétvári využil setkání ministrů vnitra EU v úterý 5. prosince k tomu, aby jim promítl film z maďarsko-srbské hranice. Film ukazuje, jak jsou policisté a pohraničníci chránící jednu z vnějších hranic EU napadáni. Zdá se, že někteří z útočníků jsou rovněž ozbrojeni střelnými zbraněmi. Policisté „riskují své životy, aby udrželi migranty dál od hranic Maďarska a EU. Je načase, aby Brusel čelil realitě,“ uvedl Rétvári.

Odpor proti promítání videa

Rétvári ve čtvrtek 7. prosince v maďarské státní televizi uvedl, že ministři členských států EU jsou Maďarskem pravidelně zváni k osobní kontrole situace na hranicích. Ti tak však nečiní. Proto chtěl film promítnout v Bruselu.

Zároveň sdělil, že prosadit prezentaci videa nebylo snadné. Zástupci EU se mu podle jeho slov snažili promítání filmu „odepřít“, s tím, že něco takového se zde „běžně nedělá“ a že by bylo „lepší žádost stáhnout“, a mnoho dalšího.

Film měl být navíc přehrán až na samém konci programu jednání. „V tuto chvíli mnozí ministři ani nejsou v místnosti,“ napsal Rétvári na své facebookové stránce. A dodal: „Proč nechtějí pustit realitu do bruselských jednacích místností?“

„Ohromující ticho v sále“

Nakonec však odpovědné osoby promítání povolily. Podle Rétváriho se „efekt“ na 27 ministrech vnitra neminul účinkem. Film také celý zveřejnil na své facebookové stránce.

Po setkání několik politiků požádalo Maďary o video a uvedlo, že by ho rádi promítali ve svých zemích. Rétvári neuvedl žádná konkrétní jména ani země. Uvedl však, že v místnosti bylo „ohromující ticho“ a že obsah byl pro mnohé zcela nový. Několik poslanců si pořídilo snímky mobilními telefony.

Dodal, že Maďaři vystupují proti nelegální migraci, protože mají přímou zkušenost s tím, kdo se snaží dostat do EU a jak se chová.

Je proto také „zcela nereálné“ očekávat, že policisté, kteří byli právě napadeni, budou k útočníkům přistupovat s formuláři v rukou, usmívat se a ptát se jich „pokud možno v jejich jazyce, jak mohou pomoci“, řekl Rétvári.

Na tiskové konferenci v Bruselu politik rovněž upozornil, že Evropská unie se nyní může rozhodnout, jakým směrem se chce vydat: „znovuzavedení kontrol na 7 500 kilometrech svých vnitřních hranic, nebo zabránění nelegální migraci na 440 kilometrech podél […] vnější hranice Evropské unie“. Maďarsko podporuje druhou možnost.

Vyvolávání strachu?

Na Facebooku se Rétváriho video dočkalo řady podpůrných komentářů, ale také kritických poznámek poukazujících na to, že zachování podmínek na hranicích je dobré pro politický narativ maďarské vlády. Pokud by byla situace skutečně tak kritická, mohla by prý vláda přijmout tvrdší opatření a posílit spolupráci se srbskými policejními složkami.

Od uprchlické krize v roce 2015 některé maďarské opoziční strany opakovaně uvádějí, že Orbán záměrně podněcuje strach manipulací se zprávami o migraci, aby se voličům představil jako hlava vlády orientovaná na bezpečnost.

Nedávno premiér Viktor Orbán v maďarském rozhlase Kossuth prohlásil, že se zdá, že předpovědi maďarské vlády ohledně migrace „se navzdory veškeré kritice naplňují“. Mezi jeho migrační politikou a nízkým rizikem terorismu v zemi existuje přímá souvislost – v ostrém kontrastu s ostatními zeměmi EU.

Článek původně vyšel na stránkách německé redakce Epoch Times.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“
Ministerstvo vám náhradu za újmu po očkování nevyplatí, pokud to nebudou „následky srovnatelné s usmrcením“

Stát v určitém okamžiku zbavil výrobce vakcín odpovědnosti za případné újmy na zdraví způsobené povinným očkováním a občanům sdělil, že odškodnění provede sám. Tedy že újmu uhradí z peněz daňových poplatníků. Systém je však nastaven tak, že na odškodnění zatím nikdo reálně nedosáhl.

Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA
Trump ve volbách 2020 „téměř jistě“ zvítězil, uvádí studie o podvodech při korespondenčním hlasování v USA

Nevládní organizace Heartland Institute se snažila posoudit pravděpodobný dopad, který by měly korespondenční hlasy odevzdané podvodným způsobem na hlasování pro tehdejšího kandidáta Joea Bidena a pro jeho protikandidáta, prezidenta Donalda Trumpa. A také, jak by ovlivnily celkové výsledky voleb v roce 2020.

Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka
Česko bude dál podporovat Ukrajinu, výsledek války je klíčový, zdůraznil Řehka

Výsledek války na Ukrajině předznamená, v jakém světě budeme žít, řekl v úvodu dnešního armádního velitelského shromáždění náčelník generálního štábu Karel Řehka.

OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje
OSN tvrdí, že tání arktického ledu je klíčovým indikátorem změny klimatu. Led ale netaje

Klimatická politika založená na předpokládaném vztahu mezi CO2 a úrovní arktického ledu je podle vědců problematická. Led netaje s růstem CO2.

Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?
Pandemická úmluva – co reálně přinese nový předpisový rámec WHO?

Sdružení právníků Pro Libertate ve svém právním rozboru upozorňuje na rizika dosavadní verze Pandemické úmluvy, jakými jsou např. centralizace přístupu, legalizace cenzury, potlačení individuálních práv či rozšiřování kompetencí WHO.